آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 26722
تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1392 10:31
تعداد بازدید : 556

از دست چاپگرهای سه بعدی چه کارها که بر می آید

نخستین سلاح چاپ شد

این روزها چاپگرهای سه بعدی یکی از فناوری هایی است که با سرعت زیاد رو به پیشرفت گذاشته و علاوه بر این، کاربردی تر از گذشته می شود؛ تا حدی که کم کم دارد به داخل خانه ها راه می یابد (البته اگر قیمتش پایین بیاید). اخیرا شاهد پیدایش انواعی از این چاپگرها بوده ایم که به نوعی دارند تحولی در این حوزه به وجود می آورند و این را می توان هم از نوع چاپگرهایی که ساخته می شوند و هم از محصولاتی که با این چاپگرها طراحی می شود، فهمید.

گزارش: نسترن صائبی
منابع: BBC و Gizmag

نخستین سلاحی که با چاپ سه‌بعدی ساخته شد
نخستین اسلحه‌ای که با کمک تکنولوژی چاپ سه‌بعدی ساخته شده، با موفقیت در آمریکا آزمایش شد. در چاپ سه‌بعدی می‌توان طرح کالای مورد نظر را از اینترنت پیدا کرد و بعد چاپگر سه‌بعدی آن را می‌سازد. دیفنس دیستریبیوتد، شرکت سازنده این اسلحه قصد دارد نقشه ساخت آن را در اینترنت منتشر
کند.
کادی ویلسون، رییس این شرکت که یک دانشجوی ۲۵ ساله حقوق در دانشگاه تگزاس است می‌گوید: خیلی‌ها فکر نمی‌کردند بشود چنین کاری انجام داد. ساخت این اسلحه که اوایل هفته جاری با موفقیت در شهر آستن ایالت تگزاس آزمایش شد، یک سال طول کشیده است.
چاپ سه‌بعدی روش نوین تولید کالاست. در این روش برخلاف روش معمول، دستگاه به‌جای بریدن و سوراخ کردن، ماده اولیه، معمولا پلاستیک را لایه لایه روی هم قرار می‌دهد تا محصول مورد نظر ساخته شود.
برای ساخت این اسلحه از یک چاپگر هشت هزار دلاری که در سایت eBay خریداری شده بود استفاده شد. چاپگر با پلاستیک ای‌بی‌اس (ABS) قطعات مختلف اسلحه را ساخت و بعد این قطعات سرهم شدند. تنها قطعه فلزی این اسلحه سوزن آتش آن است.
مخالفت‌ها شروع شد
ناگفته نماند که این اقدام با اعتراض افراد و گروه‌های مخالف حمل و تولید سلاح مواجه شده است. ساخت این اسلحه در زمانی اتفاق می‌افتد که بحث درباره محدود کردن قوانین حمل و خرید اسلحه در آمریکا شدت گرفته است.
اما کادی ویلسون می‌گوید هدفش از ساخت این اسلحه، بسط «آزادی» است. وی می‌افزاید: برای اسلحه تقاضا وجود دارد. در کشورهای زیادی در دنیا، مردم نمی‌توانند اسلحه داشته باشند، اما حالا این وضعیت تغییر کرده است. وی عنوان می‌کند: من شاهد دنیایی هستم که فناوری می‌گوید هرچه می‌خواهید می‌توانید داشته باشید و این دیگر در انحصار بازیگران سیاسی نیست.
ویلسون برای ساخت این اسلحه از اداره «الکل، دخانیات، سلاح‌های گرم و مواد منفجره» وزارت دادگستری آمریکا مجوز گرفته است. دانا استلرز از مسوولان می‌گوید: در آمریکا برای استفاده شخصی می‌توان اسلحه ساخت، اما برای فروش آن به مجوز نیاز است. لئا گان بارت عضو انجمن «نیویورکی‌های مخالف خشونت مسلحانه» می‌گوید: این اسلحه‌ها ممکن است به دست کسانی بیفتد که نباید اسلحه داشته باشند؛ مجرم‌ها، کسانی که بیماری‌های پیشرفته روانی دارند، متهمان به خشونت خانگی و حتی بچه‌ها. ویکتوریا بینز از مرکز جرایم اینترنتی پلیس اروپا می‌گوید: تبهکاران برای تهیه اسلحه به احتمال زیاد هنوز به دنبال راه‌های سنتی‌تر می‌روند، اما با گذشت زمان استفاده از این فناوری آسان‌تر و ارزان‌تر خواهد شد و ممکن است چنین خطری به وجود آید. وی می‌افزاید: ما می‌دانیم که فناوری سریع‌تر از آنکه فکر می‌کنیم پیشرفت می‌کند؛ بنابراین امیدواریم و معتقدیم که اگر یک گام از تحولات فناوری پیش باشیم، می‌توانیم یک قدم هم از جنایتکاران جلو بیفتیم.

چاپگر تمام رنگی
پرینتر سه‌بعدی BotObjects با رزولوشن ۲۵ ميکرون، با استفاده از سيستم کارتريج PLA و به صورت چهار رنگ مي‌تواند به توليد محصول بپردازد. نکته جالب آنجاست که پرينتر روميزي تازه وارد قادر به ترکيب رنگ‌ها هم هست و اشباع رنگ يا سايه روشن‌هاي انتخابي کاربر را هم اجرا مي‌کند. ضمن اينکه کار نهايي هيچ نيازي به پرداخت و جلادهي ندارد. نصب و راه‌اندازي اين پرينتر هم بسيار ساده بوده و دستگاه داراي برنامه کاليبراسيون دروني است که به صورت خودکار آن را آماده کار می‌کند. تنها کار لازم، اتصال آن به کامپيوتر، قراردادن کارتريج‌ها و ارسال طرح خود براي چاپ است. اين پرينتر مي‌تواند با مواد مختلفي همچون PVA، PLA و همچنين پلاستيک‌هاي ABS به چاپ بپردازد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :