آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 26728
تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1392 11:30
تعداد بازدید : 934

رییس کمیسیون افتای نصر تهران:

«فاوا» از تسهیلات شرکت های دانش بنیان بی نصیب مانده است

شرکت هاي حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات تاکنون نتوانسته اند از تسهيلات خاص شرکت هاي دانش بنيان استفاده کنند.

روابط عمومي سازمان نظام صنفي رايانه‌اي تهران- معاونت علمي و فناوري ریيس‌جمهور در حالي از ارایه تسهيلات به شرکت‌هاي دانش‌بنيان خبر مي‌دهد که تاکنون هيچ يک از شرکت‌هاي IT نتوانسته‌اند از اين امکانات استفاده کنند.
مهلت ثبت‌نام در سامانه ارزيابي و تشخيص صلاحيت شرکت‌هاي دانش‌بنيان به روزهاي پاياني خود نزديک مي‌شود اما فعالان فناوري اطلاعات به دليل شرايط خاص اين ارزيابي نمي‌توانند از تسهيلات وعده داده شده استفاده کنند چراکه معتقدند اين شرايط در لايه‌هاي پيچيده علمي و مالي، تناسبي با وضع فعلي اين شرکت‌ها ندارد.
با اين حال معاونت علمي و فناوري ریيس‌جمهور همچنان تمام شرکت‌هاي دانش‌بنيان را براي ثبت‌نام و دريافت تسهيلات دعوت مي‌کند.
بهناز آريا، ریيس کميسيون افتاي سازمان نظام صنفي رايانه‌اي تهران، با تاکيد براينکه شرکت‌هايICT عملا از دريافت تسهيلات فوق محروم هستند، گفت: «با اينکه قرار است شرکت‌هاي خصوصي از اين امکانات استفاده کنند اما متاسفانه سازمان نظام صنفي رايانه‌اي به عنوان نماينده بخش خصوصي فاوا، هيچ نقشي در تهیه اين آیين‌نامه و شرايط مذکور نداشت؛ بنابراين نبايد انتظار داشت شرايط مطابق با وضعيت فعلي شرکت‌هاي دانش‌بنيان ICT باشد.»
آريا به برخي الزامات عنوان شده در آیين‌نامه شرکت‌هاي دانش‌بنيان اشاره کرد و افزود: « نظر می رسد شرکت‌هاي خصوصي هيچ يک نمي‌توانند به راحتي از اين تسهيلات بهره‌مند شوند چراکه سازوکار احراز صلاحيت در نهايت تسهيلات را روانه نهادهاي دولتي مي‌کند؛ در حالی که این امکانات تنها مختص شرکت‌های خصوصی است.
به گفته اين عضو هيات مديره سازمان نظام صنفي رايانه‌اي تهران، در حال حاضر تنها شرکت‌هاي نرم‌افزاري به عنوان گروه شرکت‌هاي دانش‌بنيان ICT در سامانه ثبت‌نام معرفي شده‌اند در حالي‌ که گستره فعاليت‌هاي دانش‌محور در این حوزه وسيع بوده و تمامی رسته‌های فاوا را در بر می‌گیرد.
براساس اعلام معاون علمی و فناوری ریيس‌جمهور طي چند سال گذشته بيش از 140 ميليارد تومان تسهيلات مالي به شركت‌هاي دانش‌بنيان اعطا شده است؛ از اين رو سازمان نظام صنفي رايانه‌اي به عنوان بزرگ‌ترين تشکل مردمي فناوري اطلاعات و ارتباطات کشور در تلاش است تا از طريق ارتباط با اين معاونت، راه را براي ارایه اين امکانات به صنف خود باز کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :