آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 26740
تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1392 11:50
تعداد بازدید : 958

رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد:

حمایت 50 درصدی وزارت ICT از پروژه های دانشگاهی

رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: وزارت ارتباطات برای حمایت 50 درصدی از برخی پروژه های دانشگاهی آمادگی دارد.

ایسنا- مرتضی براری در مراسم امضای تفاهم‌نامه میان وزارت ارتباطات و دانشگاه شاهد تهران گفت: در صورتی که دانشگاه‌های کشور قادر به ارایه سرویس‌هایی به جامعه باشند ما حتی این توان را داریم که تا حد 50 درصد در هزینه‌ها همکاری کنیم.
وی در ادامه درباره پژوهش‌های متعددی که در وزارت ارتباطات صورت می‌گیرد، گفت: ما به دنبال آن هستیم که از ظرفیت تمام دانشگاه‌ها و به ویژه دانشگاه‌های استان نهایت استفاده را ببریم و در همین راستا کارگروهی نیز در این زمینه تشکیل شده است.
براری گفت: در وزارت ارتباطات این آمادگی وجود دارد که سالانه حداقل 20 تا 50 پایان نامه حوزه ICT مورد حمایت قرار گیرند و وزارت‌خانه تمام هزینه‌های آنها را پرداخت کنند.
رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه پژوهشکده ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار است در دانشگاه‌های مختلف کشور راه‌اندازی شود، مشکلات اقتصادی را از جمله معضلات حوزه ICT برشمرد.
وی گفت: طی هفته‌های اخیر ما سه قرارداد با دانشگاه صنعتی ارومیه، چهار قرارداد با دانشگاه‌های گیلان بسته‌ایم و پس از قراردادی که امروز میان ما و دانشگاه شاهد به امضا می‌رسد بعدازظهر دو تا سه تفاهم‌نامه هم با دانشگاه‌های دیگر امضا خواهیم کرد.
براری مبلغ قرارداد میان وزارت ارتباطات و دانشگاه شاهد را 4/1 میلیارد تومان اعلام کرد که قرار است این رقم هفته‌های آتی از سوی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات نهایی و ابلاغ شود.
وی با بیان اینکه توسعه ICT در روستاها از اولویت‌های وزارت به شمار می‌رود گفت: بحث توسعه خدمات ارزش افزوده پست نیز از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
براری افزود: درحال حاضر در بسیاری از کشورهای دنیا شاید نتوان بدون پست زندگی کرد اما به نظر می‌رسد در کشور ما پست جایگاه اصلی خود را به دست نیاورده و جایگاه به نسبت کمرنگ‌تری دارد.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود از آمادگی وزارت ارتباطات برای راه‌اندازی پارک‌هایی با ظرفیت بهره‌مندی از فضای مجازی خبر داد و گفت: آماده‌ایم در این زمینه با شهرداری همکاری‌های متعدد
داشته باشیم.
وی افزود: طی سال گذشته 10 میلیارد تومان از بودجه وزارت ارتباطات به دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان این حوزه اختصاص پیدا کرد و ما آمادگی داریم تا سقف 35 میلیارد تومان وام نیز به این حوزه اختصاص
دهیم.
مهدی‌نژاد، رییس دانشگاه شاهد و معاون وزیر علوم نیز در این مراسم گفت: طبق فرموده مقام معظم رهبری لازم است که 90 درصد پایان نامه‌ها در ارتباط با نیازهای کشور باشد که برای این موارد تامین منابع مالی دانشگاه‌ها اهمیت بسیاری دارد.
وی افزود: برای اینکه به عنوان مثال صور قبیحه راحت در اختیار مردم قرار نگیرد و پهنای باند اینترنت نیز مشکلاتی برای مردم ایجاد نکند لازم است از فیلترینگ خوب و هوشمندی بهره‌مند باشیم که دسترسی به چنین تجهیزاتی تنها با صورت گرفتن حمایت‌های مالی لازم از بخش‌های دانشگاهی عملی خواهد شد.

امضای تفاهم‌نامه راه‌اندازی پژوهشکده ICT در دانشگاه‌های ارومیه
در راستای استفاده حداکثری از ظرفیت بومی دانشگاه‌ها و ارتقای ICT در استان و کشور، دو تفاهم‌نامه همکاری میان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و دانشگاه ارومیه و دانشگاه صنعتی ارومیه به امضا رسید.
مرتضی براری، رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره امضای تفاهم‌نامه با د‌انشگاه صنعتی ارومیه گفت: این تفاهم‌نامه در راستای توسعه همکاری و ایجاد پژوهشکده ICT با رویکرد فنی در دانشگاه صنعتی ارومیه به امضا رسید. به دنبال این تفاهم‌نامه، دو قرارداد بین پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و دانشگاه صنعتی ارومیه منعقد شد که با همکاری بیشتر دانشگاه، حجم قراردادها نیز افزایش خواهد یافت.
وی افزود: همچنین مقرر شد که با همکاری اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات حداقل 20 الی 50 پایان‌نامه تحصیلات تکمیلی مورد نیاز کشور مورد حمایت قرار گیرد.
پیش از این نیز تفاهم‌نامه‌های دیگری با دانشگاه‌های سمنان، اصفهان، اهواز، تبریز و گیلان برای ایجاد پژوهشکده ICT به امضا رسیده بود.
براری در خصوص برگزاری نخستین جلسه کارگروه پژوهش و توسعه ICT گفت: این کارگروه با حضور رییس دانشگاه و استادان دانشگاه صنعتی ارومیه برگزار و در خصوص ارتقای ICT در استان بحث و مذاکره شد.
وی گفت: تفاهم‌نامه دیگری با رییس دانشگاه ارومیه در خصوص ایجاد پژوهشکده ارتباطات با رویکرد اقتصاد ICT، مدیریت ICT، حقوق و مقررات ICT و حسابداری ICT منعقد و قراردادی برای تاسیس گروه پژوهشی فنی در این حوزه به امضا رسید.
رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان در خصوص حمایت از شرکت‌های، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری، اعلام آمادگی کرد که از تسهیلات کمیته وام وجوه اداره شده در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مساعدت صورت گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :