آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 26743
تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1392 11:54
تعداد بازدید : 832

راه‌اندازی کابل‌ زیردریایی جدید با مشارکت ایران و امارات

جاسک - فجیره احیا می شود

در حالی که قرار بود با تخلیه آخرین ظرفیت ها، کابل خاطره انگیز جاسک فجیره برای همیشه از مسیر اینترنت ایران بیرون رود، عضو هیات مدیره زیرساخت در این باره گفت: کابل جدیدی در مسیر کابل قدیمی برای اتصال با کشورهای خلیج فارس کشیده خواهد شد.

خبرگزاری فارس- احمد پورنگ‌نیا از تجدید مسیر کابل جاسک‌ فجیره خبر داد و افزود: کابل جدیدی در مسیر کابل قبلی بین این دو منطقه کشیده خواهد شد.
عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: این کابل بین شرکت ارتباطات زیرساخت ایران و شرکت اتصالات امارات کشیده خواهد شد.
وی در خصوص ضرورت و علت تجدید این مسیر ارتباطی گفت: کابل جاسک فجیره و مسیر این کابل، ارتباط ایران با کشورهای حوزه خلیج فارس را برقرار می‌کند.
پورنگ‌نیا افزود: البته جاسک فجیره تنها مسیر اتصال ایران با کشورها حوزه خلیج فارس نیست بلکه ایران به عربستان و امارات از طریق کابل جاسک فجیره و با عمان و قطر از طریق کابل فالکون وصل است.
عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: از آنجا که ما نیز می‌‌خواهیم با کشورهای حوزه خلیج فارس ارتباط داشته باشیم و نیز با توجه به تمایل طرف خارجی تصمیم به انجام این کار
گرفته شد.
وی در خصوص اینکه گفته می‌شد به کابل جاسک فجیره نیازی نیست و ظرفیت این کابل تخلیه شده، گفت: درست است که عملا کابل جاسک فجیره را تخلیه کرده‌ایم اما بیشتر تخلیه ظرفیت بوده به این معنا که دیگر ظرفیت اینترنت را از این کابل نمی‌گیریم.
نصب کابل زیردریایی جدید توسط آلکاتل در خاورمیانه
شرکت آلکاتل- لوسنت نیز از سوی کنسرسیوم مخابراتی BBG مسوولیت نصب کابل زیردریایی جدیدی را در منطقه خاورمیانه بر عهده گرفته است.
این کابل هند، خاورمیانه و شرق آسیا را به یکدیگر متصل کرده و ارتباطات اینترنتی و مخابراتی را بین این مناطق تسهیل می‌کند.
این کابل هشت هزار کیلومتری عمان، امارات عربی متحده، هند، سری لانکا و مالزی را با کابلی که با فناوری 100G طراحی شده به یکدیگر متصل می‌کند. انتظار می‌رود استفاده از این خدمات از سال 2014 امکان‌پذیر شود.
کنسرسیوم یاد شده موسوم به Bay of Bengal Gateway متشکل از Vodafone Group، Dialog Axiat، اتصالات،Reliance Jio Infocomm، Omantel وTelekom Malaysia است.
کابل یاد شده ظرفیت ارتباطات اینترنتی و مخابراتی را به میزان چشمگیری افزایش داده و پهنای باند مناسبی را در اختیار شرکت‌های تجاری قرار خواهد داد. این امر با درخواست‌های رو به تزاید صاحبان مشاغل و همین طور کاربران خانگی تناسب دارد. شهرهایی که این کابل از آنها عبور می‌کند عبارتند از برکه در عمان، فجیره در امارات، بمبئی و چنای در هند، رتمالانا در سری لانکا و پنانگ در مالزی و در نهایت سنگاپور.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :