آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 26748
تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1392 12:0
تعداد بازدید : 527

فهرست کشورهای دارای اولویت صادراتی منتشر شد

سازمان توسعه تجارت اسامی کشورها و مناطق دارای اولویت صادراتی برای کشورمان را اعلام کرد که براساس کشورها و مناطق به دو دسته اولویت اول و دوم صادراتی تقسیم شدند.

ایسنا- با وجودی که کشورمان در سال 1391 با 197 کشور دنیا تبادلات تجاری غیرنفتی داشت اما سازمان توسعه تجارت طبق روال هر سال برای سال 1392 نیز فهرست کشورها و مناطق دارای اولویت‌های صادرات برای ایران را اعلام کرد که بر این اساس 40 کشور در اولویت اول و 17 کشور در اولویت دوم قرار گرفتند.
کشورهای ترکیه، عراق، چین، روسیه، هند، امارات عربی متحده، ترکمنستان، قزاقستان، پاکستان، عمان، افغانستان، آذربایجان، اندونزی، کویت، کره جنوبی، مصر، قطر، مالزی، آفریقای جنوبی، عربستان سعودی، ارمنستان، تاجیکستان، لبنان، ازبکستان، نیجریه، تونس، قرقیزستان، بلاروس، الجزایر، بنگلادش، ژاپن، سوریه، کنیا، بحرین، سریلانکا، سودان، تانزانیا، اردن، اوکراین و لیبی دارای اولویت یک در بازارهای هدف صادراتی ایران قرار گرفتند. همچنین ویتنام، غنا، ونزوئلا، برزیل، فیلیپین، کوبا، تایلند، هنگ‌کنگ، سنگاپور، بوسنی و هرزگوین، بلغارستان، صربستان، کرواسی، مجارستان، یونان، استرالیا و قبرس نیز در فهرست کشورها و مناطق دارای اولویت دو در بازارهای هدف صادراتی ایران جای گرفتند. از مجموع 57 کشور و منطقه دارای اولویت صادراتی 33 کشور و منطقه آسیایی، 10 کشور آفریقایی، 10 کشور اروپایی، سه کشور آمریکایی و یک کشور نیز مربوط به قاره اقیانوسیه هستند. در سال 1391 کشورهای عراق، چین، امارات، افغانستان، هند، ترکیه، کره جنوبی، ترکمنستان، پاکستان و آذربایجان به ترتیب 10 بازار بزرگ صادراتی ایران بودند. نکته جالب توجه اینجاست که در بین بازارهای اولویت صادراتی ایران در سال 1392 نام کشورهایی مانند آلمان، تایوان، ایتالیا، اسپانیا، مکزیک، گرجستان، برمه، هلند، بلژیک، انگلستان و فرانسه به چشم نمی‌خورد. کشورهایی که در سال گذشته همگی جزو 50 بازار نخست صادراتی ایران بودند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :