آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 26763
تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1392 12:36
تعداد بازدید : 544

آیت‌الله مکارم شیرازی:

درخواست فاکتور صوری برای پرداخت وام مصداق رباست

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: برخی مسوولان شعب بانک ها برای پرداخت وام، درخواست فاکتور صوری می کنند، در حالی که این عمل مصداق رباست.

 

ایرنا- مکارم شیرازی دوشنبه شب در دیدار مسوولان بانک مهر اقتصاد استان قم با بیان این مطلب افزود: قطعا چنین درآمدی بی‌برکت بوده و آثار منفی آن به صورت ورشکستگی آن بانک و موسسه نمایان می‌شود.
وی با بیان اینکه در نظام بانکداری اسلامی در ایران، گاهی برخی آیین‌نامه‌ها به خوبی عمل نمی‌شود، گفت: کسانی که تسهیلات دریافتی از بانک را به غیر از مورد آن مصرف می‌کنند، این کار حرام شرعی است و باید طبق مفاد عقدنامه مذکور عمل شود.
این مرجع تقلید یکی دیگر از آسیب‌های موجود در نظام بانکداری کشور را جریمه‌های تاخیر دانست و گفت: این جریمه‌ها باید ضابطه شرعی داشته و بر اساس عقود شرعیه باشد، وگرنه اشکال شرعی دارد.
وی همچنین گفت: مسوولان باید مراقب باشند تا بانکداری اسلامی به سمت و سوی بانکداری غربی کشیده نشود که امیدواریم با ارایه آموزش‌های لازم این کار انجام شود تا آثار سو و مخرب ربا در جامعه ظاهر نشود.
آیت‌الله مکارم شیرازی در پایان بر ضرورت توجه به وضعیت مالی افراد از سوی بانک‌ها و قناعت به گرفتن اصل مال از افراد مستمند تاکید کرد و گفت: بانک‌ها باید وام‌های قرض‌الحسنه که از سنت‌های حسنه اسلامی است را با کارمزد حداکثر چهار درصد به نیازمندان ارایه دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :