آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 27045
تاریخ انتشار : 24 اردیبهشت 1392 1:27
تعداد بازدید : 637

مایکروسافت می‌گوید 100 میلیون نسخه از آخرین سیستم‌عامل‌اش فروخته است

آمارها و امیدهای ویندوز هشتی

تامی رالر، مدیر بخش ویندوز مایکروسافت اخیرا آماری از وضعیت ویندوز 8 در جهان ارایه کرده است که بر اساس آن، از شش ماه پیش که ویندوز 8 به طور رسمی عرضه شده تاکنون 100 میلیون کپی از این سیستم عامل فروخته شده است. با این اوصاف به نظر می رسد که ویندوز 8 روندی همانند ویندوز 7 را در سال 2009 در پیش گرفته است. برخی معتقدند که براساس این آمار، هرچند بازار PC وضعیت رکود را تجربه می کند و کامپیوترهای شخصی با کاهش تقاضا روبه رو هستند، مایکروسافت خوب توانسته رکورد فروش 100 میلیون گواهی ویندوز 8 را ثبت کند. غول نرم افزاری دنیا درحدود پنج ماه پیش در ابتدای سال جاری میلادی، خبر از فروش 60 میلیون گواهی ویندوز 8 داده بود. البته درست است که مایکروسافت توانسته 100 میلیون گواهی استفاده از ویندوز8 را به فروش برساند، اما فروش 100 میلیون مجوز لزوما به معنی جذب 100 میلیون کاربر فعال ویندوز8 نیست. اما لازم است به این نکته نیز توجه کنیم که فروش 40 میلیون مجوز از ابتدای سال، رقم قابل ملاحظه و امیدوارکننده ای برای ویندوز است. مایکروسافت اعلام کرده که در ویندوز8 روش ویژه ای برای محاسبه آمار کاربران فعال در نظر گرفته است و این شرکت از رشد تعداد کاربران فعال ویندوز8 خوشنود است. بنا به ادعای مایکروسافت، رشد ویندوز 8 تقریبا مشابه با نسخه قبلی یعنی ویندوز 7 بوده است. این آمار در حالی منتشر می شود که ویندوز بلو یا همان ویندوز 1/8 قبل از پایان سال میلادی جاری عرضه خواهد شد. از سوی دیگر، گمانه زنی ها حاکی است که زمان مرک صنعت کامپیوترهای شخصی نزدیک است. اما کارشناسان با شنیدن آمار مایکروسافت امیداوار شده اند؛ رقم 100 میلیون فروش ویندوز 8 نشان می دهد که هنوز قلب کامپیوترهای شخصی می زند و فعلا راه نسبتا درازی تا از رده خارج شدن این ابزارها داریم.

گزارش: نسترن صائبی
منابع: گاردین و رویترز

شاید هم نه
همان‌طور که گفتیم آمار ویندوزهای فروخته شده به معنی آن نیست که 100 میلیون کاربر کامپیوترهای شخصی از این نسخه از ویندوز استفاده می‌کنند. سایت گاردین دو دلیل برای این امر دارد: اول اینکه هم کسب‌وکارها و هم کاربران، اگر بخواهند، می‌توانند با خرید یک مجوز ویندوز 8، از مزایای حقوق نسخه‌های پایین‌تر یا downgrade Rights استفاده کنند. این حقوق در واقع مربوط به کسانی می‌شود که نخستین بار از نرم‌افزار ویندوز مایکروسافت استفاده می‌کنند و با خرید مجوز جدیدترین نسخه می‌توانند تمامی نسخه‌های قدیمی‌تر آن را نیز داشته باشند. پس خیلی از افرادی که مبادرت به خرید ویندوز8 کرده‌اند، در واقع می‌خواسته‌اند از مزیت‌های آن به ویژه نصب ویندوز7 در ابزار خود بهره ببرند. دلیل دوم هم این است که واژه «فروخته شدن» در این آمار به کار رفته، پس به این معنی است که تمامی ویندوز 8 فروخته شده در کامپیوترهای شخصی مورد استفاده قرار گرفته است، بلکه تبلت‌ها و نوت‌بوک‌ها را نیز باید در نظر گرفت که این روزها محبوبیت بسیار زیادی دارند. علاوه بر این، به نظر می‌رسد که مایکروسافت تعداد تبلت‌های سرفیس خود را نیز جزو این سیستم‌عامل فروخته شده به حساب آورده است.
اپلپکیشن‌ها
مایکروسافت فقط روی فروش سیستم‌عامل تکیه نکرده و ادعا می‌کند که 250 میلیون اپلیکیشن نیز از روی اپ‌استور ویندوز دانلود شده است و در زمینه افزایش تعداد اپلیکیشن‌های سازگار با رابط کاربری ویندوز8 نسبتا موفق عمل کرده است. به گفته این شرکت، تعداد اپلیکیشن‌های موجود در فروشگاه ویندوز از مرز 60 هزار گذشته است. کاربران ویندوز8 تا به امروز 250 میلیون دانلود را از فروشگاه ویندوز داشته‌اند. هر چند مایکروسافت در این فاصله زمانی نسبتا کم از انتشار ویندوز 8، در زمینه جذب توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری به پلات‌فورم جدید خود خوب عمل کرده، اما هنوز اگر بخواهیم تعداد نرم‌افزارهای تحت ویندوز 8 را با 800 هزار عنوان iOS و 50 میلیارد دانلود اپ‌استور اپل مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که مایکروسافت فعلا در ابتدای راه است. از نظر کیفیت نرم‌افزارهای تحت ویندوز 8 نیز حرف و حدیث‌های بسیاری وجود دارد. با وجود اینکه توییتر، دراپ باکس و برخی از سرویس‌های مطرح دنیا، اپلیکیشن سازگار با رابط لمسی ویندوز 8 را منتشر کرده‌اند، اما هنوز جای خالی سرویس‌های مهمی همچون فیس‌بوک در آن حس می‌شود. در قسمت خدمات ابری مایکروسافت نیز اخبار خوشی از سوی مایکروسافت اعلام شده است. رسیدن تعداد کاربران SkyDrive به 250 میلیون کاربر و 400 میلیون کاربر فعال در آتلوک و بیش از 700 میلیون کاربر فعال با اکانت مایکروسافت نشان می‌دهد اوضاع برای این شرکت نرم‌افزاری خوب بوده است. نقل و انتقال کاربران از‌هات‌میل به آتلوک به خوبی پیش رفته و مشکل خاصی هم بروز نکرده است.
8 در مقابل 7
منتقدان مایکروسافت می‌گویند چون ویندوز 7 با سرعت بالاتری سهم خود در بازار سیستم‌عامل‌ها را بالا برد، داستان سهم کم ویندز 8 یک شکست محسوب می‌شود. نکته مهم اینکه روند تغییر از ویندوز XP حدود 11 سال و نیم به ویندوز 7 همچنان ادامه دارد و ورود سیستم‌عامل جدید روند انتقال‌ها را دچار اخلال کرده است و مردم هنوز از XP به سوی 7 نرفته، باید آن را با 8 عوض کنند و به همین خاطر اختلال و سهم کم ویندوز 8 به وجود آمده است.
امید تولیدکنندگان کامپیوتر به ویندوز 8
با وجودی که مایکروسافت آمار خوبی از فروش ویندوز 8 اعلام می‌کند، برخی معتقدند که این سیستم‌عامل جدید با استقبال زیادی مواجه نشده است. در این راستا شرکت‌های تولیدکننده کامپیوتر در آسیا امیدوارند با وجود استقبال اندک از ویندوز 8، اعمال برخی تغییرات در این سیستم‌عامل شرایط را تغییر دهد. این شرکت‌ها پیش از این معتقد بودند عدم استقبال از ویندوز 8 بازار سخت‌افزار را نیز تحت تاثیر قرار داده و موجب کاهش خرید کامپیوترهای شخصی جدید شده است. در واقع، رابط کاربری لمسی جدید ویندوز 8 به گونه‌ای طراحی شده که بسیاری از کاربران نمی‌توانند به درستی از آن استفاده کنند. اما به نظر می‌رسد این شرکت متقاعد شده که هم ویندوز 8 را بهینه‌سازی کند و هم در طراحی ویندوز جدید خود موسوم به ویندوز آبی به برخی از نکات مهم در زمینه طراحی این سیستم‌عامل توجه داشته باشد. مدیران شرکت ایسر می‌گویند مایکروسافت به تازگی توجه بیشتری به ایرادات و انتقادات شرکت‌های سازنده کامپیوتر نشان می‌دهد و همین امر در آینده شرایط مایکروسافت را بهبود خواهد بخشید. هنوز دقیقا مشخص نیست چه تغییراتی در ویندوز 8 اعمال خواهد شد، اما ناظران امور می‌گویند مایکروسافت به سمت جلب نظر افرادی حرکت می‌کند که به رابط کاربری سنتی این سیستم‌عامل علاقه دارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :