آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 27049
تاریخ انتشار : 24 اردیبهشت 1392 1:32
تعداد بازدید : 480

موبایل دشمن همدلی است

تحقیقات جدید نشان می دهد که صرف وجود یک تلفن همراه می تواند روی مکالمه شما با افراد تأثیر بگذارد، حتی اگر این تلفن نه زنگ بزند و نه روی حالت لرزش برود.

خبرگزاری مهر- تلفن‌های همراه چندان به محاورات غیر رسمی و عادی صدمه نمی‌زند اما وقتی از مردم خواسته می شود درباره مساله‌ای معنا دار صحبت کنند وجود یک تلفن همراه در اتاق می‌تواند اعتماد و همدلی کمتر و روابط ضعیف‌تری را ایجاد کند.
اندرو پرزبیلسکی روانشناس دانشگاه اسکس دو آزمایش طراحی کرد که در آن دو غرببه به مدت 10 دقیقه با هم صحبت می‌کردند.
در سناریو اول 74 دانشجوی دوره لیسانس انتخاب شده و از آنها خواسته شد که درباره یک رویداد جالب صحبت کنند. برخی از آنها به طور اتفاقی این مکالمه را با وجود تلفن همراه در اتاق انجام دادند و سایرین این کار را نکردند. پس از آن محققان درباره روابطی که در این اتاق آنها با دیگران برقرار کرده‌اند سوالاتی مطرح کردند.
حتی در یک تعامل کوتاه که هر دو نفر تنها 10 دقیقه با هم بودند، تفاوت وجود یک تلفن در اتاق در مقایسه با عدم وجود تلفن مشخص بود. غریبه‌هایی که در اتاق یک تلفن همراه مشاهده می‌کردند نسبت به فردی که قرار بود با وی گفت‌وگو کنند کمتر احساس نزدیکی کرده و کیفیت روابط آنها پایین‌تر بود. این امر در مقایسه با دو نفری قرار می‌گیرد که در فضایی بدون وجود تلفن همراه با هم گفت‌وگو می‌کردند. در آزمایش دوم از برخی از دانشجویان خواسته شد تا مکالمه‌ای درباره درخت‌های کریسمس انجام دهند و از دیگران خواسته شد درباره معنادارترین اتفاق سال به گفت‌وگو بپردازند. باز هم عده‌ای این مکالمه را با وجود یک تلفن همراه انجام دادند و سایرین این کار را نکردند. براساس اظهارات پرزبیلسکی، وقتی که مردم درحال یک مکالمه مهم هستند، کیفیت روابط، اعتماد طرفین و همدلی به واسطه وجود تلفن‌های همراه کاهش می‌یابد.
در حالی که تلفن‌های همراه می‌توانند به مردم برای برقراری ارتباط در فاصله‌های دور کمک کند، اما نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که این دستگاه‌ها می‌توانند در ارتباطات بین فردی مداخله کرده و به صورت بالقوه شکاف‌های عاطفی میان افرادی که معمولا با هم وقت می‌گذرانند ایجاد می‌کند.تحقیقات پیشین نشان داده بود که تلفن‌های همراه در تعاملات انسانی مداخله می‌کنند. برای مثال یک تحقیق در سال 2002 به این نتیجه رسیده بود که قسمت مهمی از زمانی که زوج‌ها صرف غذاخوردن در کنار هم می‌کنند به واسطه تماس‌های تلفنی یا پیام‌های متنی و صوتی مختل می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :