آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 27142
تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1392 11:42
تعداد بازدید : 668

2012 به صنعت نیمه هادی بد گذشت

هشت تامین کننده اصلی تجهیزات الکترونیکی صنعتی با کاهش درآمد در سال 2012 روبه رو بوده اند.

فناوران- بنا به گزارش شرکت تحقیقاتی IHS، هشت تولید کننده اصلی نیمه هادی ها به همراه دو شرکت که در رده های بعدی و تعقیب کننده آنها هستند در مجموع 40.4 درصد حجم بازار نیمه هادی ها را به مبلف 12.19 میلیارد ریال در اختیار دارند و کل حجم این بازار نیز 30.15 میلیلرد دلار برآورد می شود. در این حوزه، شرکت تگزاس اینسترومنتز (Texas Instruments) با وجود کاهش چشمگیر درآمدهایش به میزان 6.6 درصد، همچنان در صدر ایستاده است. همچون این شرکت، سایر تامین کنندگان نیمه هادی ها که در رده های دوم تا هشتم قرار می گیرند نیز وضعیت مشابهی داشته اند و درآمدهای شان کاهش یافته است. در این میان، میتسوبیشی با افت 20.4 درصدی درآمد سالانه، رکورددار افت بوده است. همچنین فقط دو شرکت با رشد درآمدها مواجه شده اند که نیچیا با 24.4 درصد رشد درآمد سالانه عملکرد بسیار خوبی را نمایش داده است.
بر اساس گزارش IHS صنعت نیمه هادی ها در کل افتی نزدیک به 5.4 درصد را در سال 2012 تجربه کرده که دلیل عمده آن را می توان رکود بازار دانست، به ویژه آن بخشی از بازار که مصرف کننده پردازنده هاست. امنیت، تست و اندازه گیری، وسایل نقلیه موتوری، الکترونیک پزشکی و انرژی های تجدیدپذیر از جمله این صنایع هستند.
تگزاس اینسترومنتز با درآمد 2.9 میلیارد دلاری خود، با وجود افت 6.6 درصدیاش، همچنان بهترین حجم درآمد را داشته که این موقعیت را مدیون عملکرد مناسب در حوزه تجهیزات پزشکی و لوازم خانگی است. شرکت فرانسوی ایتالیایی STMicroelectronics نیز که جایگاه دوم را در سال 2011 به Infineon آلمانی باخته بود و به رده سوم سقوط کرده بود، امسال دوباره یک پله بالا آمد. این شرکت 1.47 میلیارد دلار درآمد داشته که افتی 11.6 درصدی را نشان می دهد. Infineon آلمانی نیز با فروش 14.6 میلیارد دلاری و 19.3 درصد افت درآمد رده سوم را از آن خود کرده است.
و اما اینتل، غول تراشه ساز با 1.34 میلیارد دلار چهارم شده است.
اما دو شرکت ژاپنی نیچیا و پاناسونیک توانسته اند با سرمایه گذاری در حوزه لامپ های LED و دوربین های امنیتی، بازار خوبی برای خود دست و پا کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :