آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 27159
تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1392 12:14
تعداد بازدید : 539

وزیر اقتصاد از جلسه مهم ارزی با رییس‌جمهور گفت

دولت برای تامین ارز دو راه حل ویژه دارد

سخنگوی اقتصادی دولت از برگزاری جلسه مهم ارزی در حضور رییس جمهور و وزرای صنعت و اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی در روز دوشنبه خبر داد و گفت: فاز دوم هدفمندی یارانه ها باید زمانی اجرا شود که مانند فاز اول شرایط پذیرش از سوی مردم فراهم باشد.

خبرگزاری مهر- سیدشمس‌الدین حسینی در خصوص تخلف برخی از بانک‌ها در پرداخت نرخ سود سپرده‌های حج عمره گفت: دستگاه نظارتی سیستم بانکی با این بانک‌های متخلف برخورد می‌کند و باید افراد در این مورد گزارش دهند و هر کسی که تخلف کرده باشد، مورد برخورد قرار می‌گیرد.
سخنگوی اقتصادی دولت وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چند شب دیگر شب آرزوها است، آیا در این چند ساله که وزیر اقتصاد بودید، آرزویی داشتید که برآورد نشده باشد و بخواهید از این مدت باقیمانده از کار دولت آن را انجام دهید؟ گفت: مستقل از مدیر اجرایی به عنوان شهروند ایرانی آرزو می‌کنم مردم ایران در بالاترین سطوح رفاه مادی و معنوی قرار گیرند.
وی با بیان اینکه در برخی حوزه‌ها کارهای زیادی برای انجام وجود دارد، گفت: یکی از این حوزه‌ها که جا دارد بیشتر به آن بپردازیم، حوزه تامین مالی است.
حسینی گفت: اگر از من بپرسید سه برنامه که فکر می‌کنید برای انجام آن باید همه بسیج شوند، چیست؟ می‌گویم: نخستین آن اصلاح شیوه تخصیص منابع، اجرای هدفمندی به ویژه در حوزه انرژی و اصلاح نظام مالیاتی و سوم اصلاح مدل تامین مالی کشور است.
سخنگوی اقتصادی دولت در مورد روند کاهشی قیمت طلا در بازار گفت: شرایط جهانی بازار طلا این روزها حکایت از این دارد که بازار طلا در راستای تصحیح افزایش قیمت قرار گرفته و این روند همچنان قرار دارد.
وزیر اقتصاد گفت: سال گذشته با دو تکانه ارزی مواجه شدیم و این تکانه‌های ارزی در کنار یک ری تنگناهای برخی اقلام به دلیل مشکل نقل و انتقال حوزه ارزی و به ویژه در برخی حوزه‌های کالایی که در آن دچار مشکل بودیم، پدید آمد.
حسینی افزود: از سال گذشته ذخیره سازی مطمئنی به ویژه در حوزه کالاهای اساسی صورت گرفت و همان ذخیره‌سازی‌ها ادامه دارد. ما تلاش کردیم برای اقلام اساسی که عمدتا با معیشت مردم سروکار دارد، یک اطمینان و اولویت در تامین ارز داشته باشیم و این کار انجام شده و می‌شود.
سخنگوی اقتصادی دولت از جلسه ارزی در حضور رییس‌جمهور و وزرای صنعت و اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی خبر داد و گفت: هماهنگی‌های لازم برای تامین ارز برای ادامه کار انجام شده است.
وی با اشاره به ترکیب تامین مالی دولت و کاهش اجباری صادرات در حوزه نفت که به دولت تحمیل شده است گفت: بر این اساس دو اقدام در دستور کار قرار گرفته است که اثرات آن بر روی تامین نقدینگی تاثیرگذار است.
وزیر اقتصاد گفت: با افزایش صادرات غیرنفتی کاهش درآمد نفتی خواهیم داشت و از سویی دیگر با تغییر ترکیب درآمدها و تقویت حوزه‌هایی چون مالیات و جلوگیری از فرار مالیاتی به سمت شیب تامین مالی غیرتورمی که پایه پولی را کنترل می‌کند می‌رویم.
حسینی در مورد تخصیص ارز به کالاهای اساسی گفت: هیچ برنامه‌ای مبنی بر اینکه کالاهای اساسی از اولویت تخصیص ارزی خارج شوند، نداریم و اینها همچنان در اولویت هستند و باید به گونه‌ای مدیریت کنیم که مانع از افزایش قیمت آنها
شویم.
وی گفت: در مورد تغییر نرخ ارز مرجع نیز هیچ بحث و گفت‌وگویی نداشتیم؛ چه برسد به مصوبه.
وی گفت: در بحث هدفمندی با توجه به مباحث و مطالعات و تجربیات سایر کشورها، برنامه اصلاح یارانه‌ها از مسیر ریاضت به مسیر پذیرش اجتماعی تبدیل شد؛ اگر قرار است قیمت حامل‌ها اصلاح شود و فشار جدیدی بر قدرت خرید وارد شود، باید قدرت خرید مردم جبران شود و توصیه می‌کنم اگر قرار است اجرای هدفمندی ادامه یابد به پذیرش اجتماعی پیوند بخورد.
سخنگوی اقتصادی دولت گفت: اگر از من یعنی وزیر اقتصاد بپرسید که هدفمندی یارانه‌ها در فازدوم چه زمانی باید اجرا شود؟ می‌گویم: همان لحظه‌ای که مانند فاز اول شرایط پذیرش از سوی مردم فراهم باشد، امکان‌پذیر است و یک صفحه از حماسه اقتصادی است.
حسینی درباره اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها با توجه به مصوبات کمیسیون تلفیق در لایحه بودجه 92 گفت: ارزیابی من این است که باید حتما با اعضای کمیسیون تلفیق صحبتی انجام شود چراکه با این مصوبه برای یک سال نمی‌توانیم قانون فعلی را اجرا کنیم، البته با قدرت می‌گویم همچنان فاز اول اجرا خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :