آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 27163
تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1392 12:20
تعداد بازدید : 678

شبکه ارتباطی شهری و کشوری بورس کالا راه اندازی شد

در راستای الکترونیکی کردن فرآیند معاملات در بورس کالای ایران، توسعه صنعت کارگزاری و عدم وابستگی فیزیکی کارگزاران به ساختمان مرکزی بورس کالای ایران، شبکه ارتباطی شهری و کشوری بورس کالای ایران با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان زیرمجموعه کسب و کار شبکه ملی اطلاعات راه اندازی شد.

ایسنا- رضا باقری اصل مدیر ICT بورس کالا گفت: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های بورس کالای ایران توسعه زیرساخت‌های الکترونیکی و مکانیزه کردن تمامی فرآیندهای قبل از معاملات، حین معاملات و پس از معاملات است. پیش از این به واسطه توسعه نیافتن این زیرساخت‌ها، حضور کارگزاران در ساختمان اصلی بورس کالا و تعامل فیزیکی با واحدهای عملیاتی این بورس الزامی بود. به همین دلیل طی یک برنامه‌ریزی یک ساله با مشارکت نمایندگان کانون کارگزاران و شرکت‌های کارگزاری، فرآیندهایی که تردد فیزیکی به بورس را الزامی می‌کرد، شناسایی و همراه با مهندسی مجدد فرآیندها، به صورت کاملا الکترونیکی پیاده‌سازی شد.
وی افزود: یکی دیگر از دلایلی که ضرورت راه‌اندازی شبکه ارتباطی شهری و کشوری بورس کالا را تایید می‌کرد، فضای فیزیکی محدود ساختمان بورس کالای ایران بود که به واسطه همین محدودیت، توسعه شرکت‌های کارگزاری و نیز واحدهای عملیاتی بورس غیرممکن شده بود. اما هم‌اکنون با اجرای این پروژه، کارگزاران این امکان را یافته‌اند که در هر نقطه شهر تهران و یا دیگر شهرها دفاتر خود را دایر و مبادرت به فعالیت کنند. همچنین هم‌زمان توسعه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و عملیات بورس کالا نیز میسر شد.
مدیر ICT بورس کالای ایران در خصوص ویژگی‌های شبکه ارتباطی بورس کالا گفت: در حال حاضر با همکاری وزارت ارتباطات و شرکت مخابرات ایران، شبکه امن ارتباطی مبتنی بر MPLS هم در شهر تهران و هم در کل کشور به بهره‌برداری رسیده است. نقطه ارتباطی بورس با زیرساخت مخابرات کشور فیبرنوری بوده و به هر میزان که شرکت‌های کارگزاری و ذی‌نفعان بورس تقاضا داشته باشد، هم برپایه زوج سیم مسی و هم فیبرنوری قابلیت توسعه در این خصوص وجود دارد.
باقری اصل افزود: علاوه بر موارد فوق‌الذکر، امکان استفاده از شبکه رادیویی و وایمکس به عنوان بسترهای پشتیبان فراهم شده است و شرکت‌های کارگزاری می‌توانند از این بسترها استفاده کنند. لازم به ذکر است شبکه کشوری بورس کالا در حال حاضر در تالارهای منطقه‌ای این بورس مانند تالار معاملات اصفهان افتتاح شده است و پس از تصویب دستورالعمل مربوطه، در خصوص اتصال دفاتر نمایندگی کارگزاران و شعب آنها در سراسر کشور برای توسعه فعالیت‌های شرکت‌های کارگزاری به شبکه کشوری بورس اطلاع‌رسانی خواهد شد.
مدیر ICT بورس کالای ایران گفت: به زودی در خصوص افتتاح چند سامانه عملیاتی بورس کالای ایران اطلاع‌رسانی خواهد شد که به طور کامل با استفاده از دانش و توانمندی متخصصان و نخبگان فناوری اطلاعات ایرانی در راستای تولید داخلی و بومی پیاده‌سازی شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :