آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 27217
تاریخ انتشار : 28 اردیبهشت 1392 10:59
تعداد بازدید : 652

وزیر ارتباطات:

فناوری اطلاعات را جایگزین ژئوپولتیک نفت می کنیم

وزیر ارتباطات درباره وضعیت برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی گفت: 70 هزار صندوق رای الکترونیکی برای برای برگزاری انتخابات اماده شده است.

استقبال کشورها از طرح اینترنت پاک
محمدحسن نامی ‌ دیروز در خطبه‌های پیش از نماز جمعه تهران این هفته به ارایه توضیحاتی درباره اهداف و عملکردهای وزارت ارتباطات پرداخت و درباره سفر هفته گذشته‌اش به اجلاس بین‌المللی ITU (اتحادیه بین‌المللی مخابرات) گفت: در ‌این سفر ما پیشنهاداتی را مطرح و ثبت کردیم که نخستین آنها دسترسی به اینترنت پاک بود که تقریبا همه کشورها از آن استقبال کردند.
نامی ‌بحث پرداخت مالیات توسط شرکت‌های IT و همچنین هدایت اینترنت در آمریکا را از دیگر موضوعاتی دانست که توسط ایران در ITU مطرح شدند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: زمانی ارتباطات تنها در حد انتقال صوت بود اما اکنون این موضوع در بخش‌های مختلف سیاسی، اجتماعی،‌ اقتصادی و حتی نظامی ‌تاثیرگذار است و از آن به عنوان پیشران صنایع یاد می‌شود. نامی ‌با بیان اینکه صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات تاثیرمستقیم و غیرمستقیم 85 درصدی بر صنایع دگر دارد گفت: بنا بر اعلام سازمان بهره‌وری، رشد ICT باعث شده است که صنایع دیگر تا 36 درصد رشد بهره‌وری داشته باشند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین به بهره‌مندی کشور از نیروهای توانمند در این زمینه خبر داد و افزود: از میان 151 دانشجوی برتر سال گذشته 84 درصد آنها جذب رشته‌های برق و کامپیوتر شده‌اند.
می‌توانیم فناوری اطلاعات را جایگزین ژئوپولتیک نفت کنیم
وی افزود:‌ با این ظرفیت علمی ‌ما باید تلاش کنیم که سهم اقتصادی و قابل توجهی در کشور و جهان داشته باشیم؛ سال گذشته ظرفیت اقتصادی حوزه ICT در جهان 2/3 تریلیون دلار بود که امسال پیش‌بینی شده است این رقم به 8/3 برسد. در حال حاضر تنها 1/0 درصد از این سهم به ایران اختصاص دارد اما در صورت تلاش‌های بیشتر و سازمان‌دهی مسایل ما می‌توانیم فناوری اطلاعات را جایگزین ژئوپولتیک نفت کنیم.نامی ‌در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: در حال حاضر استکبار در پی آن است که سلطه خود را به کشورهای دیگر تحمیل کند و در این راستا ارتباطات و فضای مجازی راهکاری است که می‌تواند برای اشرافیت این سلطه مورد استفاده قرار گیرد.
پنج سایت هدایت کننده افکار بشر
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: اگر در نظر بگیریم در حال حاضر مثلثی که در راس آن رژیم صهیونیستی و در دو ضلع آن آمریکا و انگلیس قرار دارند؛ پنج سایت طراحی کرده‌اند که از طریق هدایت این سایت‌ها که شامل ویکی پدیا، ویکی‌مدیا و گوگل ارث می‌شود، تلاش دارند هدایت افکار بشر را به دست گیرند. اکنون فردی که از سرویسی مانند گوگل ارث استفاده می‌کند باید بداند که این سیستم دارای قدرتی است که می‌تواند تمامی ‌افرادی که به آن وصل می‌شوند مورد کنترل قرار داده و به اطلاعات مربوط به آنها دسترسی پیدا کند و تمامی‌ مدارک موجود روی آن دسکتاپ آنها را مورد مشاهده قرار دهد.وی با بیان اینکه این سایت‌ها به عناوین مختلف به جمع‌آوری اطلاعات افراد پرداخته و سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی این کشورها متولی این سایت‌ها هستند بر لزوم توجه به نحوه استفاده از آنها تاکید کرد و در عین حال از تلاش برای راه‌اندازی گوگل ارث ایرانی در آینده نزدیک خبر داد.
وزیر ICT در ادامه صحبت‌های خود در تشریح وضعیت شبکه ملی اطلاعات گفت: بحث دولت الکترونیکی از جمله مباحث مهمی‌ است که مدت‌ها است مورد توجه قرار گرفته و با اجرای آن دولت محوری جای خود را به مردم محوری خواهد داد.وی در ادامه درباره ظرفیت بالای ایجاد شده در زمینه فیبرنوری گفت:‌ در حال حاضر در کشور بالغ بر 113 میلیون سیم‌کارت تلفن همراه به فروش رسیده که از این رقم بالغ بر 58 میلیون سیم‌کارت فعال هستند.
نامی ‌بحث هم کدسازی استان‌ها را هم از دیگر اقدامات دولت و وزارت ICT برشمرد.
70 هزار صندوق الکترونیکی رای
وی درباره برگزاری انتخابات الکترونیکی در سال جاری گفت:‌ در زمینه انتخابات امسال 70 هزار صندوق الکترونیکی خواهیم داشت و تلاش داریم پایداری و امنیت در این زمینه حکمفرا باشد.
وزیر ICT همچنین به ارزیابی برخی اقدامات وزارت ارتباطات در دولت‌های نهم و دهم پرداخت و خصوصی‌سازی، واگذاری پروانه اپراتورها، ایجاد پروانه اپراتور چند رسانه‌ای، ارایه پروانه اپراتور اول پستی، صدور شش هزار پروانه برای دفاتر خدمات پیشخوان، ثبت بین‌المللی هشت هزار 432 ایستگاه در ITU، اقدام برای ثبت 18 ایستگاه برای شبکه‌های ماهواره‌ای، اقدام برای ثبت 31 ایستگاه زمینی برای شبکه‌های ماهواره‌ای، افزایش مسیرهای ترانزیت اینترنت در سطح بین‌الملل، مقابله با حملات ویروسی و مشارکت در کنسرسیوم‌های مختلف را از جمله این موارد دانست.
منبع: روابط عمومی وزارت ارتباطات


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :