آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 27219
تاریخ انتشار : 28 اردیبهشت 1392 11:3
تعداد بازدید : 763

طرح ما برای روز جهانی ارتباطات چیست؟

روز گذشته مصادف بود با روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعات و از آنجا که به روز تعطیل ما برخورد کرده بود، امروز مراسمی به همین مناسبت برگزار می شود. به هر تقدیر در این روز بازار ارایه انواع گزارش عملکرد از ضریب نفوذ اینترنت، تلفن و اندکی نیز فناوری اطلاعات گرم است.

علی شمیرانی

در این نوع از مراسم‌ها کنداکتور برنامه تقریبا روشن است و بعد از سخنرانی‌های متعدد، تقدیر و تشکر انجام می‌شود و روی تمبر ویژه آن روز نیز یک امضا، یک جمله و یک مهر می‌خورد و حسن ختام برنامه نیز صرف ناهار است.ما در ایران مراسم‌ها را این گونه برگزار می‌کنیم. ولی کاش زمانی‌ که دبیرخانه دایمی برای جشنواره‌هایی از این دست ایجاد می‌شود، یک قطعنامه مرتبط با موضوع برنامه و تعهداتی برای اجرا تا سال آینده نیز در نظر گرفته می‌شد.
امسال روز جهانی ارتباطات شعاری داشت کاملا مرتبط با حال و هوای کشور ما: «فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات و افزایش ایمنی جاده‌ها» از این رو همه چیز برای کشوری که در صدر کشورهای حادثه خیز از نظر تصادفات رانندگی قرار دارد و سالانه 20 تا 25 هزار کشته می‌دهد، فراهم بود تا بهره‌ای مناسب ببرد.
شاید می‌شد از طرحی رونمایی کرد که با مشارکت سازمان ملل قرار است در ایران پیاده‌سازی شود. یا حداقل طرح مشترکی میان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، پلیس و وزارت راه و مسکن و شهرسازی رونمایی شود و در همین راستا دبیرخانه جشنواره متعهد شود حداقل در مقام پیگیری، اقدامات لازم در این خصوص را تا سال آینده به عمل آورده و نتایج را در جشنواره بعدی به اطلاع عموم برساند. به این ترتیب دبیرخانه به جای تمرکز روی ارایه اطلاعاتی مشابه با سال‌های گذشته می‌تواند فرآیند دستاورد‌های حاصله را مبتنی بر تم و شعار آن سال طراحی و عرضه کند.
با حال و هوای فعلی کشور این خواسته زیاده‌خواهی و تا حدودی تخیلی محسوب می‌شود، اما هنوز هم دیر نیست و ستاد برگزاری جشنواره فاوا می‌تواند حداقل از فردا مقدمات اجرای این مهم را به عمل آورد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :