آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 27222
تاریخ انتشار : 28 اردیبهشت 1392 11:8
تعداد بازدید : 858

52 هزار قانون کشور در 90 سال اخیر روی اینترنت رفت

مدیرکل تنقیح قوانین و مقررات کشور گفت: 52 هزار قانون و مقررات کشور در 90 سال گذشته تاکنون روی سایت قوانین کشور بارگذاری شده و علاقه مندان غیر از سایت می توانند با نصب نرم افزار روی گوشی یا نصب سی دی قوانین و مقررات آن را به صورت آنلاین و به روز در اختیار داشته باشند.

خبرگزاری مهر- عباسعلی رحیمی اصفهانی مبتکر این سامانه و مدیرکل تنقیح قوانین و مقررات ریاست جمهوری در مورد سامانه قوانین و مقررات کشور گفت: این سامانه در شش دسته قانونی شامل مصوبات مجلس، مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام، مصوبات شورای عالی فرهنگی، مصوبات شورای امنیت ملی تقسیم‌بندی و بارگذاری شده است. در این سامانه غیر از قوانین تمامی مصوبات دولت، مقررات سازمان‌های دولتی، شوراهای عالی‌ها و قوانین لازم‌الاجرا هم بارگذاری و به‌روز می‌شود.
وی افزود: وقتی تمامی بخشنامه‌های دولتی در کوتاه‌ترین زمان ممکن بارگذاری شود یعنی اینکه تمام مردم و مدیران و نهادهای نظارتی می‌توانند آنلاین از آخرین بخشنامه‌های دولت مطلع باشند. البته در این میان بخشنامه و قوانین ویژه‌ای هم در مورد همین سامانه ابلاغ شده است. یکی از آن این است که از سال 92 هیچ مرجعی حق ندارد از مردم چیزی بخواهد که قبلا اعلام یا منتشر نکرده باشد و روی این سامانه نباشد.
رحیمی اصفهانی در مورد اینکه آیا در این سامانه بخشنامه و مقررات سازمان‌ها و نهادهای زیرمجموعه قوه قضاییه هم درج شده است گفت: ما دست همکاری و تعامل با قوه قضاییه دراز می‌کنیم که آنها هم بتوانند از این بانک بزرگ و آنلاین اطلاعات استفاده کنند ولی تاکنون مقررات و بخشنامه‌های این سازمان‌ها به سامانه قوانین و مقررات کشور منتقل نشده است.
بارگزاری 52 هزار قانون و مقررات از 90 سال گذشته تاکنون
رحیمی اصفهانی گفت: 12 هزار قانون و 42 هزار مقررات از سال 1285 تا 1392 در کشور از 160 مرجع تعیین مقررات داریم که روی این سامانه بارگذاری شده است. همچنین نخستین بار تمامی مصوبات دولت از سال 1285 تاکنون هم روی سامانه اسکن شده و در دسترس است که تا سه ماه دیگر این بانک هم تکمیل می‌شود.
تولید نخستین نرم‌افزار هوشمند قوانین و مقررات کشور
وی همچنین از تولید لوح فشرده قوانین و مقررات کشور خبر داد و گفت: این نرم‌افزار به نحوی طراحی شده است که با اتصال به اینترنت به صورت خودکار به‌روز شده و تمامی قوانین و مقررات کشور را به روز شده در اختیار کاربر می‌گذارد. نکته جالب در این لوح این است که قفل نداشته و قابلیت رایت و کپی دارد.
کاهش اطاله دادرسی و دسترسی آسان به قوانین روز
مدیرکل تنقیح قوانین و مقررات ریاست جمهوری در پاسخ به اینکه این نرم‌افزار و سایت آیا می‌تواند مورد استفاده قضات هم قرار بگیرد گفت: اگر هر قاضی تنها یک تبلت یا رایانه کیفی داشته باشد با نصب نرم‌افزار دیگر نیازی به داشتن انبوهی از کتاب‌ها و جزوه‌ها ندارد. بسیاری از قضات خبر ندارند که فلان قانون تغییر کرده یا اینکه فلان بخشنامه و رای وحدت رویه صادر شده است و باید روزانه چندین ساعت روزنامه رسمی را مطالعه کنند. ولی با این نرم‌افزار و سایت قضات به آسانی به قوانین و مقررات روز کشور دسترسی دارند و این اقدام موجب کاهش اطاله دارسی هم می‌شود و این هدیه دولت به قضات کشور است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :