آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 27225
تاریخ انتشار : 28 اردیبهشت 1392 11:13
تعداد بازدید : 588

ارایه IPTV به مشترکان ADSLمخابرات

امکان دریافت ویدیو آنلاین با سرعت دو مگابیت بر ثانیه

مدیر پروژه تلویزیون اینترنتی با بیان اینکه تا پایان سال پروژه تلویزیون اینترنتی اجرایی می شود گفت: با اجرای این پروژه، امکان پخش کانال های تلویزیونی و برنامه های ویدیویی بر بستر اینترنت با سرعت دو مگابیت بر ثانیه برای هر مشترک ممکن می شود.

خبرگزاری مهر- نادر صابری‌وند درباره آخرین وضعیت پروژه تلویزیون اینترنتی –IP TV– که براساس قراردادی میان شرکت مخابرات ایران و سازمان صدا و سیما کلید خورده است، گفت: تامین شبکه و بسترهای ارتباطی این پروژه به لحاظ فنی توسط شرکت مخابرات ایران آماده شده و با تهیه محتوای مربوطه از سوی سازمان صدا و سیما، امکان ارایه سرویس از طریق بستر IPTV فراهم خواهد شد.
وی با بیان اینکه بخشی از تجهیزات مربوط به دیتاسنتر اصلی پروژه که باید از سوی سازمان صدا و سیما ایجاد می‌شد به دلیل مسایل مربوط به تحریم با تاخیر وارد کشور می‌شود، افزود: این بخش که مربوط به ورودی اطلاعات و محتواست تا حدودی کند پیش می‌رود اما در بخش تامین شبکه، امکانات لازم در تمامی‌ استان‌ها فراهم شده است.
صابری‌وند با تاکید براینکه با تامین شبکه و زیرساخت‌های فنی برای تلویزیون اینترنتی، پخش کانال‌های زنده تلویزیونی و ویدیوهای خانگی به صورت آنلاین در همه استان‌های کشور و مراکز استان‌ها قابل ارایه خواهد بود افزود: به زودی بحث تامین محتوا و ویدیو سرور HEAD END و فناوری EDGE مدیا در مراکز مخابراتی کشور نصب می‌شود.
مدیر پروژه تلویزیون اینترنتی شرکت مخابرات ایران ظرفیت نهایی اجرای این پروژه را به تعداد 27 میلیون خط تلفن ثابت در کشور اعلام کرد و گفت: در فاز نخست امکان ارایه این سرویس برای حدود 7/1 میلیون مشترکی که از ADSL مخابرات استفاده می‌کنند وجود دارد.
وی استفاده از IPTV را مستلزم داشتن خط ADSL عنوان کرد و با بیان اینکه در مراحل بعدی ارایه این سرویس، امکان واگذاری سرویس به تمامی‌مشترکان خطوط اینترنت پرسرعت وجود دارد، افزود: پهنای باند یکی از شاخص‌های اصلی استفاده از IPTV محسوب می‌شود و بر این اساس به مشترکان این سرویس، پهنای باند اینترانت داخلی با حداقل سرعت دو مگابیت بر ثانیه داده می‌شود.
صابری‌وند هزینه استفاده از این سرویس را در مرحله تصویب نهایی برشمرد و گفت: هنوز مسیر تعرفه‌گذاری این سرویس مشخص نشده است.
مدیر پروژه IPTV با بیان اینکه این پروژه برای حدود یکهزار مشترک در تهران و قزوین به صورت آزمایشی ارایه شده است، گفت: با تامین و نصب تجهیزات مربوطه پیش‌بینی می‌شود این پروژه تا پایان امسال به متقاضیان عرضه شود.به گفته وی براساس میزان گستردگی کار و برآوردهای صورت گرفته، ارایه این سرویس به ازای هر مشترک 150 دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد. همچنین مشترکان برای استفاده از سرویس «آی پی تی وی» ناگزیر به تهیه دستگاه ست آپ باکس هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :