آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 27235
تاریخ انتشار : 28 اردیبهشت 1392 11:43
تعداد بازدید : 647

پیام دکتر محمدحسن نامی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به جشنواره فاوا:

توسعه فاوا زمینه ساز دستیابی به استقلال اقتصادی در سال حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی است

در عصر ارتباطات و جامعه اطلاعاتي، تحول و دگرگوني جوامع بشري سرعتي چشمگير يافته است.

حركت شتابان جهان به سوي اطلاعاتي شدن، واقعيتي انكارناپذير است. هر یک از ما، از روی الگوی زندگی روزانه‌مان، نسبت به افزایش خارق‌العاده اطلاعات در چرخه زندگی اجتماعی آگاهیم. بی چون و چرا مقدار عظیمی‌ از اطلاعات، تقریبا بیش از هر زمان دیگر در کار است. تكنولوژي‌هاي جديد اطلاعاتي با سرعت برق و در كمتر از دو دهه -در فاصله بين نيمه دهه 1970 تا نيمه دهه 1990- در سراسر جهان گسترش يافته‌اند. اين امر منطقي را به نمايش مي‌گذارد که می‌توان آن را ويژگي انقلاب تكنولوژیك دانست: به‌كارگيري مستقيم تكنولوژي‌هايي كه اين انقلاب ايجاد مي‌كند براي گسترش بيشتر اين انقلاب و بدين طريق به هم پيوستن جهان از طريق تكنولوژي اطلاعات صورت
مي‌گيرد.
در حالی که اقتصاد جهان صنعتي متكي به توليد انبوه كالاهاي مادي و مصرفي بود، اقتصاد امروز متكي به تحقيق و توسعه دانش و پردازش اطلاعات در زمينه‌هاي مختلف است. اقتصاد دانش محور، اقتصادي است كه در آن توليد، توزيع، انباشت و سرمايه‌گذاري شديدا مبتني بر رشد دانش است كه نقش اصلي را در ثروت اندوزي دارد همانند برق و تلفن در گذشته، اکنون سه پیشرفت بزرگ دیگر این قرن را متحول خواهند کرد. قرن نوزدهم با رشد اقتصادی شگفت‌انگیزی همراه بود. حال در سال 2013 شاهد سه تحول عظیم تکنولوژی دیگر هستیم، که توانایی رقابت با پیشرفت‌های بزرگ قرن گذشته را دارند: داده‌های غول‌آسا، تولیدات هوشمند و انقلاب وایرلس (اینترنت بی‌سیم).
فناوری اطلاعات وارد عصر داده‌های غول‌آسا شده است. قدرت پردازش و ذخیره داده‌ها تقریبا رایگان است و قدرت محاسبات نجومی. اینترنت در حال تبدیل شدن به یک ابر سراسری است که همه جا را تحت پوشش قرار خواهد داد. شبکه‌ای است از هزاران پایگاه اطلاعاتی که هر کدام از آنها ابر کامپیوتر 1990 را به زانو در می‌آورد.
از رسانه اجتماعی گرفته تا انقلاب‌های پزشکی، همگی بر مبنای تحلیل‌های داده‌ای قرار دارند. شاهکارهای نجومی‌ پردازش داده‌ها باعث ایجاد خدمات و بازارهای غیرقابل باوری شده است. تحول دوم تولیدات هوشمند است؛ ابزارها و تولیدات امروزی بر پایه موادی هستند که کامپیوتری تولید شده و تا همین چند سال پیش اصلا وجود نداشتند. در نهایت، انقلابی در ارتباطات در راه است که در آن بیشتر انسان‌های روی زمین به طور بی‌سیم با هم ارتباط برقرار خواهند کرد، کارهای اجتماعی انجام داده و تجارت خواهند کرد. نتایج ظهور اتصال بی‌سیم به بزرگی اتفاقاتی است که بعد از طلوع تلگراف/ تلفن رخ داده است. دنیای وایرلس، اتصال ارزان، قدرت پردازش اطلاعات را تقریبا برای همه و در همه جا فراهم
می‌کند.
با توجه به نقش و اهمیت ICT در عرصه‌های مختلف زندگی، به‌ویژه در بخش صنعت، اقتصاد و سیاست و غیره، جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات با هدف انتخاب برترین‌های عرصه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات، ایجاد فضای رقابتی سالم و شور و نشاط علمی ‌در این عرصه، تعامل بین متخصصان کشور، شناسایی و جذب و پرورش نخبگان و استعدادهای موجود در این زمینه و حمایت از صنایع داخلی، آغاز به کار کرد. فرصت را مغتنم شمرده، از تمامی‌ کسانی که در برگزاری این جشنواره، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را همراهی کرده و زمینه ساز تحقق اهداف و برنامه‌های سومین جشنواره مذکور را فراهم کردند، تقدیر و تشکر نموده، باشد که با اتکال به خداوند منان و عنایت حضرت ولی عصر(عج) با فراهم کردن زمینه‌های لازم برای بسط، پرورش و ظهور توانمندی‌ها و استعدادهای داخلی، زمینه خودکفایی و دستیابی به استقلال اقتصادی در تمامی ‌عرصه‌ها در سال حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی فراهم آوریم.
محمدحسن نامی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :