آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 27236
تاریخ انتشار : 28 اردیبهشت 1392 11:45
تعداد بازدید : 1033

پیام محمد کرم پور دبیر جشنواره:

جشنواره، نماد حمایت حاکمیت از توسعه دانش فاوا

با نزدیكي به پايان هزاره دوم ميلادي، چند رويداد كه از اهميت تاريخي برخوردارند چشم انداز اجتماعي زندگي انسان را دگرگون ساخته اند. انقلابي تكنولوژیكي كه حول محور تكنولوژي هاي اطلاعات متمركز است با سرعتي شتابان در كار شكل دهي مجدد بنيان مادي جامعه است. اقتصادهاي سرتاسر جهان به يكديگر وابسته شده اند و در سيستمي كه هندسه آن همواره در حال تغيير است، شكلي جديد از روابط ميان اقتصاد، دولت و جامعه ايجاد كرده اند.

ما در پايان قرن بيستم، يكي از مقاطع نادر تاريخ را پشت سر گذاشته‌ایم؛ مقطعي كه وجه مشخصه آن دگرگوني «فرهنگ مادي» ما توسط آثاریك پارادايم تكنولوژیكي جديد است كه بر محور تكنولوژي‌هاي
اطلاعاتي سازمان يافته است. روند كنوني تحول تكنولوژیكي به دليل توانايي‌اش در ايجاد فصل مشترک بين عرصه‌هاي تكنولوژي از طريق زبان مشترك ديجيتال كه در آن اطلاعات، توليد، ذخيره،
بازيابي، پردازش و غیره منتقل مي‌شود، با شتاب فراوان گسترش مي‌يابد. برخلاف هر انقلاب ديگري، هسته دگرگوني كه ما در انقلاب كنوني تجربه مي‌كنيم، به تكنولوژي‌هاي پردازش اطلاعات و ارتباطات اشاره دارد.
هزاره سوم به‌زعم صاحب‌نظران، عصر فناوري‌هاي اطلاعاتي و جامعه اطلاعاتي است.
حركت جوامع صنعتي به سوي جامعه اطلاعاتي سال‌هاست آغاز شده و از اوايل دهه 90 به بعد شتابي فزاينده يافته است. بسیاری در سراسر جهان بر اين عقيده‌اند كه تسريع و تعديل در فرآيند تبادل دانش و اطلاعات از طريق فناوري‌هاي ارتباطات و اطلاعات نقشي بسيار كليدي در دستيابي به توسعه، توسعه منابع انساني و توسعه پايدار ايفا خواهد كرد و جامعه مبتني بر دانش و اطلاعات به عنوان الگوي توسعه پايدار شناخته خواهد شد.
انقلاب ديجيتالي كه از پي فناوري‌هاي جديد اطلاعاتي و ارتباطي به وجود آمده است، بر طرز فكر، رفتار، نحوه ارتباطات و طريق امرار معاش بشر بسيار تاثيرگذار بوده است؛ اين امر موجب شده است كه فناوري‌های اطلاعاتي و ارتباطي، جايگاهي فراتر از فناوري‌هاي صنعتي در دنيا به دست آورند.
فناوري‌هاي اطلاعاتي و ارتباطي، شكل ديگري به مفهوم جهاني شدن بخشيده است. مفاهيمي چون بهداشت، دولت الكترونيكي، خدمات عمومي، كسب و كار و سياست، همچون مفاهيم اقتصادي و فرهنگي در سطح جهاني و بين‌المللي مطرح شده‌اند و اهميت جهاني يافته‌اند. امروزه فناوري‌هاي اطلاعاتي و ارتباطي مرزهاي جغرافيايي را پشت سر نهاده‌اند و دنيا هر چه بيشتر شكل دهكده‌اي را به خود گرفته كه در آن هر چيزي بر پایه دانش و اطلاعات استوار است.
طي چند دهه گذشته علم به طور فزاينده به تحقيق درباره زبان، نظريات زبان شناختي، ارتباطات، سیبرنتيك، انفورماتيك، كامپيوتر و زبان‌هاي كامپيوتري، انباره اطلاعات، بانك داده‌ها و معضلات ترجمه ازیك زبان كامپيوتري به زبان ديگر پرداخته است. اين تحولات تكنولوژیك تاثير بسيار مهمي بر دانش خواهند داشت. از اين رو در سال 1974 دانشمندان این حوزه پیش‌بيني كردند كه «هر دانشي كه نتوان آن را به زبان كامپيوتري- به قالب اطلاعات كمي- برگرداند، به هيچ وجه دوام نخواهد آورد.»
اهمیت راهبردی اطلاعات، تامین زیرساخت‌های اطلاعاتی، رشد اطلاعات قابل مبادله و یکی شدن سراسری اقتصاد، همگی بر مرکزیت شبکه‌های اطلاعاتی- ارتباطی، و اتصال شهرها، مناطق، ملت‌ها، قاره‌ها و سرتاسر جهان تاکید دارد و این تاکید بیشتر بر گردش اطلاعات در مسیر بزرگراه‌های اطلاعاتی و الکترونیکی است. در این میان دنیای مجازی به عنوان یکی از پیامدهای فناوری‌های نوین اطلاعاتی، در عرصه‌های مختلف زندگی اجتماعی (اقتصاد، سیاست و فرهنگ) تاثیر شگرف گذاشته و موجب تغییر در روابط اجتماعی به ویژه شبکه‌های اجتماعی شده است. دنیای مجازی به مثابه یک دنیای جدید، به شبکه‌های اجتماعی سنتی، بعد مجازی بخشیده و تحولات، اثرات بسیار عمیقی را در آن چه که تحت عنوان «ارتباطات انسانی» از آن یاد می‌شود، به وجود آورده است.
در این دنیای به نسبت جدید، رسانه‌های اجتماعی نقش اساسی دارند. سرسانه‌های اجتماعی، نوعی ارتباطات اینترنتی توسعه یافته هستند که از سال 2004 تاکنون پا به عرصه جهان مجازی نهاده‌اند. این رسانه‌های اجتماعی، درون «تار جهان گستر» اینترنتی از تنوع برخوردار بوده و با ایجاد زبان جدید، در سه ویژگی خاص یعنی اجتماع محوری، تعامل دو سویه و تولید جمعی اطلاعات خلاصه می‌شوند. با چنین تحولی در دنیای ارتباطی، بسترهای لازم برای ایجاد شبکه‌های اجتماعی مهیا شده و این شبکه‌ها به سرعت جایگاه خود را در همه ساختارهای اجتماعی باز کرده‌اند. جهانی شدن، اطلاعاتی شدن، که به دست شبکه‌های ثروت، تکنولوژی و قدرت انجام می‌گیرند، جهان ما را دگرگون می‌سازند. این دو فرآیند، توان تولید، خلاقیت فرهنگی و توانایی ارتباطی ما را تقویت می‌کند رشد و گسترش دانش حول محور اطلاعات و ارتباطات، گستره زندگي انسان را دگرگون ساخته است. به طوري كه علماي اجتماعي امروزه در ابعاد مختلف اجتماعي، صحبت از اقتصاد اطلاعاتي، فرهنگ و سياست اطلاعاتي و جامعه اطلاعاتي مي‌کنند.
جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات با هدف شناسایی ظرفیت‌ها و استعدادهای داخلی و زمینه‌سازی برای رشد و پیشرفت این موهبت‌های خدادادی شکل گرفته است و بی‌شک به عنوان نماد حاکمیتی نقش موثری در ارتقای سطح دانش و فناوری داشته و زمینه‌سازی فکری و جریان ساز برای اعتلای فعالیت‌های حوزه است.
برگزاری نخستین و دومین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال‌های گذشته که با استقبال چشمگیر شرکت‌های داخلی و حمایت بسیاری از نهادها و سازمان‌ها همراه بود، متولیان و برگزارکنندگان این جشنواره را برای ادامه این راه، بیش از پیش مصمم ساخت. از این رو، در سومین جشنواره ملی فاوا سعی شد تا با استفاده از ظرفیت و توان مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه و حمایت‌های معنوی وزارت‌خانه‌ها، مراکز علمی، تخصصی کشور و استادان دانشگاهی، سطح کمی‌ و کیفی جشنواره ارتقا یافته و بر غنای آن افزوده شود.
ضمن تقدیر و تشکر از تمامی ‌شرکت کنندگان در سومین جشنواره ملی فاوا و تبریک به برگزیدگان این دوره، برآنیم تا با تاییدات الهی و تاش مضاعف و پربارتر کردن جشنواره‌های آتی، به نقش حاکمیتی خود برای حمایت از صنایع داخلی و شناسایی و جذب و تقویت سرمایه‌های انسانی و پتانسیل‌های داخلی برای ادامه یک جهاد علمی‌ همه جانبه به منظور دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز 1404 نظام مقدس جمهوری اسلامی‌ ایران، عمل کنیم.
محمد کرم پور


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :