آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 27244
تاریخ انتشار : 28 اردیبهشت 1392 11:56
تعداد بازدید : 615

پیام دبیرکل ITU به مناسبت روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعات

دکتر حمدون توره دبیرکل اتحادیه جهانی مخابرات، موضوع روز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعات در سال 2013 را «فناوری های اطلاعات و ارتباطات و افزایش ایمنی جاده ها» اعلام کرد.

در متن پیام دکتر توره آمده است:
«فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات (ICT) نقشی بسیار مهم در ایجاد فرصت‌ها در همه جنبه‌های زندگی بشری دارد. امروزه، ما هنگامی‌که در خودروهای مان در حال رانندگی هستیم، وسایلی در اختیار داریم که با چند اشاره‌ انگشت به ما، امکان برقراری ارتباط در سراسر جهان، هدایت در ترافیک سنگین و مسیریابی در مناطق ناآشنا را می‌دهد. در عین حال، می‌توانیم از میان انبوهی از ســرگرمی‌ها، اعم از موسیقی، برنامه‌های رادیویی، تلویزیونی یا رسانه‌های اجتماعی، گزینه‌ مورد علاقه‌ خود را در حین رانندگی انتخاب کنیم. در حالی که این فناوری‌ها به طور فزاینده در همه جا حاضر می‌شوند، باید اطمینان حاصل کنیم که به هنگام رانندگی و به منظور پیشگیری از سوانح و آسیب‌دیدگی، از آنها مسوولانه و محتاطانه استفاده می‌کنیم.
ایمن‌سازی رانندگی، یک نگرانی جهانی برای بهداشت و سلامت عمومی ‌و پیشگیری از آسیب‌دیدگی است. همه ساله، به ویژه در کشورهای در حال توسعه در سراسر جهان، یک میلیون و 300 هزار نفر در اثر تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست می‌دهند و 20 تا 50 میلیون نفر دیگر نیز مجروح می‌شوند. لذا، در مقیاس اقتصاد جهانی، در حدود 518 میلیارد دلار آمریکا به دولت‌ها و افراد زیان وارد می‌شود.
حواس‌پرتی و رفتار رانندگان، نظیر رفتاری که کاربران، به هنگام «ارسال پیامک» و تعامل با سامانه‌های ناوبری یا برقراری ارتباط درون خودرویی در حین رانندگی، از خود بروز می‌دهند، از مهم‌ترین عوامل دخیل در وقوع سوانح مرگبار رانندگی هستند.
پیام من صریح است: در حین رانندگی، نگذارید فناوری حواس‌تان را پرت کند! نه از تلفن همراه استفاده کنید و نه سامانه ناوبری‌تان را تنظیم کنید. نگذارید کار با این فناوری‌ها موجب حواس‌پرتی شما بشود. ارسال یک پیامک در حین رانندگی، بسیار خطرناک است و باید به هر قیمتی از آن اجتناب کرد.
در عین حال، از کشورهای عضو و شرکای صنعتی‌مان می‌خواهم به توسعه ابزارهای تماس ایمن دست آزاد در خودروها اقدام کنند. همچنین از آنها می‌خواهم اقدام‌هایی در راستای رفع حواس‌پرتی ناشی از استفاده از فناوری در حین رانندگی اتخاذ کنند. همگام با وضع سیاست‌های ملی برای ترغیب استفاده از ارتباطات و فناوری اطلاعات در افزایش ایمنی رانندگی، ما همچنین باید به توسعه و کاربرد سامانه‌های ترابری هوشمند بپردازیم.
این اقدامات نه تنها به پیش‌گیری از تصادفات رانندگی کمک می‌کند، بلکه کارآمدی‌ها در مدیریت رانندگی را به ابزاری برای مبارزه با آثار سوء دگرگونی آب و هوا و گرمایش جهانی تبدیل می‌کند.
افتخار دارم اعلام کنم که اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) استانداردهایی را برای واسط‌های کاربری و سامانه‌های ارتباطی ایمن در خودروها طراحی کرده تا با رفع حواس‌پرتی‌های ناشی از فناوری، عملکرد رانندگان را بهبود ببخشد.
همچنین اتحادیه‌ جهانی مخابرات (ITU)، پیشتازتر از سایر مجامع جهانی، تلاش می‌کند استانداردهای روزآمد ICT برای ساخت سامانه‌های ترابری هوشمند و ایمنی راننده را که ترکیبی از فناوری‌های رایانه‌ای، ارتباطی، مکان‌یابی و خودکارسازی فرآیندها را به خدمت می‌گیرند، پدیدآورد.
موضوع روز جهانی مخابرات و جامعه‌ اطلاعات (WTISD) «فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات و افزایش ایمنی جاده‌ها» در سال 2013 خواهد بود. در سال‌های آتی نیز با مشارکت بخش خودروسازی در سراسر جهان، زیــر پرچم فدراسیون بین‌المللی خودرو (F.I.A) پیشرفت خواهد کرد، مجامعی که با همکاری نزدیک با آنها خواهیم توانست برای یکی از ضروری‌ترین چالش‌های جهانی عصرمان چاره‌جویی کنیم.
از شما مصرانه می‌خواهم، مراسم روز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعات (WTISD) امسال را با توجه ویژه به ضرورت افزایش ایمنی رانندگی از طریق به خدمت گرفتن ICT گرامی ‌بدارید.»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :