آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 27340
تاریخ انتشار : 29 اردیبهشت 1392 11:15
تعداد بازدید : 839

با اعطای مجوز به سامانه های «سپاس» و «کیپا»

انتشار پول الکترونیکی ممکن شد

ریيس كل بانك مركزي گفت: موافقت شوراي پول و اعتبار در مورد سامانه پرداخت الكترونيكي سيار را دريافت كرده ايم.

خبرگزاری فارس- محمود بهمني در مورد مصوبات جلسه سه‌شنبه هفته گذشته شوراي پول و اعتبار گفت: پس از بحث و بررسي در شوراي پول و اعتبار در مورد سامانه پرداخت الكترونيكي سيار (سپاس)، اعضاي شورا ضمن تاييد و تحسين اين سامانه، بانك مركزي را موظف به اقدام براي اجرايي شدن اين شيوه پرداخت كردند.
بهمني افزود: با اجرايي شدن سامانه پرداخت الكترونيكي سيار، صدور و انتشار پول الكترونیكي توسط موسسات و نهادهاي ذي‌ربط نظام‌مند و اجرايي خواهد شد.
سخنگوي شوراي پول و اعتبار افزود: نكته مهم در مورد صدور و انتشار پول الكترونيكي اين است كه همانند اسكناس و مسكوك، به ازاي هر واحد پول الكترونيكي خلق شده، وجه متناظر آن در بانك مركزي مسدود مي‌شود.
ریيس كل بانك مركزي گفت: سامانه پرداخت الكترونيكي سيار (سپاس) از سوي بانك مركزي به منظور كنترل و نظارت بر نحوه صدور، انتشار و گردش پول الكترونيكي در نظام بانكي و موسسات و نهادهاي ذي‌ربط طراحي شده است و به زودي اجرايي خواهد شد.
وی همچنین در مورد سکه‌های پیش‌فروش شده گفت: تصمیم گرفتیم سکه‌های پیش‌فروش شده را چهار ماه زودتر در اختیار خریداران آن قرار دهیم و به آنها تحویل دهیم.بهمنی افزود: کسانی که سکه پیش خرید کرده‌اند در چند روز آینده با مراجعه به بانک‌ها و شعبی که ثبت‌نام کرده‌اند این سکه‌ها را دریافت کنند.
وی با بیان اینکه تحویل زودتر سکه‌های پیش‌فروش شده به بازار و از طرف دیگر کاهش قیمت جهانی طلا سبب کاهش قیمت طلا در بازار داخلی شده است در مورد قیمت ارز نیز گفت: ما مرکز مبادلات ارزی را مرتب تقویت می‌کنیم و در یک ماه اخیر سه میلیارد دلار به آن اختصاص داده‌ایم و برای کالاهای اساسی نیز دو میلیارد دلار ارز اختصاص داده‌ایم تا کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم تامین شود.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود ثبت‌نام برخی از کاندیداها باعث ایجاد نوسانات در بازار ارز شده و قیمت‌ها را کاهش داده است گفت: من در مورد مسایل علمی و اقتصادی صحبت می‌کنم. البته مسایلی روانی، شایعات و بعضا یک سخنرانی و یک مطلب نیز می‌تواند روی بازار تاثیر بگذارد چراکه در حال حاضر مسایل اقتصادی و مسایل ارزی ما کمی به مسایل سیاسی وابسته شده است ولی ما براساس اصول اقتصادی تصمیم می‌گیریم و کار می‌کنیم.وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در مورد افزایش تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران و اینکه برخی از کشورها در تلاش که هستند که ایران به منابع ارزی دست پیدا نکند گفت: ما برای 15 سال طلا خرید کرده‌ایم و مشکلی در این زمینه نداریم. در مورد مسایل ارزی بانک مرکزی تمهیدات لازم را اندیشیده و مانع بروز شرایط نامطلوب خواهد شد.
بهمنی با بیان اینکه سال گذشته ارزی که برای کالاهای اساسی اختصاص داده شد به نرخ مرجع بوده است افزود: بنابراین اینکه برخی کالاها قیمت‌شان در بازار افزایش پیدا کرده و گران فروخته می‌شود غیرقانونی بوده و مربوط به بانک مرکزی نیست.
وی همچنین با بیان اینکه تاکنون ارزی که برای داروها اختصاص داده شده ارز مرجع بوده است گفت: بانک مرکزی تا پایان سال گذشته برای کالاهای اساسی نرخ مرجع اختصاص داد. البته تا قبل از شهریورماه به کل کالاها ارز مرجع اختصاص داده می‌شد ولی بعد از شهریورماه برای برخی از کالاها نرخ مبادله‌ای اختصاص داده شد ولی برای کالاهای اساسی نرخ مرجع بود.
او با بیان اینکه برای دارو نیز ارز به اندازه کافی اختصاص داده شده است گفت: ارزی که برای دارو دادیم به مراتب بیشتر از سال گذشته بوده است و گرانی آن هیچ دلیل اقتصادی ندارد.
توضیحات دبیرکل بانک مرکزی
نسخه دوم از الگوی کارکردی صدور و راهبری کیف پول الکترونیکی (کیپا2) با هدف تشریح مدل کسب و کار و ارکان نظام پرداخت‌های مبتنی بر کیف پول الکترونیکی و فراهم آوردن زیرساخت لازم برای فراگیر شدن راهکارهای مورد نیاز تدوین شد.
سیدمحمود احمدی دبیرکل بانک مرکزی با اعلام این خبر و بیان اینکه کیف پول الکترونیکی (کیپا) ابزار پرداختی با قابلیت ذخیره پول الکترونیکی است که به صورت با نام و مبتنی بر فناوری‌های نوین ارتباطی در دو نوع پول مجازی و پول مبتنی بر تراشه صادر می‌شود، گفت: کاربری «کیپا» در مبادلات با مبالغ ریز بوده و وابستگی مستقیم به حساب بانکی و نیاز به ثبت در سامانه‌های حسابداری بانکی ندارد. همچنین پردازش الکترونیکی آن به صورت برون خطی به لحاظ اتصال به زیرساخت شبکه بانکی است.
وی با اشاره به این نکته که خدمات پرداخت الکترونیکی سیار، گستره وسیعی از فعالیت‌های مالی را در بر می‌گیرد که تحت قوانین مالی از طریق کیف پول الکترونیکی و دستگاه‌های قابل حمل مانند گوشی تلفن همراه، گوشی هوشمند، تبلت انجام می‌شود، گفت: فناوری پرداخت سیار می‌تواند برای انتقال پول بین افراد نیز به کار رود.
احمدی «سپاس» را مجموعه‌ای متشکل از قوانین و مقررات حاکم بر ارایه‌دهندگان خدمات پرداخت سیار، نظام بانکی و سوییچ سپاس، با هدف نظارت و کنترل عملکرد پرداخت‌های سیار مبتنی بر کیف پول الکترونیکی خواند و گفت: با توجه به رشد تکنولوژی و افزایش ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور، این ابزار می‌تواند به عنوان رسانه‌ای مناسب برای انجام پرداخت‌های ریز بدون اتصال به شبکه بانکی به کار رود. سوییچ سپاس با ایجاد زیرساختی ایمن منجر به اتصال منسجم شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات پرداخت و شبکه بانکی شده و به این ترتیب علاوه بر جلوگیری از صرف هزینه‌های تکراری، امکان نظارت فنی و اجرایی بر عملکرد ارایه دهندگان خدمات پرداخت را فراهم می آورد.وی گفت: معماری در نظر گرفته شده برای سپاس به این صورت است که مشتری از طریق حساب بانکی خود می‌تواند نسبت به شارژ کیف الکترونیکی اقدام نماید و از طریق مانده وجوه ریالی ذخیره شده در کیف پول الکترونیکی تراکنش‌های انتقال، خرید، برگشت از خرید، پرداخت قبض و مانده‌گیری را انجام دهد. همچنین چنانچه مشتری درخواست شارژ کیف پول خود را از طریق ارایه دهنده خدمات پرداخت همراه اول ارسال کند، درخواست وی مستقیما وارد سپاس شده و شارژ کیف پول الکترونیکی از طریق حساب بانکی مشتری صورت خواهد پذیرفت. لذا شارژ کیف پول الکترونیکی به صورت مستقیم و غیرمستقیم صرفا از طریق حساب بانکی انجام خواهد شد.
وی مزیت این روش را در عدم امکان خلق پول توسط ارایه‌دهنده خدمات پرداخت همراه (اپراتور) برشمرد و افزود: اپراتور حق ارایه سرویس تخفیف یا پرداخت اضافی به مشتری را نخواهد داشت.
گفتنی است، پرداخت از طریق تلفن همراه پدیده‌ای نو بوده که با توجه به ضریب نفوذ 80 درصدی تلفن همراه در کشور ظرفیت‌های بالقوه استفاده از خدمات مالی از طریق تلفن همراه فراهم است. این سیستم با ایجاد سهولت در انجام امور مالی و قابلیت انجام عملیات مالی در هر زمان و مکان، پوشش سراسری خدمات بانکداری و پرداخت مالی در سطح کشور را فراهم می‌سازد.
اهم اقدامات مدنظر برای عملیاتی کردن سپاس در سال 1392توسط بانک مرکزی به این شرح است:
1- تهیه نسخه نهایی الگوی کارکردی صدور و راهبری کیف پول الکترونیکی 2 (کیپا2)
2- تهیه نسخه نهایی مقررات و روال‌های ناظر بر سامانه پرداخت الکترونیکی سیار مبتنی بر کیف پول الکترونیکی
3- تهیه نسخه نهایی مستند فنی مربوط به سامانه پرداخت الکترونیکی سیار مبتنی بر کیف پول الکترونیکی
4- تهیه نسخه نهایی مستند امنیتی مربوط به سامانه پرداخت الکترونیکی سیار مبتنی بر کیف الکترونیکی
5- پیاده‌سازی، تست و راه‌اندازی سامانه پرداخت الکترونیکی سیار( سپاس)


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :