آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 27341
تاریخ انتشار : 29 اردیبهشت 1392 11:17
تعداد بازدید : 929

وزیر ارتباطات در سومین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات وعده داد:

سهم فاوا درGDP ، چهارساله از4/8 درصد به 11 درصد می رسد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه هم اکنون با ارتقای فیبرنوری لایه های مختلف جو برای انتقال دیتای صوتی و تصویری به کار گرفته می شود، گفت: صدا و تصویر آقا امام زمان (عج) از این لایه های جدید و بالاتر از فیبرنوری برای تمام جهانیان ارسال خواهد شد.

خبرگزاری مهر- محمدحسن نامی ‌دیروز در سومین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات به تشریح دستاوردها و راهکارهای ارایه شده ایران در اجلاس جهانیWSIS پرداخت.
وی از ارایه اینترنت پاک به عنوان پیشنهاد ایران در این اجلاس جهانی نام برد و گفت: اینترنت در تمامی ‌ابعاد زندگی بشر تاثیرگذار است و باید جنبه‌های غیراخلاقی آن حذف شود این درخواستی است که کشورهای حاکم بر اینترنت باید آن را بپذیرند. وی با تاکید بر اینکه نباید اینترنت توسط آمریکا اداره شود، گفت: تمامی ‌پیشنهادهای ایران در تمامی‌ محافل جهانی مورد استقبال مردم دنیا قرار می‌گیرد و در این اجلاس نیز این پیشنهادات مورد توجه واقع شد به نحوی که در ملاقات با دبیرکل اتحادیه جهانی مخابرات وی اعلام کرد که من به ایران عشق می‌ورزم و سخنرانی‌های آقای احمدی‌نژاد را می‌خوانم.
وی همچنین گفت: از آنجا که برخی از سازمان‌های بین‌المللی مانند سایت مجازی گوگل ارث تاثیر بسیاری در دنیای واقعی کشورهای در حال توسعه دارند، ایران پیشنهاد کرد که این قبیل سازمان‌ها باید برای جذب درآمد و کاربران کشورهای در حال توسعه مالیات پرداخت کنند.
سهم ICT در تولید ناخالص داخلی تا پایان دولت یازدهم به 11 درصد می‌رسد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خود با تاکید بر اینکه فناوری اطلاعات راهی به سوی توسعه و اقتصاد پایدار است، گفت: این حوزه محرک سایر صنایع به میزان 85 درصد است به نحوی که در سال گذشته حجم تجارت دیجیتال در دنیا 2/3 تریلیون دلار بوده که امسال از 5/3 تریلیون عبور خواهد کرد. این در حالی است که تجارت نفت و گاز در جهان 2/4 تریلیون دلار برآورد می‌شود.
وی با بیان اینکه فناوری اطلاعات به ژئوپلتیک انرژی نزدیک می‌شود، گفت: هم‌اکنون سهم ICT در تولید ناخالص داخلی 8/4 درصد است که پیش‌بینی می‌شود تا پایان دولت یازدهم به 11 درصد برسد.
رقابت با گوگل ارث، ویکی پدیا و بینگ
نامی با بیان اینکه ایجاد سازمان اقتصاد دیجیتالی و وزارتخانه نوآوری در دست بررسی است، گفت: در راستای فرمایش رییس‌جمهور ایجاد یک سایت بین‌المللی برای ارایه ارزش‌ها و اقدامات ایران در عرصه بین‌المللی مدنظر قرار دارد که با سایت‌هایی گوگل ارث، ویکی پدیا، ویکی مدیا و بینگ که هم‌اکنون بیشترین نیاز نسل جوان را با روش‌های زندگی غربی برآورده می‌کند قابل رقابت باشد.
وی گفت: این سایت‌ها متصل به یکی از سازمان‌های 16گانه آمریکا هستند و با ایجاد یک سایت بین‌المللی در ایران خواهیم توانست ایران مجازی، مجلس مجازی، حوزه علمیه مجازی و دانشگاه مجازی را به جهان معرفی کنیم.
دستاوردهای کشورمان در حوزه ICT
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره دستاوردهای کشور در حوزه ICT نیزگفت: 113 میلیون سیم‌کارت با ضریب نفوذ 105 درصد که در ابتدای دولت نهم 24 درصد بود. همچنین وجود 140 هزار کیلومتر فیبر نوری و 81 درصد ایستگاه‌های تحت ارتباط در حالی که یک میلیارد و هشت میلیون نفر در جهان فاقد هرگونه ارتباط هستند از جمله دستاوردهای کشور است.
وزیر ارتباطات افزود: نیمه دوم دهه حاضر با حملات بسیاری در حوزه سایبر مواجه بودیم که به دلیل زیرساخت‌های علمی ‌و پتانسیل‌های موجود هیچ مشکلی برای کشور به وجود نیامد.
وی گفت: با دانشگاه‌های تهران، شریف، علم و صنعت، خواجه نصیر، امیرکبیر و علوم تحقیقات نیز برای ایجاد پژوهشگاه ICT وارد مذاکره شدیم.
نامی ‌با اشاره به روز ارتباطات و ایمنی جاده نیز گفت: استفاده از ایده‌های جدید می‌تواند از ضایعات و تصادفات این بخش جلوگیری کند به نحوی که امروزه شاهد هستیم وضعیت تصاویر ماهواره‌ای به حدی رسیده است که دقت و بزرگنمایی را در جاده‌ها 50 درصد افزایش داده است.
مردم هزینه‌ای بابت هم‌کدسازی نمی‌پردازند
وزیر ارتباطات درباره هزینه‌های مربوط به هم‌کدسازی گفت: بخشی از این هزینه‌ها از سوی دولت تقبل خواهد شد و در حال حاضر لازم نیست مردم هزینه‌های این طرح را تقبل کنند.
نامی درباره تاکید مخابرات مبنی بر تامین هزینه‌های هم کدسازی از سوی دولت گفت: در حال حاضر مخابرات به تنهایی درآمدزا محسوب نمی‌شود و به همین دلیل ما به بخشی از هزینه‌ها کمک خواهیم کرد و قرار بر‌آن است که مابقی هزینه‌ها از سوی از درآمدهای شرکت‌های مانند همراه اول تامین شود.
وی در توضیح درآمدزا نبودن مخابرات گفت: اکنون تلفن ثابتی که به قیمت 50 هزار تومان به کاربران ارایه می شود برای مخابرات حدود 450 تا 500 هزار تومان هزینه دارد که علاوه بر این هزینه‌ها هزینه‌های دیگری نیز در ارتباط با نگهداری تجهیزات وجود دارد. از سوی دیگر مشکلاتی مانند کابل و غیره هم هست که همه این موارد ایجاب می‌کند بخشی از هزینه‌های این طرح از منابع دیگر تامین شود.
وی افزود: فعلا مردم هیچ هزینه‌ای بابت این طرح نخواهند پرداخت.
نامی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه طبق اظهارات شما قرار بر آن است که تعرفه‌های تلفن کاهش پیدا کند اما در حال حاضر به نظر می‌رسد روندی غیر از این حاکم است گفت: در حال حاضر همراه اول در حال پیاده کردن طرح فلت سازی شبکه خود است اما به هر حال باید به این نکته توجه داشت که اگر تعرفه‌ها خیلی پایین بیاید موجب ورشکستگی شرکت‌ها خواهد شد.
وزیر ICT که پیش از این درباره راه‌اندازی گوگل ارث اسلامی صحبت کرده بود درباره این طرح گفت: همه تلاش خود را خواهیم کرد که این طرح هر چه زودتر اجرایی شود. چراکه در قالب این سایت می‌توانیم محتواهای مختلف علمی و مذهبی تولید شده در کشور را به جهانیان ارایه کنیم.
وزیر ارتباطات همچنین گفت: در حال حاضر اقدامات مربوط به این سایت آغاز شده اما در نهایت روند ایجاد چنین سایتی نیاز به امکانات مختلفی از جمله 200 تا 300 هزار نفر پرسنل دارد تا بتوان سایتی 200 ترابایتی که نیازها زیادی را برطرف می‌کند ارایه کرد.وی گفت: پس از پایان دولت دهم با توجه به اهمیت این موضوع دولت‌های دیگر نیز راه‌اندازی چنین سایت‌هایی را دنبال خواهند کرد.وزیر ارتباطات در باره بودجه ICT و کاهش پیدا کردن آن گفت: در دنیا مرسوم است که معمولا درآمدهای حاصل از حوزه ICT صرف توسعه زیرساخت‌ها می‌شود چراکه یک دلار سرمایه‌گذاری در این حوزه باعث صرفه‌جویی‌ها متعدد در حوزه‌های دیگر می‌شود.
وی افزود: به طور کلی اصل بر آن است که درآمدهای ICT در حوزه زیرساخت‌های این بخش استفاده شود اما درنهایت تصمیم با دولت و مجلس است و گویا قرار بر آن است که امسال تا 25 درصد درآمدهای این حوزه به زیرساخت‌ها اختصاص داده شود.
نامی گفت: اجرای هم‌کدسازی استان‌ها سه تا چهار ماه زمان خواهد برد و در حال حاضر این روند در استان‌هایی مانند استان قم آغاز شده است.اجرای این طرح در استان‌های مختلفی مانند آذربایجان شرقی می‌تواند تا 60 درصد هزینه‌های مشترکان را کاهش دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :