آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 27342
تاریخ انتشار : 29 اردیبهشت 1392 11:20
تعداد بازدید : 798

رییس جمهور در جشنواره ملی فاوا:

در نقطه صفر فناوری اطلاعات ایستاده ایم

رییس جمهور با تاکید بر اینکه ظرفیت انسان برای تولید دانش بی پایان است، گفت: ما در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات به رغم گسترش بی سابقه ای که وجود دارد در نقطه صفر و شروع کار هستیم.

فناوران- احمدی‌نژاد صبح دیروز در مراسم سومین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات و پنجمین همایش ملی روابط عمومی‌ دستگاه‌های اجرایی که هم‌زمان با روز جهانی ارتباطات در سالن اجلاس سران برگزار شد، درباره بستر ارتباطات برای تعالی انسانی، گفت: نوآوری، ابداع، خلاقیت، ابتکار، عقلانیت و مدیریت در ارتباط با دیگران معنا و مفهوم می‌یابد و انسانی که چیزی نمی‌داند انسان نیست.
محمود احمدی‌نژاد گفت: هر چقدر دایره ارتباطات گسترده‌تر و معرفت آدمی ‌بیشتر شود شاهد شکوفایی و کمال خواهیم بود و خداوند انسان را برای رسیدن به قله‌های کمال خلق کرده است.
باید از مرز تجهیزات عبور کنیم
رییس‌جمهور گفت: ظرفیت انسان برای تولید دانش بی‌پایان است البته به‌رغم گسترش بی‌سابقه‌ای که در این حوزه وجود دارد اما ما در نقطه صفر ارتباطات و فناوری اطلاعات هستیم.
وی افزود: هنوز اسیر تجهیزات هستیم و این در حالی است که به زودی باید از مرز تجهیزات عبور کنیم؛ انسان آنقدر رشد پیدا خواهد کرد که مستقیم ارتباط برقرار کند.
وی گفت: ظرفیت سلول‌های بدن انسان از مولکول‌های آلیاژهای به کار گرفته شده در تجهیزات فناوری به مراتب بالاتر است و به زودی به جایی خواهیم رسید که انسان بدون هیچ وسیله ارتباطی با استفاده از قدرت مغز با نقطه دیگری از دنیا صحبت خواهد کرد.
فضای مجازی فضای واقعی است و خیال نیست
احمدی نژاد درباره ظرفیت‌هایی که ممکن است مورد سوء استفاده قرار گیرد، گفت: فضای مجازی فضای واقعی است و خیال نیست. اینکه وزارت دفاع یک کشور از یک دانش سوءاستفاده کرده به معنای این نیست که عصر فناوری و ظرفیت‌ها و فرصت‌های آن را نفی کنیم. ما قصد رفتن و له کردن و گرفتن فرصت شکوفایی انسان‌ها را نداریم چراکه کسی پیروز است که اندیشه و نظریه بالاتری ارایه
کند.
به گفته وی، انسانی که به سمت ارتباطات و کسب دانش‌ها پیش می‌رود از منظر خدای متعال انسانی محتاط و مطلوب است که باید ضمن آگاهی از همه نظریات، توحید و عدالت را انتخاب کند.
رییس‌جمهور با بیان اینکه ممکن است از انرژی اتمی، فضای ارتباطات، سینما و تکنولوژی سوءاستفاده شود، گفت: نباید اصل این مبحث را کنار گذاشت بلکه باید از مرزهایی که انسان‌ها را در لجن گرفتار کرده عبور کنیم.
باید بتوانیم با آسمان و کرات دیگر هم ارتباط برقرار کنیم
احمدی‌نژاد با تاکید بر اینکه انسان باید به نقطه‌ای برسد که بر تمام دانش روز احاطه داشته باشد، گفت: باید بتوانیم علاوه بر کره زمین با آسمان و کرات دیگر هم ارتباط برقرار کنیم تا به مرز انسانیتی که خداوند برای انسان مقرر کرده برسیم.
وی گفت: باید روی بومی‌سازی فناوری‌ها کار کنیم. بسیاری از نمونه‌های بهتر تجهیزات را می‌توان در ایران ساخت. باید به استعداد بومی ‌اعتماد کنیم این بدان معنا نیست که همه چیز را قطع کنیم اما می‌توانیم خودمان بسیاری از تکنولوژی‌ها را بسازیم.
جابه‌جایی ایمن تنها با خدمات الکترونیکی و کنترل الکترونیکی امکان‌پذیر است
احمدی‌نژاد با بیان اینکه به زودی ساختار اداری و قوانین در این حوزه دستخوش تحول اساسی خواهد شد، در مورد فناوری اطلاعات و ایمنی جاده‌ها که شعار امسال روز جهانی ارتباطات است، گفت: طی سال‌های اخیر بیش از 9 سال امید به زندگی در کشور افزوده شده است. برای آنکه انسان ابدی باشد و یک زندگی جاویدان داشته باشد نیازمند شبکه جاده‌ای و حمل و نقلی هستیم که در سریع‌ترین زمان ممکن مردم را جابه‌جا کند و جابه‌جایی با مفهوم ایمن تنها با خدمات الکترونیکی و کنترل الکترونیکی امکان‌پذیر است.
وی با بیان اینکه در سال 84 با وجود شش میلیون خودرو در کشور سالانه 27 هزار کشته جاده‌ای داشتیم، افزود: با استفاده از کنترل الکترونیکی و تخصیص بودجه در سال 91 با حدود 18 میلیون خودرو تعداد کشته‌های جاده‌ای به زیر 20 هزار نفر رسیده است. که البته این نرخ باید به صفر برسد.
وی همچنین با بیان اینکه در سال 84 خط موبایل در بازار آزاد یک و نیم میلیون تومان فروخته می‌شد و دولت با ثبت‌نام سیم‌کارت 400 هزار تومانی دو هزار میلیارد تومان نقدینگی جمع کرده بود گفت: الان شاهد وجود سیم‌کارت‌های مجانی در بازار هستیم. هم‌اکنون با دو هزار و 500 تومان می‌توان یک سیم‌کارت با دو هزار و 500 تومان شارژ و 55 دقیقه مکالمه مجانی شب و نصفه شب خریداری کرد. الان شاهد هستیم که بسیاری سه سیم‌کارت دارند و با توجه به ضریب نفوذ بیش از 110 درصدی تلفن همراه در کشور روزانه بالغ بر 750 میلیون پیامک رد و بدل می‌شود. خدا بدهد
برکت.
وی گفت: ارتباطات باید به همین نحو در کشور جریان داشته باشد که البته برخی با کوته‌فکری دخالت‌هایی دارند که نباید به آن توجه کرد.
رییس‌جمهور با اشاره به تبادل 24 ساعته اطلاعات گفت: هم‌اکنون اطلاعات از مدار ژئو به سمت مدار لئو در حرکت هست که ما باید برویم در ایستگاه فضایی و حتی یک پله بالاتر از آن قرار گیریم نباید اجازه دهیم دشمن با برتری وارد زندگی ما شود بلکه باید یک قدم جلوتر از مرزهای امروز دانش و فناوری حرکت کنیم که این نیازمند پافشاری بر عدالت و احترام به انسان‌هاست که از مسیر ارتباطات محقق خواهد شد.
رییس‌جمهور گفت: ملت ایران در این مقطع تاریخی ماموریت خود را به خوبی انجام خواهند داد و در سرزمین ایران یک الگوی پیشرفت برپا خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :