آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2793
تاریخ انتشار : 14 آبان 1390 11:2
تعداد بازدید : 462

با راي دادگاه استيناف انگلستان

اشياي تاريخي جيرفت به ایران باز می گردد

اداره كل روابط عمومي معاونت اجرايي و سرپرستي نهاد رياست جمهوري با صدور اطلاعيه اي از پيروزي نهايي جمهوري اسلامي ايران در دادگاه مربوط به اشياي تاريخي جيرفت و تحويل اين اشيا به سفارت ايران در لندن خبر داد.

پايگاه اطلاع رساني معاونت اجرايي رياست جمهوري- اشياي تاريخي – فرهنگي جيرفت به عنوان بخشي از تمدن غني و بزرگ اين مرز و بوم در سال‌هاي اخير به طور غيرقانوني از كشور خارج شده بود و گالري بركت قصد حراج و فروش اين اشيا را داشت كه به محض كسب اطلاع دولت جمهوري اسلامي ايران، شكايتي از سوي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مطرح و توسط مركز حقوقي بين‌المللي نهاد رياست جمهوري در دادگاه‌هاي بريتانيا پيگيري شد.
با تداوم پيگيري‌هاي حقوقي، سرانجام پس از هفت سال، دادگاه استيناف لندن مالكيت دولت ايران را بر اشياي مذكور احراز و راي خود را بر همين مبنا صادر كرد كه اين راي در مرحله فرجام خواهي نيز مورد تاييد مقامات قضايي بريتانيا قرار گرفت.
به دنبال اين راي، طي صورتجلسه‌اي ميان هيات‌هاي حقوقي و ديپلماتيك در تاريخ 10 آبان 1390، اشياي مذكور به منظور بازگشت به ايران به سفارت جمهوري اسلامي ايران در لندن تحويل داده شد و ظرف روزهاي آتي به كشور بازگردانده خواهد شد.
يافته‌هاي باستان شناسي جيرفت مربوط به تمدني 5 هزار ساله در اين منطقه است و افقی تازه در یافته‌ها و نگره‌های باستان‌شناسان درباره تمدن خاورمیانه گشوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :