آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2795
تاریخ انتشار : 14 آبان 1390 11:18
تعداد بازدید : 1403

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌در مراسم شب پایداری تاکید کرد:

ضرورت حضور قهرمانان دفاع مقدس در عرصه بازی های رایانه ای

مراسم رونمایی از بازی های رایانه ای دفاع مقدس با حضور سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی خاموشی رییس سازمان تبلیغات اسلامی، گلعلی بابایی معاون هنری بنیاد حفظ آثار و نشر دفاع مقدس، بهروز مینایی مدیر عامل بازی های رایانه ای، عیسی زارع پور رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال و جمعی از مدیران فرهنگی و دست اندرکاران عرصه بازی های رایانه ای هشتم آبان ماه در حوزه هنری تبلیغات اسلامی برگزار شد.

معاونت ارتباطات و بین‌الملل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای- سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌در بخشی از مراسم رونمایی از بازی‌های رایانه‌ای دفاع مقدس با امیدواری به استمرار تولید بازی‌های رایانه‌ای دفاع مقدس گفت: شهیدان برای عزت و سربلندی ایران جان فدا کردند و برای حفظ اسلام و مکتب عصمت و طهارت با عشق و شور در این راه گام برداشتند. بنابراین ضروری است نسل جوان از جانفشانی‌های‌شان با خبر شود.وی با تاکید بر انگیزه‌ای که از فرمان امام (ره) ناشی می‌شد، تصریح کرد: باید در بازی‌های رایانه‌ای از اظهار نظر چنین رزمندگانی استفاده و واقعیات جنگ را تبیین کرد. به ویژه که ما همواره در معرض تهدید دشمن هستیم. وزیر ارشاد اظهار داشت: نباید گذاشت دیگران سعی در تحمیل اندیشه خود داشته باشند و بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای حرکت‌های خوبی چون برگزاری نمایشگاه مستقل بازی‌های رایانه‌ای و حضور فعال در نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال را در زمینه نشر بازی‌های رایانه‌ای داشته که  قابل قدردانی است.وی خواستار ادامه فعالیت هنرمندان در راستای تولید بازی‌های رایانه‌ای دفاع مقدس و قهرمانان ملی شد و افزود: دلاورمردان دیگری همچون رئیسعلی دلواری باید از طریق این بازی‌ها به نسل جوان معرفی شوند. همچنین ضروری است در مسیر بیداری اسلامی‌ نیز گام برداریم.همچنین در این مراسم خاموشی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی‌ با اشاره به لزوم توجه به دغدغه توزیع و فروش در کنار افزایش تولیدات بازی‌های رایانه‌ای تاکید کرد: بهتر است این محصولات فرهنگ زد و خورد را ترویج ندهند.
خاموشی در ادامه با تقدیر از هرگونه پاسداشت و معرفی آثار فرهنگی اظهار داشت: یکی از حوزه‌هایی که باید در مقابل آن ایستادگی کرد بازی‌های رایانه‌ای است که به عنوان محصولی نافذ از سوی بیگانگان در راستای اشاعه تفکرات آنها ساخته می‌شود.وی افزود: به همین بهانه بازی‌های رایانه‌ای که تولید می‌شوند باید به مقابله با فضای مجازی حاکم بپردازد و در جهت دفاع از آرمان‌های انقلاب گام بردارد که در این زمینه من به وزارت ارشاد به دلیل اعمال ممیزی و نظارت درست بر بازی‌های رایانه‌ای بیگانه تبریک می‌گویم.
وی با تاکید بر لزوم هدایت، نظارت و حمایت از بازی‌های رایانه‌ای داخلی یادآور شد: امیدوارم در سال‌های متمادی با بهره‌گیری از نیروهای جوان شاهد تولید بازی‌های رایانه‌ای بسیار خوبی باشیم و از طرفی معتقدم این بازی‌ها نباید فرهنگ زد و خورد را ترویج دهند، بلکه این عنصر تنها به عنوان نمک بازی استفاده شود.
وی اظهار داشت: توجه داشتن به دغدغه توزیع و فروش در کنار مهم فرض کردن پروسه تولید، به ایجاد مشغله برای جوانان می‌انجامد. به این ترتیب که اگر تولید بازی‌های رایانه‌ای تامین‌کننده معاش آنها باشد، بی‌شک به افزایش تکنیک‌های ساخت آثار نیز توجه خواهد شد.
خاموشی با بیان اینکه در غیر این صورت حامیان پس از چند صباحی خسته شده و پا پس می‌کشند، اذعان کرد: با کنترل هزینه خواهیم توانست با همین محصولات بازار را تسخیر کنیم و در آینده نیز به عرضه بازی‌های با کیفیت‌تر اقدام کنیم. در این صورت می‌توان از دولت و وزارت ارشاد توقع تخصیص بودجه کمی‌ و کیفی را داشت.
در این مراسم بهروز مینایی، مدیر عامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با اشاره به روند رو به رشد تولید بازی‌های بومی‌گفت: سال گذشته موفق به رونمایی از بازی گرشاسپ شدیم. گرچه  موسسه تبیان با همکاری کانون پرورش فکری پیش از این بازی‌هایی در ژانر دفاع مقدس را رونمایی کرده بودند، اما گرشاسپ از طیف بازی‌های مستقل بود.
وی افزود: آنچه ساخت این بازی را شایسته‌تر می‌کرد استفاده از موتور داخلی و به کارگیری نیروهای انسانی داخلی برای تولید این بازی بود که با وجود آن می‌توانیم ادعا کنیم بازی‌های تولید شده ما قابلیت رقابت با آثار خارجی را داراست.مینایی با اشاره به رونمایی از بازی‌های میرمهنا و سیاره میترا اظهار داشت: تولید چنین بازی‌هایی به تربیت نیروهای انسانی مستقل می‌انجامد و از این حیث قابل تقدیر است. همچنین بازی شکست حصر آبادان که رونمایی خواهد شد نیز به آزادسازی خرمشهر می‌پردازد که در این زمینه بسیار موفق عمل کرده است.در این مراسم ضمن رونمایی از چهار بازی رایانه‌ای  نبرد خیبر، نبرد آلواتان، شکست حصر آبادان و چریک توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ از سازندگان این آثار قدردانی شد.
نادر لطفی، علیرضا شعله‌ور، محسن فارسی، بابک مرزی و مریم لطفی سازندگان «نبرد خیبر»، اویس میرزا قیطاقی، محمدرضا مهدوی، محمدرضا باقی، فرشید رحیمی‌ سازندگان «نبرد آلواتان»، حمید قادری، سیدمجید جلالیان، مرتضی عباس‌زاده، محمد سالمیان سازندگان «شکست حصر آبادان»، رضا رفیعی، مجید برزگر، وحید برزگر، کامران حیدری، میلاد قیاسی و حامد شفاهی سازندگان بازی رایانه‌ای «چریک» تقدیرشوندگان در این مراسم بودند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :