آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 27960
تاریخ انتشار : 11 خرداد 1392 11:56
تعداد بازدید : 932

موبایل تان پیچیده در دور دستتان

اقدامات و برنامه های برندها برای ساخت گوشی های انعطاف پذیر

قدیم تر ها وقتی پای فیلم های سینمایی علمی تخیلی می نشستیم مبهوت ابزارها و امکاناتی می شدیم که دست پرورده ذهن فیلمنامه نویس بود و ما تصور می کردیم که این دنیای ساختگی عمرا جنبه واقعی ندارد. اما زمان زیادی نگذشت که ذهن خلاق فیلمنامه نویسان در دنیای واقعی مجسم شد و ما مبهوتان چند دهه پیش توانستیم با اشاره دست به تلویزیون مان فرمان روشن خاموش بدهیم. پای اینترنت با فردی در آن سوی کره زمین گپ تصویری داشته باشیم و یا در حالی که در طبیعت قدم می زنیم مناظری را از طریق موبایل در معرض دید میلیون ها نفر قرار دهیم. این اتفاقی است که رشد تصاعدی فناوری موجب شده و این سرعت دم به دم در حال پیش روی است. گوشی تلفن هم از این قاعده مستثنا نبوده و به سرعت از وسیله ای تک کاربردی و زمخت به ابزاری ظریف، چند کاربرده و مجهز به انواع فناوری ها تبدیل شده است اما این را هم نمی توان پایان ماجرا اعلام کرد. خیلی دور از ذهن نیست که تصور کنیم نسل بعدی گوشی های موبایل قابل انعطاف هستند و می توان این دستگاه ها را تا کرد، دور دست پیچید یا مچاله کرد و داخل کیف یا جیب خود قرار داد و یا حتی می شود زمانی که لازم است آنها را باز کرد و به جای لپ تاپ مورد استفاده قرار داد. دلیل این مدعا هم تصمیم بسیاری از تولیدکنندگان موبایل به ساخت گوشی های انعطاف پذیر است آنها می خواهند سرنوشت نسل بعدی گوشی های هوشمند خمیده را رقم بزنند. برای رسیدن به این هدف شرکت کورینگ نوعی شیشه ساخته که انعطاف پذیر و مقاوم است که Willow Glass نام دارد. سامسونگ هم نمایشگر Youm را ساخته که نوعی صفحه نمایش قابل انعطاف OLED است و شرکت UCLA روی نوعی نمایشگر بسط یافتنی کار می کند. در این گزارش به طرح مفهومی گوشی هایی می پردازیم که ممکن است زیر دستان ما کمر خم کنند.

سونی
مدل مفهومی ‌سونی یک گوشی هوشمند است که توسط «هیرومی‌ کاریکی» طراحی شده و می‌توان از آن به عنوان گوشی هوشمند، تبلت یا رایانه شخصی بهره برد و چندین عملکرد مختلف را با نمایشگر قابل انعطاف آن انجام داد. این گوشی دارای یک سطح صاف با پیش‌زمینه مشکی و نورهای نئون آبی است که می‌توان نورهای آن را بنابر سلیقه خود تغییر داد.
این دستگاه را می‌توان همانند یک ساعت مچی به دست بست یا آن را روی میز گذاشت و شبیه تبلت از آن استفاده کرد.
این دستگاه هنگامی‌ که دور دست پیچیده می‌شود، قابلیت‌هایی مثل تماس و پیامک‌اش فعال می‌شود و در صورتی که روی میز قرار گیرد و کاربر قصد استفاده از آن به عنوان تبلت را داشته باشد حسگرهای آن فعال شده و صفحه نمایش و صفحه کلیدی همانند لپ‌تاپ به شکل مجازی با نورهای رنگی روی میز قرار می‌گیرد و دستگاه را آماده وبگردی می‌کند.

سامسونگ
گوشی مفهومی‌ و خارق‌العاده سامسونگ توسط «اریک کامپبل» طراحی شده است. این گوشی همانند یک دست‌بند فلزی مدرن است که صفحه کلیدی مسطح داخل خود جای داده و در زمان نیاز می‌توان آن را بیرون کشید و از آن استفاده کرد. در صورتی که دور دست پیچیده نشود یک قطعه مستطیل شکل است که نمایشگر شیشه‌ای باریکی دارد و می‌توان به راحتی از صفحه کلید آن بهره برد.

فیلیپس
گوشی مفهومی‌ فیلیپس همانند دست‌بندهایی است که همه ما در زمان بچگی یکی از آنها را یا داشته‌ایم یا دست دوستان‌مان دیده‌ایم. این گوشی همانند خط‌کش است و با یک ضربه به مچ دست به شکل دست‌بند درآمده و پیچیده می‌شود. این گوشی که توسط یک طراح برزیلی طراحی شده شکل و شمایل زیبا و براقی دارد.
این گوشی همانند سایر گوشی‌ها صفحه کلید ندارد. همه آیکون‌های گوشی توسط بدنه لمسی آن قابل دسترسی است. بنابراین بستن گوشی دور مچ دست یا استفاده از آن به عنوان یک گوشی در عملکردهای آن تاثیری ندارد. به گفته طراح این دستگاه، گوشی فیلیپس ویژه بازی و عملکردهای سرگرمی ‌ساخته می‌شود.

ایسوس
شرکت تایوانی ایسوس گوشی WaveFace را در نمایشگاهCES 2010 رونمایی کرد این دستگاه شبیه ساعت مچی iWatch اپل است. این دستگاه هم شبیه ساعت‌های مچی است و بدنه روی گوشی حسی از زنده بودن تصاویر را القا می‌کند.
در این نمایشگر می‌توان طیف وسیعی از اطلاعات را مشاهده و با حرکات اشاره عملکردها را کنترل کرد.
این ساعت مچی باریک نیست و صفحه کلید و دکمه ندارد و می‌توان با لمس دست یا حرکات اشاره به قابلیت‌های مختلف گوشی دسترسی داشت و با استفاده از هندزفری مکالمه کرد.

لیمبو
لیمبو یک گوشی هوشمند قابل انعطاف است و برای افرادی طراحی شده که بیشتر وقت خود را خارج از منزل می‌گذرانند.
این گوشی به طور کامل مچ دست را می‌پوشاند و در رنگ‌های مختلف ساخته خواهد شد و داخل جعبه‌ای قرار می‌گیرد. می‌توان از گوشی همانند یک ساعت مچی استفاده کرد یا آن را داخل جعبه گذاشته و همانند یک دستگاه تلفن همراه معمولی از آن استفاده کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :