آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2797
تاریخ انتشار : 15 آبان 1390 9:12
تعداد بازدید : 685

توزیع هوایی OLPC لمسی در روستاهای دور افتاده

از آسمان تبلت می بارد

پروژه OLPC (یک لپ تاپ برای هر کودک) بعد از سال ها مسکوت ماندن، دوباره به جریان افتاد و قرار است این بار تبلت های لمسی جدید این پروژه با نام XO-3 با هلیکوپتر به روستاهای دور افتاده کشورهای در حال توسعه فرستاده شود. این تبلت ها بعد از اینکه توسط هلیکوپتر به این روستاها ارسال شدند، خود مقامات آن منطقه می توانند آنها را میان بچه های مدرسه ای توزیع کنند. نیکولاس نگروپونته

ترجمه: نسترن صائبی
منبع: تایم و ExtremeTech

بنیانگذار OLPC که تا پیش از این روی ساخت لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت برای بچه‌ها متمرکز بود به این مساله خوشبین است که این بار تبلت‌های قابل حمل‌اش که بیشتر شبیه کتاب‌های الکترونیکی هستند در توانمندسازی کودکان در یادگیری و خواندن بدون هیچگونه حمایت یا زیرساخت خارجی موثر باشند. در واقع هدف اصلی نگروپونته از تاسیس بنیاد OLPC و تولید لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت و سبک با ویژگی‌های خاص، آموزش کودکان در مناطق دور افتاده و کم بضاعت بوده است. این بنیاد قصد دارد که تبلت‌هایش را به صورت عمده‌ به دولت‌های کشورهای در حال توسعه ارایه دهد تا مقامات آن کشور تبلت‌ها را در میان دانش‌آموزان مدارس توزیع کنند. این طرح در واقع اهرم فشار اقتصادی برای کارخانجات سازنده کامپیوتر است تا قیمت ابزارهای خود را بشکنند و لپ‌تاپ‌های ارزان قیمتی را تولید کنند تا کودکان تمامی نقاط جهان بتوانند به لپ‌تاپ و در نتیجه به اینترنت دسترسی پیدا کنند. اگرچه تاکنون این پروژه بلندپروازانه توانسته چندین میلیون لپ‌تاپ را به فروش برساند، اما هنوز تا تحقق اهدافش راه درازی در پیش داشته و نیاز به حمایت بیشتری دارد. علاوه بر این، برخی شکست‌ها و مسایل حقوقی باعث شده که به تعویق بیفتد و این پروژه با برخی چالش‌ها نظیر مسایل فرسایشی داخلی، کشمکش‌های ایدئولوژیکی و مدیریت ضعیف دست و پنجه نرم کند.
نگروپونته در سال 2005 موسسه یک لپ‌تاپ برای هر کودک را راه‌اندازی کرد و با تولید لپ‌تاپ‌های ارزان سری XO این دستگاه‌ها را با هدف کاهش شکاف دیجیتالی در اختیار کودکان کشورهای توسعه نیافته گذاشت.
اکنون با توسعه و گسترس تبلت‌ها نگروپونته نیز تصمیم گرفته است نسل آینده کامپیوترهای قابل حمل ویژه کودکان را به صورت تبلت عرضه کند. OLPC در سال 2009 مجبور شد تعداد کارمندان خود را به نصف رسانده و حتی تولید پلات‌فورم نرم‌افزارش را متوقف کند. سازمان جداگانه‌ای با نام لابراتوارهای Sugar بخش طراحی نرم‌افزار OLPC را ادامه داد. بعد از تعدیل نیروی OLPC، این بنیاد دیگر نتوانست برنامه‌های خود را که تولید یک لپ‌تاپ با دو صفحه نمایش لمسی بود، ادامه دهد و در عوض تصمیم گرفت که این بار روی تبلت‌ها متمرکز شود. این سازمان در پایان سال 2009 با رونمایی از تبلت Xo-3 که بسیار نازک طراحی شده، حسابی خودنمایی کرد. در سال گذشته نیز اعلام کرد که یک شریک پیدا کرده که شرکت مارول (Marvell) است و قصد دارد که قطعات سخت‌افزاری این تبلت‌ها را در اختیار OLPC قرار دهد. OLPC به طرز جالبی طراحی تبلت‌های خود را با تولید انبوه مارول سازگار کرد تا مجبور نباشد اندازه غیر واقعی را که در نمونه‌های اولیه Xo-3 نشان داده شده بود، ادامه دهد. تبلت‌هایی که نگروپونته قرار است به وسیله هلیکوپتر به مناطق مختلف ارسال کند، توسط شرکت مارول طراحی شده‌اند، اما برخی قابلیت‌ها از جمله باتری‌هایی که توسط خورشید شارژ می‌شوند به آنها افزوده شده است. این باتری‌ها مخصوص مناطقی از جهان هستند که در آنها دسترسی افراد به برق وجود ندارد یا محدود است. با تمام این اوصاف هنوز معلوم نیست که این بنیاد می‌تواند به قول خودش یعنی ارایه لپ‌تاپ یا تبلت 75 دلاری وفا کند یا نه.
ایده‌ای که از هواپیما افتاد
نگروپونته شرح می‌دهد که ایده ارسال تبلت‌ها با هلیکوپتر زمانی به ذهنش خطور کرد که در اجلاس موبایل باز در سانفرانسیسکو سخنرانی می‌کرد. وی در این مراسم گفت: این تبلت‌ها را می‌گیریم و آنها را با هلیکوپتر به پایین می‌اندازیم. پرتاب از ارتفاع 30 پایی (در حدود 10 متر) به این تبلت آسیب نمی‌زند.   XO-3 نسبت به شرایط بد جوی مقاوم است و باتری خود را با انرژی خورشیدی و یا با هندل تامین می‌کند. کافی است که کودکان آن را در دست بگیرند تا بهترین راه برای استفاده از آن را پیدا کنند.
به گزارش PC Magazine، وی با این ایده می‌خواهد پروژه OLPC را با فیلم کلاسیکی مربوط به سال 1980 مقایسه کند. در این فیلم که در آفریقای جنوبی اتفاق می‌افتد، یک قبیله دور افتاده در صحرای کالاهاری زندگی می‌کند و به طور تصادفی یک بطری کوکا کولا از هواپیمایی که از بالای سر آنها پرواز می‌کرد، به محل زندگی آنها می‌افتد و به این ترتیب افراد قبیله نوشابه را کشف می‌کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :