آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 27990
تاریخ انتشار : 12 خرداد 1392 8:9
تعداد بازدید : 516

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی:

مراحل اجرایی استاندارد کردن چک شهریورماه آغاز می شود

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: امیدواریم بحث استاندارد کردن چک ها از شهریورماه به بعد در بانک ها اجرایی شود ولی قول ما در این زمینه از ابتدای سال آینده است.

 

ایسنا- ناصر حکیمی با بیان اینکه یکی از ایرادات فعلی چک‌ها استاندارد نبودن آنهاست، گفت: چک‌ها در حال حاضر توسط بانک‌ها در اندازه‌ها، رنگ‌ها و طرح‌های مختلف صادر می‌شود، بر این اساس چک استانداردی طراحی شده است که در تمامی بانک‌ها به افراد داده می‌شود.وی استفاده از شاخص‌های امنیتی در چک، کاغذ و چاپ آن را از ویژگی‌های این چک‌ها اعلام کرده و گفت: با چک‌های جدید، رد و بدل غیر ضروری چک حذف و فاصله چک تهران و شهرستان‌ها از بین می‌رود و زمان پردازش الکترونیکی چک‌ها در حوزه یک شهر یا استان به 24ساعت کاهش می‌یابد.
حکیمی گفت: همچنین ساختاری را طبق مصوبه شورای پول و اعتبار تا پایان سال ایجاد خواهیم کرد که مشتری درخواست صدور دسته چک خود را به صورت الکترونیکی یا از طریق شعبه ارایه دهد.مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: در این رابطه چنانچه مشتری مشکل بدحسابی، برگشتی چک یا قضایی نداشته باشد، دستور صدور دسته چک صادر می‌شود و به جای تحویل در شعبه به آدرس شخص ارسال می‌شود که از این طریق هویت فرد و آدرس وی مشخص خواهد شد.
وی افزود: چک‌های جدید دارای بارکد دو بعدی خواهند بود و به جای پردازش فیزیکی، اطلاعات و تصویر آن در بانک پردازش می‌شود.
محاسبه ساعتی تراکنش‌های ناموفق
مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی همچنین گفت: تا حدود یک ماه آینده محاسبه تراکنش‌های ناموفق در بانک‌ها را به صورت ساعتی محاسبه خواهیم کرد که در حال حاضر این کار روزانه انجام می‌شود.
حکیمی افزود: در حال حاضر تراکنش‌های ناموفق بانکی به صورت روزانه محاسبه شده و به بانک‌ها اعلام می‌شود، ولی درخواست‌های مردمی زیادی داشتیم که دستگاه‌ها در شب‌ها خوب سرویس می‌دهند ولی در طی روز و زمانی که بیشترین نیاز از سوی مردم برای این دستگاه‌ها وجود دارد به خوبی پاسخ‌گو نیستند.
وی افزود: به این منظور تا حدود یک ماه آینده برنامه‌ای داریم که به این وسیله اگر تراکنش ناموفق بانکی مثلا از ساعت دو تا شش صبح باشد، کارمزدی که از بانک صادرکننده کارت دریافت می‌شود به مراتب خیلی کمتر از تراکنش ناموفق بانکی است که از ساعت 10 صبح تا 12 ظهر یا چهار عصر تا هشت شب باشد، چون مردم در آن ساعات انتظار سرویس دارند و وظیفه‌ بانک‌ها سرویس‌دهی بهتر در ساعات پیک است.
به گفتی حکیمی  ناموفق بودن تراکنش به دلایلی از جمله قطع ارتباط سوییچ بانک صادرکننده کارت با مرکز شتاب، خاموش بودن سامانه‌های مرتبط با کارت بانک صادرکننده کارت و یا عدم توانایی سوییچ بانک صادرکننده کارت به پاسخگویی به تراکنش در زمان مقرر شده به وقوع می‌پیوندد. چنانچه نسبت تراکنش‌ موفق یک بانک به کل تراکنش‌های شتابی آن بانک کمتر از 85 درصد باشد، به ازای هر تراکنش ناموفق مبلغ یکهزار و 500 ریال کارمزد از بانک صادرکننده کارت اخذ می‌شود.
گفتنی است روش محاسبه کارمزد به این صورت است که چنانچه نسبت تراکنش‌های ناموفق یک بانک به کل تراکنش‌های شتابی آن بانک در طول شبانه‌روز کمتر از پنج درصد باشد و به عبارتی تراکنش‌های موفق بیش از 95 درصد باشد به ازای تراکنش‌های ناموفق کارمزدی از بانک صادرکننده کارت اخذ نمی‌شود. اما اگر 90 تا 95 درصد تراکنش‌ها در 24 ساعت شبانه‌روز موفق باشد و پنج تا 10درصد ناموفق، به ازای هر تراکنش ناموفق مبلغ 500 ریال از بانک مربوطه اخذ می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :