آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 27993
تاریخ انتشار : 12 خرداد 1392 8:13
تعداد بازدید : 843

آغاز صدور کارت‌ ها در قم

اجرای سراسری کارت هوشمند ملی از بعد انتخابات آغاز می شود

صدور کارت های هوشمند ملی از 28 اردبیهشت ماه در استان قم آغاز شد.

 

ایسنا- ولی‌الله عسکری، مدیرکل ثبت احوال قم با بیان اینکه مشکلات نرم‌افزاری سامانه جدید خدمات شهروندی رفع شده است، گفت: مرحله پیش پایلوت طرح کارت هوشمند ملی از سال 88 در قم آغاز شد و در آینده نزدیک کارت ملی همه ایرانیان هوشمند می‌شود.
 تصدیق هویت و امضای دیجیتال
مدیرکل ثبت احوال قم با بیان اینکه تصدیق هویت و امضای دیجیتال ویژگی‌های اصلی این کارت است، افزود: اطلاعات هویتی افراد مانند نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، شماره ملی، علاوه بر چاپ روی بدنه در تراشه الکترونیکی کارت به صورت امن ذخیره می‌شود و بر همین اساس علاوه بر شناسایی فیزیکی، امکان شناسایی افراد از طریق دیجیتال نیز فراهم می‌شود.
عسکری، قم را به علت داشتن ویژگی‌های مختلف به عنوان استان پایلوت برای اجرای این طرح معرفی کرد و گفت: در مراحل آغازین و پیش پایلوت کارت‌های هوشمند ملی در استان، برای 10 هزار و 243 نفر از شهروندان در استان صادر شد.
وی افزود: با مشخص شدن ایرادات موجود در این کارت‌ها نسبت به رفع این مشکلات شده، اقدام و در ادامه مجددا قم به عنوان پایلوت اجرایی کشور برای صدور و تحویل کارت‌های ملی هوشمند انتخاب شد و این طرح پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا اجرا می‌شود.
 حافظه الکترونیکی
وی در ادامه درباره ویژگی‌های این کارت گفت: حافظه الکترونیکی تعبیه شده روی کارت هوشمند ملی امکان‌های متفاوتی را به صاحبان این کارت‌ها داده و در ادامه خدمات رسانی بهتر به شهروندان ارایه می‌دهد.
مدیرکل ثبت احوال استان گفت: سلامت یکی از این موارد است به این معنا که در صورت انجام هماهنگی‌های لازم با دانشگاه علوم پزشکی می‌توان اطلاعات پزشکی، دارویی و بیمه شهروندان را با درج کد مربوط به این اطلاعات در حافظه کارت هوشمند ملی ذخیره کرد که در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرد.
 کیف پول الکترونیکی، امضای دیجیتال و رای‌گیری الکترونیکی
وی گفت: کیف پول الکترونیکی، امضای دیجیتال و رای‌گیری الکترونیکی نیز از دیگر امکان‌های استفاده این کارت است که در آینده و با فراهم شدن زیرساخت‌های لازم انتظار داریم که از این امکانات در سطح ملی استفاده شده و بسیاری از روندهای پیچیده با وجود کارت هوشمند ملی کنار گذاشته شود.عسکری با بیان اینکه این طرح در مرحله ابتدایی با اولویت خانواده ایثارگران اجرا می‌شود، گفت: نخستین ثبت‌نام‌های اینترنتی برای صدور کارت‌های ملی هوشمند از میان این متقاضیان صورت می‌گیرد و در ادامه و طی مقاطع مختلف گرو‌های مختلف برای ثبت‌نام در این سامانه فراخوان می‌شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :