آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28014
تاریخ انتشار : 12 خرداد 1392 8:33
تعداد بازدید : 1841

رییس کارگروه تلفن همراه در مجمع عالی واردات:

لغو تحریم صرفا دسترسی به فروشگاه های نرم افزاری را بهبود می بخشد

به اعتقاد رییس کارگروه تلفن همراه در مجمع عالی واردات لغو تحریم محصولات فناوری اطلاعات از جمله گوشی موبایل و لپ تاپ توسط آمریکا هیچ تاثیری روی بازار ایران نخواهد داشت اما انتظار می رود که وضعیت دسترسی به فروشگاه های نرم افزاری تلفن همراه بهبود یابد.

 

فناوران- مهدی عبقری با تاکید بر بی‌تاثیری لغو تحریم‌ها بر بازار ایران گفت: شرکت‌ها تاکنون توانسته‌اند تحریم‌ها را دور زده و از سایر کشورهای همسایه اقدام به واردات گوشی موبایل به بازار کشور کنند.
وی گفت: هم‌اکنون هشت برند اصلی به بازار کشور گوشی وارد می‌کنند و شاهد وجود همه برندها در بازار کشورمان هستیم.
وی همچنین گفت: لغو تحریم واردات گوشی موبایل باعث کاهش قیمت گوشی نخواهد داشت، زیرا هنوز شرکت‌ها موفق به دریافت ارز مبادله‌ای نشده‌اند و مشکلات ارزی حل نشده است، اما انتظار می‌رود که وضعیت دسترسی به سرویس‌هایی که برای گوشی موبایل ارایه می‌شود بهبود یابد.

لغو تحریم‌ها به سود آمریکاست نه ایران
وی گفت: این اقدام توسط آمریکا به نوعی جلوگیری از ضرر خودشان است، زیرا هم‌اکنون واردات انواع گوشی به بازار کشور صورت می‌گیرد اما این واردات برای دور زدن تحریم‌ها از راه کشورهای طرف سوم انجام می‌شود و سود زیادی را عاید کشورهای واسطه مثل امارات، مالزی و سنگاپور می‌کند، بر این اساس آمریکا با برداشتن تحریم‌ها قصد دارد به شکل مستقیم محصولات خود را به کشور ایران وارد کند و از این مسیر سود ببرد.
وی افزود: با لغو تحریم‌ها از سوی آمریکا برخی از شرکت‌ها که به تازگی ادای شرکت‌های آمریکایی را درآورده و ایران را تهدید به تحریم می‌کنند دیگر حرفی برای گفتن نخواهند داشت.
عبقری گفت: ایران بازار بزرگ و سودآور و مصرفی است که همه دنیا دوست دارند در این بازار حضور داشته باشند و بزرگ‌ترین متضرر در لغو تحریم‌ها برای واردات گوشی موبایل به بازار ایران، امارات، مالزی و سنگاپور خواهد بود.
وی ضمن بی‌تاثیر دانستن لغو تحریم‌ها بر وضعیت قاچاق گوشی گفت: مساله قاچاق به عوامل دیگری مثل بالا بودن میزان تعرفه گمرکی و اختصاص نیافتن ارز مرجع به واردکنندگان موبایل بر می‌گردد و ارتباطی به تحریم یا لغو آن ندارد.

 خدمات پس از فروش ربطی به تحریم‌ها ندارد
عبقری درباره تاثیر تحریم‌ها و لغو آن بر خدمات پس از فروش گفت: در حال حاضر هم به دلیل مشکلاتی که روند واردات رسمی ‌گوشی پیش روی واردکنندگان گذاشته است، بعضی از شرکت‌ها مبادرت به عرضه گوشی‌های قاچاق می‌کنند و برای دور زدن مشکلات واردات رسمی ‌اقدام به اخذ نمایندگی در کشور امارات کرده و اجناس خود را از آنجا به فروش می‌رسانند و این اجناس بدون گارانتی و ارایه سرویس و خدمات پس از فروش در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. تا زمانی که مشکلات داخلی ما در زمینه واردات موبایل بر طرف نشود لغو تحریم هم تاثیری بر رفع معضلات نخواهد داشت.

 جنسی که گارانتی ندارد قاچاق است
عبقری درباره جنس‌های بدون گارانتی گفت: کالاهای بدون گارانتی رسما قاچاق محسوب می‌شوند، اما هنگامی‌که مشتریان اختلاف قیمت بین گوشی‌های گارانتی‌دار و بدون گارانتی را می‌بینند ترجیح می‌دهند که گوشی‌های بدون گارانتی خریداری کنند.
وی گفت: از جمله مشکلاتی که در رابطه با خدمات پس‌ از فروش برای مشتریان ایجاد می‌شود این است که اگر مشتری گوشی خود را به تعمیرگاه اصلی نبرد، گارانتی گوشی باطل می‌شود.
وی  درباره تاثیر لغو تحریم‌ها بر واردات گوشی آیفون گفت: گوشی آیفون هم‌اکنون توسط شرکت مه‌تل به شکل رسمی‌ وارد بازار کشور می‌شود.
وی افزود: گوشی آیفون اپل یکی از گران‌ترین کالاهای موبایلی است که وارد بازار کشور می‌شود و شاید بتوان این دستگاه را یکی از سودآورترین گوشی‌های واردشده به بازار کشور دانست و شرکت‌هایی که به شکل قاچاق این گوشی را وارد بازار کشور می‌کنند تعرفه واردات و مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت نمی‌کنند بنابراین سود زیادی عاید قاچاقچی می‌شود، اما از سوی دیگر شرکت واردکننده به دلیل اینکه ارز دولتی دریافت نمی‌کند حتی در صورت لغو تحریم‌ها نمی‌تواند نرخ این گوشی را کاهش دهد چون قیمت آیفون بازار ایران هم‌اندازه قیمت آن در آمریکاست زیرا نرخ ارز در بازار کشور ما بالاست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :