آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28063
تاریخ انتشار : 13 خرداد 1392 11:33
تعداد بازدید : 1082

ولایتی:بیمه سلامت ایرانیان را الکترونیکی ارائه می کنیم حداد عادل: مصمم به استفاده از فضای مجازی هستم

دو کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، دیروز با حضور در مرکز ملی فضای مجازی نظرات خود درباره فضای مجازی و برنامه های دولت شان برای این حوزه را تشریح کردند.
علی اکبر ولایتی و غلامعلی حداد عادل ضمن ارایه نظرات شان درباره جایگاه و اهمیت فضای مجازی برنامه های خود را در این حوزه تشریح کردند.

بنا بر اظهارات ولایتی گسترش بیمه و سلامت در کشور با استفاده از خدمات الکترونیکی، خودکفایی کشور در زمینه ساخت بازی‌های رایانه‌ای، مقابله با حملات سایبری، ارایه خدمات آموزشی به آحاد مردم با استفاده از اینترنت، توسعه صادرات نرم‌افزار، ایجاد بانک اطلاعات محتوای صونت و تصویری و افزایش سهم 10 میلیارد دلاری ایران در گردش مالی فناوری اطلاعات هزار میلیاردی جهان، برنامه‌های این کاندیدای انتخابات یازدهم در حوزه فضای مجازی است.
در ادامه مشروح سخنان وی را می‌خوانید:
علی‌اکبر ولایتی گفت: امروز در کشور ما از فضای مجازی استفاده‌های بسیاری می‌شود به نحوی که دیگر نمی‌توان کلمه مجازی را برای آن به کار برد چراکه این فضا دیگر غیرواقعی نیست و عین واقعیت است.
بازی‌های اینترنتی 20 میلیون ایرانی را درگیر خود کرده است
وی با بیان اینکه بازی‌های الکترونیکی و اینترنتی نزدیک به 20 میلیون ایرانی را درگیر کرده، افزود: در صنعت بازی‌های رایانه‌ای باید به سمت خودکفایی حرکت کنیم.
یکی از ارکان جنگ آینده، اینترنت است
ولایتی گفت: عملا در اخبار سیاسی دیده‌ایم که دولت‌ها به قوت سایبری ایران اقرار کرده‌اند. برای مثال در بحث انرژی هسته‌ای سعی داشتند رآکتور هسته‌ای ما را در بوشهر با مداخله اینترنتی از کار بیندازند. بر این اساس دفاع در این حوزه یک ضرورت است.
وی گفت: یکی از ارکان جنگ آینده، اینترنت است که ما می‌توانیم از طریق اینترنت و گسترش ابزارهای فناوری اطلاعات با این حملات مقابله کنیم.
آموزش فراگیر بر بستر مجازی
ولایتی آموزش از راه دور از طریق اینترنت را در کشور پهناور ایران از دیگر ضروریات عنوان کرد و گفت: خدمات آموزشی برای آحاد ملت ایران باید یکسان باشد.
وی با تاکید بر اینکه باید عدالت در توزیع امکانات در کشور اعمال شود، گفت: امکانات تحصیلی با استفاده از فناوری اطلاعات، خدمات درمانی و آموزشی باید به صورت یکسان در اختیار همه قرار گیرد.
کاهش هزینه‌های بیمار با فناوری اطلاعات
این کاندیدای ریاست جمهوری درباره برنامه پنجم توسعه کشور که دسترسی به امکانات اینترنت را برای همه الزامی‌ عنوان کرده است، گفت: در حوزه سلامت برای کاهش هزینه‌های بیمار استفاده از فناوری اطلاعات یکی از اقدامات مهم زیربنایی خواهد بود. بر اساس این برنامه شبکه سلامت در سراسر کشور، پزشک خانواده و سیستم ارجاع باید تصویب و امکانات پزشکی در سراسر ایران ایجاد شود.
وی با تاکید بر اینکه تا پایان برنامه پنجم باید تمامی‌ مردم از امکانات الکترونیکی برخوردار باشند، افزود: بیمه‌ای که من برای ایرانیان در نظر گرفته‌ام متکی بر توسعه شبکه الکترونیکی خواهد بود و سلامت رایگان را برای ایرانیان به ارمغان می‌آورد.
ولایتی با بیان اینکه هم‌اکنون دفترچه بیمه حدود 30 تا 35 درصد هزینه بیماران را تقبل می‌کند، افزود: مردم از جیب‌شان حدود 65 تا 70 درصد هزینه بیماری خود را پرداخت می‌کنند اما این میزان باید به 30 درصد برسد.
این کاندیدای ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه اصلاح تعرفه‌ها در حوزه بیمه الزامی ‌است، گفت: بیمه سلامت ایرانیان جایگزین بیمه‌های نیم بندی خواهد شد که هم‌اکنون وجود دارد. در اجلاس اخیر تشخیص مصلحت نظام نیز طرحی برای اصلاح تعرفه‌ها عنوان شده است که بتوانیم این خدمات را طبق قانون به سمت خدمات رایگان پیش ببریم.
ولایتی با بیان اینکه نباید تبعیضی میان دفترچه بیمه روستاییان و شهرنشینان باشد، گفت: پرونده الکترونیکی سلامت می‌تواند به صورت یکپارچه تمامی ‌اطلاعات آحاد جامعه را در اختیار نظام سلامت کشور قرار دهد.
گسترش صنعت نرم‌افزار
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره وضعیت صنعت زودبازده، کم هزینه و پردرآمد نرم‌افزار گفت: امروز هند دومین تولید کننده نرم‌افزار در دنیاست و یکی از اقدامات مهم و زیربنایی خود را بر اساس این صنعت در توسعه آموزش به کار گرفته است. به نحوی که هم‌اکنون صادرات این کشور در حوزه نرم‌افزار ارزآور است و متخصصان هندی به دیگر نقاط دنیا اعزام می‌شوند. بر این اساس کارکردن روی فضای مجازی می‌تواند درآمد فوق العاده‌ای در عرصه صادرات خدمات الکترونیکی برای ما به همراه داشته باشد.
ساماندهی خدمات صوت و تصویر روی اینترنت
ولایتی ایجاد بانک اطلاعات محتوای صوت و تصویر در فضای مجازی را ضروری دانست و گفت: باید مرکزی با همکاری مرکز ملی فضای مجازی و صداوسیما برای ساماندهی خدمات صوت و تصویر روی اینترنت ایجاد شود که جوانان و نوجوانان در معرض مخاطرات چند رسانه‌ای این بخش قرار نگیرند و به جای برخورد سلبی به سمت اهداف مدنظر هدایت شوند.این کاندیدای ریاست جمهوری گردش مالی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و فضای مجازی را یکهزار میلیارد دلار در جهان عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه ایران یک درصد جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهد باید سهم 10 میلیارد دلاری برای ایران در این حوزه متصور شد که این امر نیازمند فراهم کردن زیربنای لازم در این بخش است.

بنا بر اظهارات حداد عادل، قرار گرفتن ایران به عنوان جاده ابریشم انتقال پیام در فضای مجازی، گسترش کسب و کار در فضای مجازی و عبور از تحریم، مقابله با تهدیدات امنیتی از طریق فضای مجازی، مقابله با سست شدن بنیان خانواده توسط دشمنان و از طریق فضای مجازی، تولید محتوا و برقراری امنیت اخلاقی، فرهنگی و سیاسی در فضای مجازی توسط حاکمیت و سیاست‌گزاری، برنامه‌ریزی، هدایت و نظارت در این فضا توسط دولت برنامه‌های این کاندیدای انتخابات یازدهم در حوزه فضای مجازی است.
در ادامه مشروح سخنان وی را می‌خوانید:
کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه اگر در انتخاب موفق شوم مصمم به استفاده از امکانات فضای مجازی هستم، گفت: در مجلس هفتم تاکید داشتم که نمایندگان از اینترنت استفاده کنند.
«بابایی آی‌پدت کار می‌کنه؟»
غلامعلی حداد عادل درباره ورود فضای مجازی در حدود 50 سال قبل به دنیا، گفت: در سال 42 وارد دانشگاه تهران در رشته فیزیک شدم و در دوره فوق لیسانس که در دانشگاه شیراز تحصیل می‌کردم کامپیوترهای IBM وارد ایران شد که به اندازه یک اتاق حجم داشت و کار کردن با آن مدت‌ها آموزش می‌خواست. آن زمان ما شاهد تولد این اختراعات در دوران دانشجویی بودیم اما امروز بچه‌ها بهتر از بزرگ‌ترها کار کردن با فضای مجازی را بلدند.وی گفت: نوه‌های چهارساله من به جای آنکه از من شکلات و بیسکویت بخواهند می‌گویند «بابایی آی‌پدت کار می‌کنه؟»
ایران می‌تواند جاده ابریشم فضای مجازی شود
وی با تاکید بر اینکه سرمایه‌های ایران در این فضا را جوانان با استعدادی به عنوان ذخیره‌های اصلی کشور تشکیل می‌دهند، افزود: کشور ما در یک منطقه از جهان واقع شده که چهار راه ارتباطی بین قاره‌ها است و همان‌طور که ایران مسیر اصلی جاده ابریشم در گذشته بوده امروز نیز ایران جاده ابریشم برای انتقال پیام در فضای مجازی خواهد بود و این موقعیت به همت پژوهشگران ما فراهم می‌شود.
ایجاد تحولات اقتصادی به برکت فضای مجازی
حدادعادل با تاکید بر اینکه به برکت فضای مجازی می‌توان در اقتصاد تحولات شگرف ایجاد کرد، افزود: امروز اقتصاد ما مورد تحریم قرار گرفته و ما می‌توانیم با کمترین هزینه در فضای مجازی به کسب و کار رونق دهیم، به نحوی که ایجاد یک بازار مجازی در اینترنت می‌تواند کار یک مغازه با سرقفلی یک میلیارد تومانی را انجام دهد.
وی گفت: با استفاده از ظرفیت‌های این فضا می‌توان اشتغال ایجاد کرد و رفت و آمدها و هزینه‌ها را کم کرد.
به گفته حداد عادل با فضای مجازی می‌توان زندگی اجتماعی را سامان داد چراکه با یک دکمه می‌توان به تمام خواسته‌های خود دست یافت و اطلاعات جهان را در اختیار گرفت.
وی درباره یازده سال معاونت در وزارت آموزش و پرورش، و برنامه‌ریزی کتب درسی، گفت: آن زمان برای تغییر در کتب درسی با مشکلات متعددی در آموزش معلمان روبه‌رو بودیم اما امروز به برکت فضای مجازی بهترین نرم‌افرازها را تهیه کرده و برای تغییر یک کتاب درسی تالار گفت‌وگو ایجاد می‌کنیم.
تهدید امنیتی در فضای مجازی غیر قابل انکار است
حداد عادل درباره ادعای آمریکاییان مبنی بر ایجاد سفارت مجازی آمریکا در ایران گفت: امروز اگر کسی منکر تهدید امنیتی از طریق فضای مجازی باشد معلوم است که در این دنیا زندگی نمی‌کند، ما از نظر سیاسی و اخلاقی باید به این فضا توجه کنیم چراکه ایران به برکت دین استقلال پیدا کرده و حالا دشمن برای مقابله با این قدرت متحد کننده ملت، در فضای مجازی برنامه‌ریزی می‌کند.به گفته وی، خانواده مجرای اعتقاد دینی از یک نسل به نسل دیگر است و اگر بنیانش سست شود، بنیان فرهنگ هم سست خواهد شد.
استعمارگران در فضای مجازی تیشه به ریشه خانواده‌ها می‌زنند
وی گفت: یک لحظه فکر کنیم که اینترنت و شبکه‌های ماهواره‌های با بنیان خانواده چه می‌کند، دشمن از این ابزار برای ویران کردن روابط خانوادگی استفاده می‌کند؛ استعمارگرانی که هم‌اکنون چهره مدافع حقوق بشر و دموکراسی به خود گرفته‌اند در فضای مجازی تیشه به ریشه خانواده می‌زنند. آنها برای اینکه ریشه مقاومت در کشورهای اسلامی‌ را بسوزانند ار فضای مجازی کمک می‌گیرند اما ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که اینها به نیات خود برسند ما باید فضای مجازی را به یک فرصت در عرصه زندگی تبدیل کنیم.
کار حکومت و دولت در فضای مجازی
این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، با تاکید بر اینکه کار حکومت این است که در تولید محتوا و امینت اخلاقی، فرهنگی و سیاسی از این فضا مراقبت کند و زیرساخت‌ها را به نحوی تامین کند که کشور نیازمند بیگانه نباشد، گفت: دولت باید سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، هدایت و نظارت را در این فضا بر عهده گیرد، اما تصدی‌گری را در زیر پوشش این منحنی به بخش خصوصی واگذار کند. من اگر در این انتخابات موفق شوم مصمم هستم از امکانات این فضا استفاده کنم.وی گفت: این موضوع فراتر از انتخابات است چراکه امروز زندگی در یک کشور، جدا از وضع جهان و واقعیات آن نیست و ما نمی‌توانیم بگوییم «دلم نمی‌خواهد وارد فضای مجازی شوم»، دنیای امروز اقتضا می‌کند به عنوان عضوی از خانواده جهانی وارد این عرصه شویم و با چشمی‌ باز می‌توانیم جایگاه ایران را که هم‌اکنون چهارمین قدرت سایبری جهان است از این هم فراتر ببریم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :