آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2809
تاریخ انتشار : 15 آبان 1390 9:42
تعداد بازدید : 642

راه اندازي رشته بازی های رایانه ای در دانشگاه ها

ريیس بنیاد ملی بازی های رایانه ای از مذاکره با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای راه اندازی مقطع کارشناسی ارشد رشته تولید و طراحی بازی های رایانه ای در کشور خبر داد و گفت: حداکثر این رشته تحصیلی تا سال 92 در دانشگاه های کشور راه اندازی خواهد شد.

مهر- بهروز مینایی با اشاره به برنامه‌های بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای برای توسعه زیرساخت‌های آموزشی بازی‌سازی در کشور از راه‌اندازی انستیتوی ملی بازی‌سازی رایانه‌ای خبر داد و افزود: این موسسه آموزشی هم‌اکنون با ثبت نام اولیه از 700 علاقه‌مند آموزش بستر ساخت بازی‌های رایانه‌ای در کشور را آغاز کرده و در نظر دارد در ترم‌بندی‌های خود طیف‌های 250  و 300 نفره را به صورت حرفه‌ای آموزش دهد.
وی با بیان اینکه هم‌اکنون چهار دپارتمان برنامه نویسی فنی، کارگردانی هنری، طراحی بازی و موسیقی گیم در این موسسه فعال بوده و استادان آن نیز جذب شده است، گفت: متن دروس برای آموزش نیز آماده است و به زودی فعالیت این موسسه آغاز خواهد شد.
 مینایی با اشاره به اینکه موسسه ملی بازی‌سازی رایانه‌ای با بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و بخش خصوصی راه‌اندازی شده است، در مورد صدور گواهی آموزشی این موسسه تاکید کرد که با دانشگاه‌ها و به ویژه دانشگاه جامع علمی-کاربردی در حال مذاکره هستیم.
 ريیس بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با تاکید بر اینکه به صورت موازی بحث بازی‌سازی را در دانشگاه‌ها نیز پیگیری می‌کنیم، از ایجاد و اجرای سه واحد بازی‌سازی در مقطع کارشناسی رشته کامپیوتر در چند دانشگاه کشور خبر داد.
وی با بیان اینکه سه واحد بازی‌سازی اختیاری هم‌اکنون برای دانشجویان رشته کامپیوتر دانشگاه‌های علم و صنعت، صنعتی شریف و دانشگاه کاشان ارايه می‌شود، افزود: ارايه این سه واحد تحصیلی احتیاج به مصوبه خاصی ندارد و همه دانشگاه‌ها می‌توانند در کنار بحث گرافیک و طراحی، بحث بازی‌سازی را هم به دانشجویان علاقه‌مند ارايه دهند.
 مینایی با تاکید براینکه عرضه سه واحد تحصیلی بازی‌سازی در مقطع کارشناسی تنها برای ترویج این صنعت در دانشگاه‌ها در دستور کار قرار گرفته است، گفت: هدف اصلی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای راه‌اندازی رشته تولید گیم و طراحی بازی‌های رایانه‌ای در مقطع کارشناسی ارشد است که مذاکرات آن با وزارت علوم تحقیقات و فناوری در حال انجام است و این وزارتخانه از این طرح استقبال کرده است. وی با بیان اینکه این رشته حتی می‌تواند به صورت بین رشته‌ای میان رشته‌های کامپیوتر و هنر راه‌اندازی شود، ادامه داد: یعنی بخش کارگردانی هنری آن در دانشگاه هنر و ابعاد برنامه‌نویسی و طراحی و تولید آن در دانشگاه‌های کامپیوتر راه‌اندازی شود.
 مینایی گفت: هم‌اکنون عناوین درسی این رشته تحصیلی به وزارت علوم تحقیقات و فناوری تحویل داده شده که در حال بررسی است و پیش‌بینی می‌شود که این رشته در مقطع کارشناسی ارشد تا پایان سال 91 و در نهایت تا سال 92 در دانشگاه‌های کشور راه‌اندازی شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :