آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28090
تاریخ انتشار : 13 خرداد 1392 12:24
تعداد بازدید : 810

نرم افزار بورس برای معامله سهام عدالت به روز می شود

مدیر نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس به پیچیدگی های معامله سهام عدالت در بورس اشاره کرد و گفت: برای فراهم کردن امکان معامله سهام عدالت در بورس باید شرکت های سرمایه گذاری استانی وارد بازار سرمایه شده و علاوه بر دریافت اطلاعات کامل سهامداران، بسترهای معاملاتی برای معامله سهام عدالت در بازار سرمایه فراهم شود.

ایسنا- محمودرضا خواجه نصیر در مورد تصویب چارچوب روند معامله سهام عدالت توسط شورای عالی اصل 44 گفت: این مصوبه جزو موضوعاتی است که اگرچه سخت است ولی باید انجام شده و شرایط آن فراهم شود.
وی افزود: معامله سهام عدالت در بازار سرمایه کار نسبتا پیچیده‌ای بوده و ملاحظلات خاصی به لحاظ تعدد سهامداران دارد. با این حال بخشی از کار به عهده سازمان خصوصی سازی برای ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی بوده و بخش دیگر مربوط به ایجاد بسترهای معاملاتی از طرف بورس است.
وی در پاسخ به این سوال که آیا بسترهای معاملاتی برای معامله سهام عدالت در بورس فراهم شده است؟ گفت: شاید از لحاظ تعداد سهامداران سهام عدالت، امکان معامله به صورت مستقیم امکان‌پذیر نباشد اما روش‌های مختلفی برای آن وجود دارد که باید طراحی شده و مدل آن نهایی شود.
وی در مورد امکان فراهم کردن این بستر طی دو ماه آینده گفت: زیرساخت‌های بورس نشان داده است که در مقابل بحث‌های توسعه‌ای و نیاز توسعه‌ای بدون پیشنهاد نبوده و همواره راهکارهایی ارایه می‌کند. بنابراین فراهم کردن بسترهای معاملاتی امکان‌پذیر است ولی کار گسترده‌ای می‌طلبد و بستگی به اولویت‌های کاری سازمان بورس دارد.
این مسوول سازمان بورس در خصوص نرم‌افزار معاملاتی سهام عدالت توضیح داد: نرم‌افزار معاملاتی سهام عدالت همانند نرم‌افزار اصلی معاملات بورس است. اما این نرم‌افزار برای معامله سهام عدالت نیاز به برخی تعدیل‌ها، تغییرات و به‌روزرسانی سیستم‌ها برای انجام معاملات دارد.
وی افزود: بر این اساس این نرم‌افزار از حیث روش‌های انجام معامله و سایر امور تفاوت معناداری با سایر معاملات ندارد. تنها بحث آن تعداد سهامداران و تعدد کسانی است که به صورت هم‌زمان قرار است سهام خود را معامله کنند که برای این موضوع باید راهکاری اندیشیده شود.
خواجه‌نصیر گفت: بررسی‌های لازم برای این موضوع انجام شده و پیشنهادهای متعددی ارایه شده است اما کار به لحاظ معاملاتی و روش‌های معامله پر حجم اما امکان‌پذیر است.
وی ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به بورس و ایجاد بسترهای معاملاتی برای معامله سهام عدالت در بورس را لازم و ملزوم هم دانست و گفت: ساختار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی برای ورود به بازار سرمایه آماده شده و اصلاح پرتفوی این شرکت‌ها در حال پیگیری است که پیش‌بینی می‌شود با مصوبه روز گذشه شورای عالی اصل 44 این موضوع تسریع شود.
این مسوول سازمان بورس با بیان اینکه سهام عدالت جزو سیاست‌های راهبردی نظام است، گفت: ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به بورس و ایجاد بسترهای معاملاتی برای معامله سهام عدالت در بورس باید موازی یکدیگر انجام شود که لازمه این کار دریافت اطلاعات جامعی از مشمولان سهام عدالت است.
مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس در خصوص زمان خرید و فروش سهام عدالت در بورس گفت: با این حجم کار نمی‌توان زمانی برای آغاز معامله سهام عدالت در بورس ارایه کرد.
گفتنی است در نهمین جلسه شورای عالی اجرای سیاست‌های اصل 44، چارچوب و جهت‌گیری‌های آغاز روند معامله سهام عدالت در بازار بورس مورد بررسی و تصویب قرار گرفت و مقرر شد دستورالعمل لازم برای اجرای این مصوبه، توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی تدوین شده و عملیات معاملات سهام عدالت در بورس به تناسب سهام آزاد شده، از شهریور سال‌جاری میسر شود.
در حالی خبر آزاد شدن معاملات سهام عدالت تا شهریور ماه منتشر می‌شود که با توجه به ساختار سهام عدالت و تعداد مشمولان و باز بودن پرونده سهام عدالت و ثبت‌نام از کارگران فصلی، امکان معامله این اوراق در بازار سرمایه همچنان با اما و اگرهای زیادی مواجه است و به نظر می‌رسد اجرایی شدن آن به زمانی بیشتر از سه ماه نیاز داشته باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :