آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28092
تاریخ انتشار : 13 خرداد 1392 12:26
تعداد بازدید : 865

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی:

افزایش برداشت روزانه از خودپردازها به اسم کیف الکترونیکی غیرقانونی است

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی افزایش سقف برداشت روزانه در خودپردازهای برخی بانک ها را خلاف مقررات بانکی اعلام کرد و گفت: ساماندهی موسسات مالی بدون مجوز از طریق بخشنامه و بگیر و ببند و تیغه کشیدن در مقابل درب و دیوار شعب آنها امکان پذیر نبود و به همین دلیل ساماندهی آنها در دستور کار قرار گرفت.

خبرگزاری مهر- ناصر حکیمی در پاسخ به این مطلب که برخی از بانک‌ها با ایجاد یک بخش به نام کیف الکترونیکی در دستگاه‌های خودپرداز سقف برداشت روزانه هر کارت بانکی را از 200 به 400 هزار تومان افزایش داده‌اند، آیا این اقدام قانونی است؟ گفت: براساس مقررات، به ازای هر کارت بانکی در هر شبانه روز 200 هزار تومان می‌توان از طریق دستگاه‌های خودپرداز برداشت کرد، بنابراین اگر شماره کارت واحد باشد، آن بانک‌ها خلاف قانون عمل کرده‌اند.
مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد فعالیت قارچ‌‌گونه برخی موسسات مالی گفت: صدور مجوز فعالیت برای تمام موسسات مالی و اعتباری و تعاونی‌های اعتباری باید از طریق بانک مرکزی باشد، پیش از این ان موسسات مجوز فعالیت از بانک مرکزی دریافت نمی‌کردند و به راحتی با اجاره یک ساختمان یا مغازه فعالیت پولی و بانکی خود را آغاز می‌کردند.
وی با اشاره به ترفندهایی که این موسسات برای جذب پول از مردم به‌کار می‌بردند، گفت: برخی از آنها به مردم اعلام می‌کردند که دو برابر سود پرداختی بانک‌ها، به سپرده‌ها سود می‌دهند، بنابراین مردم با مشاهده تفاوت در نرخ سود موسسات بدون مجوز و بانک‌ها پول خود را به آنها می‌سپردند که با روند با رشد سریع و قارچ‌گونه این موسسات مواجه شدیم.
حکیمی افزود: اما نمی‌شد به راحتی این موسسات را جمع کرد، حتی جمع کردن آنها از طریق بخشنامه و بگیر و ببند امکان‌پذیر نبود و بر این اساس ساماندهی آنها در دستور کار قرار گرفت، یکی از چالش‌های اساسی بانک مرکزی هم همین بود.
این مقام مسوول در بانک مرکزی با اشاره به اینکه فعالیت موسسات مالی بدون مجوز در شهرستان‌ها و مناطق دورافتاده که امکان نظارت کمتری وجود داشت، بیشتر بود و شعبات آنها رشد کرده بود، گفت: بانک مرکزی می‌توانست در مقابل درب و دیوار شعب آنها تیغه بکشد اما پول مردم در اختیار آنها بود و بانک مرکزی باید به نحوی پیش می‌رفت که پول و حق مردم ضایع نشود.
وی گفت: اتفاقات ناشی از ورشکستگی و فراری شدن مسوولان این موسسات غیرقابل تحمل است، بنابراین بانک مرکزی گزینه ساماندهی را انتخاب کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :