آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28275
تاریخ انتشار : 20 خرداد 1392 11:20
تعداد بازدید : 544

درخواست رییس مجمع واردات از نامزدهای انتخاباتی:

فضای تجارت بین المللی کشور را مسموم نکنید

رییس مجمع واردات در واکنش به مباحثی که از سوی نامزدهای انتخاباتی در مناظره های تلویزیونی مطرح شده، گفت: طرح موضوع دیپلماسی اقتصادی و نقد رابطه دوسویه «اقتصاد داخلی» و «سیاست خارجی» از سوی اغلب نامزدهای انتخاباتی گواهی است بر صحت گفتمان فعالان اقتصادی حاضر در بخش خصوصی کشور که بارها و بارها به مناسبت های مختلف اعلام داشته بودند که برای رونق تولید و تجارت در کشور باید عیار رویکردهای سیاست خارجی در شئون مختلف منطبق بر اصل هم افزایی باشد.

مهر- محمدحسین برخوردار با بیان مطلب فوق گفت: هم‌افزایی در اینجا یعنی استفاده هم‌زمان از ظرفیت‌های سیاست خارجی برای تقویت تولید و تسهیل تجارت کشور و متقابلا بهره‌برداری حداکثری از توان اقتصادی کشور در حوزه چانه‌زنی‌های سیاسی در عرصه بین‌المللی. این دو را نمی‌توان به صورت جزیره‌ای و مجزا از یکدیگر دید و مدیریت کرد و نمی‌توان برای آنها مستقلا نسخه پیچید. ارتقای یکی به رشد دیگری وابسته است و بلعکس ضعف یکی سبب تضعیف دیگری خواهد شد.
به گفته برخوردار، صحبت از مهار تورم و کنترل نقدینگی سرگردان در جامعه، مقابل با گرانی و حفظ تنظیم بازار؛ کاهش فعالیت‌های دلالی و واسطه‌گری، ایجاد امنیت سرمایه‌گذاری و هدایت سرمایه‌ها به بخش‌های مولد اقتصادی، متوقف ساختن ورشکستگی بنگاه‌های شناسنامه‌دار؛ مبارزه با فساد اداری و حذف مقررات دست‌وپاگیر و زاید اداری، خارج کردن اقتصاد از رکود تورمی؛ احیای مجدد ارزش پول ملی؛ شایسته سالاری و جایگزین کردن مدیریت گروهی و دسته‌جمعی به جای خودمحوری؛ پرهیز از بخشنامه‌های شوک‌آور و غافلگیرکننده که عمر آنها کمتر از خشک شدن مهر و امضای آنهاست، تثبیت نرخ ارز و ارایه تسهیلات به کارآفرینان واقعی، مقابله با حمایت‌های رانتی و اعطای مجوزهای رابطه محور و ده‌ها شاخص اقتصادی دیگر که امروز در کلام نامزدهای انتخاباتی با ادبیات‌های مختلف شنیده می‌شود، در جهان امروز در گرو عزم جدی سیاست‌گزاران برای لحاظ کردن اصل هم‌افزایی پنهان و آشکار میان اقتصاد، تولید و تجارت با سیاست خارجی کشور است. البته بی‌شک اذعان به این رابطه دو سویه به هیچ وجه به معنای چشم‌پوشی از ارزش‌ها، عزت ملی، استقلال همه جانبه و آرمان‌ها نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :