آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28276
تاریخ انتشار : 20 خرداد 1392 11:21
تعداد بازدید : 1283

آشنایی با مباحث رمز نگاری اطلاعات در سمینار زیرساخت کلید عمومی

مركز صدور گواهی الكترونیكی ریشه و بانک مرکزي، مراکز گواهی مرتبط با کلید زیرساخت عمومی راه اندازی کرده اند که به منظور آشنایی اعضا، کمیسیون افتای سازمان نظام صنفی استان تهران 22 خرداد ماه سمیناری در خصوص مبحث زیرساخت کلید عمومی برگزار می کند.

افتانا- رامبد راستی مدرس این سمینار در خصوص مبحث زیرساخت کلید عمومی و هدف برگزاری این سمینار گفت: مركز دولتی صدور گواهی الكترونیكی ریشه که وابسته به مرکز توسعه و تجارت الکترونيکي است و همچنين بانک مرکزي جمهوري اسلامي مراکز گواهی مرتبط با کلید زیرساخت عمومی راه‌اندازی کرده‌اند به همین منظور سمینار مذکور با هدف آگاهی رسانی عموم از جمله پرسنل و تيم‌هاي امنيت اطلاعات در شرکت‌ها و سازمان‌هایی که با مباحث امنيت اطلاعات در حوزه رمز سروکار خواهند داشت، برگزار مي‌شود.
وی افزود: در مبحث رمز نگاری اطلاعات از روش رمز نگارينا متقارن استفاده می‌شود که شامل کلید خصوصی و کلید عمومی است. کلید خصوصی رشته‌اي از اطلاعات است که به صورت شخصی و خصوصی به شکل کاملا امن مورد استفاده دارنده آن قرار می‌گیرد، و اين درحالي است که کلید عمومی کلیدی خواهد بود که در سطح عمومي مانند شرکت‌ها، سازمان‌ها و حتی در سطح کشوری و بین‌المللی توزيع و مورد استفاده قرار می‌گیرد. در اين خصوص تضميني وجود دارد که داشتن کليد عمومي به هيچ وجه باعث افشاي کليد خصوصي نشود.
وی همچنین گفت: در این راستا ضرورت دارد هویت فردی که مدعی است دارای کلید عمومی است اثبات شود بنابراین لازم است مرکزی برای ایجاد اعتماد در این خصوص وجود داشته باشد تا کاربران را از هویت فردی که مدعی دارا بودن کلید عمومی است مطمئن سازد این مرکز به عنوان مرکز گواهي و بخشي از زیرساخت مورد نیاز کلید عمومی است. راستی افزود: از آنجا که اطلاع‌رساني لازم در این خصوص وجود نداشته کارگروه آموزش و پژوهش کمیسیون افتا با هدف اشاعه فرهنگ رمز و رمزنگاری در بین عموم افراد جامعه اقدام به برگزاری سمینار کرد در این سمینار مباحثي از قبیل: آشنایی با مفهوم اطلاعات و سازوکارهای امنیت اطلاعات، آشنایی با اصول اولیه رمزنگاری، آشنایی با زیرساخت کلید عمومی و کاربردهای آن و آشنایی با ادوات رمز مانند توکن وHSM(Hardware Security Module) تبیین و تدریس شود.


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :