آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28279
تاریخ انتشار : 20 خرداد 1392 11:30
تعداد بازدید : 1621

باز کردن قفل گوشی با چشمک زدن

شرکت گوگل درخواست ثبت یک اختراع جدید را ارایه کرده که به کاربر این امکان را می دهد، قفل گوشی هوشمند و تبلت خود را به جای کلمه عبور با استفاده از حالات صورت به باز کند.

خبرگزاری مهر- جدیدترین دستگاه‌های مبتنی بر سیستم‌عامل آندرویید پیش از این دارای ویژگی باز شدن قفل با استفاده از تشخیص چهره بود که در آنها از شناسایی صورت برای باز شدن قفل استفاده می‌شد، اما درخواست گوگل برای ثبت اختراع جدید، این فناوری را به مرحله پیشرفته‌تری سوق داده و قفل گوشی را می‌توان با ویژگی‌های خاصی در صورت باز کند.
هنگامی ‌که گوگل در سال 2011 ویژگی بازشدن قفل با شناسایی چهره را به عنوان بخشی از تغییرات سیستم‌عامل آندرویید اضافه کرد، این امکان مورد انتقاد کارشناسان امنیتی قرار گرفت، چراکه این قفل را می‌توان با قرار دادن تصویر مالک تلفن در مقابل آن به راحتی باز کرد.
گوگل هنگام به‌روزرسانی نسخه جدید آندرویید در سال 2012، ویژگی جدیدی به آن افزود که از تشخیص تصاویر مالک تلفن به جای صورت واقعی وی هنگام بازکردن قفل جلوگیری می‌کند. در این ویژگی جدید کاربر می‌تواند با استفاده از چشمک‌زدن به عنوان شاهدی برای زنده بودن تصویر مقابل تلفن، این قفل را باز کند اما این ویژگی را می‌توان با حقه‌های ویرایش تصویر منحرف کرد.
براساس آخرین درخواست ثبت اختراع، گوگل در سیستم جدید خود از کاربر خواسته تا یک حالت صورت را که برای گوشی هوشمند از پیش تعریف شده را اجرا کرده تا قفل تلفن باز شود. هنگامی که کاربر این حالت را مقابل تلفن به خود می‌گیرد، تصویرش اسکن شده و با تصویری که پیشتر از وی ثبت شده مقایسه می‌شود تا هویت وی توسط گوشی هوشمند تایید شود. در درخواست ثبت این اختراع آمده که تکنیک‌های کدگذاری شده ضد جعل شده می‌تواند از حالت‌های صورت چون چشمک زدن، اشاره با چشم و سایر حالت‌هایی که در صورت انسان قابل اجراست استفاده کند. در این درخواست توضیح داده شده که ممکن است حاشیه کوچکی از خطا وجود داشته باشد اما حالتی که کاربر اجرا می‌کند باید با تصویر اولیه که در تلفن ذخیره شده انطباق داشته باشد. از سوی دیگر این فناوری زنده بودن تصویری که در مقابل خود قرار گرفته را نیز بررسی می‌کند تا چون نسخه‌های قبلی با یک عکس فریب نخورد.
در این درخواست توضیح داده نشده که کاربر چند بار می‌تواند تلاش کند با این حالات قفل تلفن خود را باز کند و پس از چند بار تلفن به صورت دایمی قفل می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :