آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28323
تاریخ انتشار : 21 خرداد 1392 11:9
تعداد بازدید : 757

واکنش‌ها به جاسوسی‌ بزرگ ارتباطی در آمریکا

تیم برنرز لی: وب با تهدیدی بزرگ روبه روست

روزنامه گاردین روز پنج شنبه، شش ژوئن در گزارشی نوشت که به موجب یک حکم محرمانه دادگاه، شرکت ورایزون، یکی از بزرگ ترین شرکت های مخابراتی آمریکا، باید اطلاعات تمامی مشتریان خود را به طور روزانه در اختیار دولت قرار دهد. سندی که گاردین منتشر کرد در تاریخ ٢٥ آوریل سال جاری توسط قاضی راجر وینسون صادر شده و تا ١٩ ژوئیه اعتبار دارد. طبق این سند، دادگاه نظارت بر اطلاعات خارجی که یک دادگاه سری است، به شرکت ورایزون دستور داده که تمامی شماره تلفن ها، زمان برقراری ارتباط و مدت آنها به دولت تحویل داده شود. این دستور شامل مکالمات داخلی و بین المللی می شود. یک مقام ارشد دولت باراک اوباما در واکنش به انتشار این خبر گفت که دستگاه های امنیتی از این طریق با تروریسم به خصوص در آمریکا مقابله می کنند. گفتنی است که برنامه جمع آوری فله ای اطلاعات مکالمات تلفنی توسط آژانس امنیت ملی آمریکا بر اساس حکم دادگاه امنیتی به راه افتاده و سابقه قبلی دارد. جورج بوش پس از حملات ۱۱ سپتامبر بدون اطلاع دادگاه امنیتی، توان جاسوسی عظیم و پیشرفته NSA را در داخل آمریکا به کار گرفته بود.

گزارش: نسترن صائبی
منابع: تلگراف و BBC

اما گاردین به این گزارش بسنده نکرد و دو روز بعد (هشت ژوئن)، در ادامه افشاگری‌هایش درباره «برنامه PRISM» (برنامه نظارت الکترونیکی) آژانس امنیت ملی آمریکا برای شنود گسترده مکالمات تلفنی، رهگیری ارتباطات دیجیتال و جاسوسی در سرویس‌های آنلاین، از برنامه‌ای قدرتمند پرده برداشت که توسط این نهاد مهم اطلاعاتی طراحی شده و حجم عظیمی ‌از اطلاعات به دست آمده از سیستم‌های جاسوسی آمریکا را ثبت، ضبط و تحلیل می‌کند. این روزنامه اعلام کرد که به مدارکی فوق ‌محرمانه درباره «ابزار داده‌کاوی آژانس امنیت ملی آمریکا» دست یافته است. این ابزار که «خبرچین بدون مرز» (Boundless Informant) نام دارد، حجم اطلاعاتی که از طریق شنود مکالمات تلفنی و جاسوسی کامپیوتری از کشورهای مختلف در اختیار ایالات متحده قرار می‌گیرد را روی نقشه‌های ویژه و با جزییات نشان می‌دهد. این سیستم به کاربرانش در آژانس امنیت ملی آمریکا این امکان را می‌دهد که به سادگی روی نقشه یک کشور را انتخاب کنند و حجم اطلاعات موجود درباره آن را ببینند؛ اطلاعاتی که صرفا با روش‌های پنهان و تکنیک‌های پیشرفته جاسوسی به دست آمده است.
ایران، قربانی جاسوسی‌ها
روزنامه گاردین همچنین نقشه‌ای منتشر کرد که در آن کشورهای جهان با طیفی از رنگ‌ها مشخص شده‌اند: کشورهایی که با رنگ زرد و سبز مشخص شده‌اند، کمتر هدف این پروژه جاسوسی بوده‌اند و کشورهایی که با رنگ نارنجی و قرمز مشخص شده‌اند، از مهم‌ترین اهداف آن به شمار می‌روند. ایران در این نقشه با رنگ قرمز مشخص شده و بیشترین حجم اطلاعات از طریق تجسس پنهان در ارتباطات دیجیتال از این کشور به دست آمده است. گاردین می‌گوید فقط در ماه مارس ۲۰۱۳ آژانس امنیت ملی آمریکا ۹۷ میلیارد داده گوناگون از طریق جاسوسی در شبکه‌های کامپیوتری در سراسر جهان به دست آورده که از این میزان بیش از ۱۴ میلیارد داده و گزارش آن مربوط به ایران است. پاکستان با 5/13 میلیارد، اردن با ۷/۱۲ میلیارد و مصر با ۶/۷ میلیارد داده به ترتیب در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.
بزرگ‌ترین پروژه نقض حریم خصوصی و آزادی ارتباطات شهروندان
افشاگری گاردین درباره «برنامه پریسم» به بمب خبری این روزها در سراسر جهان تبدیل شده است. به گفته گاردین، علاوه بر اینکه آژانس امنیت ملی آمریکا با برنامه PRISM همه مکالمات تلفنی شهروندان آمریکا و دیگر کشورهای جهان را کنترل می‌کند، به رهگیری ارتباطات دیجیتال و سرویس‌های آنلاین از جمله گوگل، فیس‌بوک، اپل، مایکروسافت، یاهو و اسکایپ می‌پردازد.
به گزارش رسانه‌ها، سازمان‌های امنیتی آمریکا به اطلاعات دست‌‌کم ۹ شرکت بزرگ کامپیوتری دسترسی مستقیم داشته و ایمیل، عکس، ویدیو، مدارک و فایل‌های صوتی را کنترل می‌کرده‌اند. بسیاری از کارشناسان و فعالان آزادی ارتباطات و حقوق دیجیتال در آمریکا و سراسر جهان این پروژه NSA را بزرگ‌ترین پروژه نقض حریم خصوصی و آزادی ارتباطات شهروندان در دنیای امروز خوانده‌اند. مقامات آژانس امنیت ملی آمریکا تاکنون بارها در پاسخ به سوالات نمایندگان کنگره «شنود و رهگیری گسترده ارتباطات دیجیتال» را انکار کرده‌اند و با توجه به ابعاد جدیدی که ماجرا پیدا کرده، به نظر می‌رسد دولت آمریکا با چالشی بسیار بزرگ مواجه شده و روزهای پرخبری در پیش است.

واکنش شرکت‌های اینترنتی و توجیه اوباما
شرکت‌های اینترنتی در واکنش به این اخبار اعلام کردند که به هیچ سازمان دولتی اجازه دسترسی به سرورهای خود را نداده‌اند. مدیران این شرکت‌ها از جمله مارک زوکربرگ از فیس‌بوک و لری پیج از گوگل، اعطای حق دسترسی به داده‌های سرورهای خود به NSA را به شدت تکذیب کرده و اعلام کردند که هرگز در هیچ مرحله‌ای از چنین پروژه‌ای با مقام‌های دولتی آمریکا همکاری نکرده‌اند. آنها گفتند که حتی نام جنجالی PRISM را هم تا پیش از انتشار گزارش گاردین و واشنگتن‌پست نشنیده بودند.
با این حال باراک اوباما با تایید وجود چنین سیستمی ‌در آژانس امنیت ملی گفت که شهروندان آمریکایی هدف این پروژه محرمانه نیستند و همه این اقدامات تحت نظارت کنگره و فقط با هدف تامین امنیت ملی ایالات متحده و مبارزه با تروریسم و تامین امنیت شهروندان این کشور انجام می‌شود. جیمز کلاپر، رییس سازمان اطلاعات ملی آمریکا هم در واکنش به انتشار مطالب روزنامه‌ها در بیانیه شدیداللحنی بدون اشاره به جزییات گفت که محتوای این گزارش‌ها شامل موارد «نادرست زیادی» است.

پدر وب هشدار می‌دهد
پس از افشای گاردین درباره جاسوسی‌های مخوف اینترنتی آمریکا، تیم برنرز- لی، پدر وب هشدار داد که شرکت‌ها و دولت‌ها با تلاش برای کنترل کردن اینترنت، اصول وب را زیرپا می‌گذارند. وی گفت: هم‌اکنون اینترنت با «تهدیدی بزرگ» از جانب افرادی روبه‌رو است که در خفا و در قالب «قوانین نگران‌کننده‌ای» چون سوپا (SOPA) و اقداماتی چون جاسوسی سایبری، آن را کنترل می‌کنند.
تیم برنرز لی گفت: اگر بتوانید اینترنت را کنترل کنید، اگر بتوانید مردم را استراق سمع کنید یا حتی ارتباطات میان افراد را قطع کنید، به قدرت عظیمی‌دست پیدا خواهید کرد. البته قدرتی که دولت‌ها را به سوی فساد می‌کشاند.
وی افزود: تجسس غیرموجه دولت آمریکا، نقض حقوق اولیه بشر است و تمامی‌ اصول و بنیان یک جامعه دموکراتیک را زیر سوال می‌برد. وی افزود: من از همین جا از تمامی‌ کاربران وب می‌خواهم که حمایت قانونی و حفظ رویه حقوقی بهتری را مطالبه کنند تا حریم خصوصی ارتباطات آنلاین‌شان از جمله حق آگاهی از اینکه چه کسی اطلاعات شخصی‌شان را می‌خواهد یا داده‌های شخصی‌شان در کجا ذخیره می‌شود، رعایت شود. وی همچنین گفت: در دو دهه گذشته، وب به جزو لاینفک زندگی‌مان تبدیل شده است. پس فاش شدن حتی بخش کوچکی از فعالیت‌های آنلاین‌مان، منجر به آشکار شدن بخشی از زندگی و حریم خصوصی‌مان می‌شود. در واقع، ذخیره اطلاعات شخصی کاربران یک مسوولیت بسیار بزرگ برای شرکت‌های اینترنتی و مخابراتی است. زیرا کاربران به این شرکت‌ها اعتماد کرده‌اند و به هیچ وجه دوست ندارند اطلاعات‌شان توسط سازمان‌های دیگر مورد استفاده قرار گیرد. تیم برنرز لی «زنگ بیدار باش» را برای کاربران اینترنت به صدا درآورد و به آنها یادآوری کرد که حسنی مبارک، رییس‌جمهور مصر چگونه برای پابرجا ماندن دولتش مبادرت به قطع خدمات ارتباطی کشور کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :