آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2837
تاریخ انتشار : 15 آبان 1390 10:46
تعداد بازدید : 659

آمار شش بانک برتر در حوزه صدور انواع کارت‌ها اعلام شد

بانک ملی در صدر، تجارت در قعر ؛فهرست صدور کارت برداشت

جزییات تعداد کارت های صادره شبکه بانکی اعم از کارت نقدی، اعتباری و هدیه تا پایان نیمه اول سال جاری از سوی بانک مرکزی منتشر شد. بنابر آمار در هر خانوار ایرانی بیش از شش کارت برداشت وجود دارد در عین حال که کارت بانک ملی در جیب همه خانوارهای ایرانی هست.

پایگاه خبری بانکداری الکترونیکی- بر اساس این گزارش شبکه بانکی از مجموع حدود 2/152 میلیون کارت صادره بیش از 2/110 میلیون کارت برداشت معادل ۷۳ درصد کل کارت‌ها را صادر کرده که این تعداد کارت نسبت به تعداد کارت صادره در مدت مشابه سال قبل ۴۰ درصد رشد نشان می‌دهد.
همچنین تعداد کارت صادره اعتباری نیز 5/1 میلیون قطعه است که معادل کمتر از یک درصد کل کارت‌هاست. همچنین تعداد کارت‌های خرید و هدیه صادره نیز نزدیک ۴۰ میلیون قطعه معادل ۲۶ درصد کل کارت‌های صادره بانکی  است. این تعداد کارت نسبت به ماه مشابه سال قبل بیش از 5/63 درصد رشد کرده است.

رتبه‌بندی بانک‌ها
در حوزه صدور کارت‌ها بانک‌ها توانسته‌اند به رکوردهای جدید دست یابند. بر این اساس در حوزه کارت برداشت بانک ملی با صدور بیش از ۲۱ میلیون کارت برداشت گوی رقابت را از بانک‌های دیگر ربوده است. سهم این بانک از بازار کارت‌های برداشت حدود ۱۹ درصد است. این بانک دارای  ۱۷ درصد شعب شبکه بانکی است.
در همین حال بانک ملت با صدور بیش از 9/17 میلیون کارت برداشت دارای رتبه دوم در حوزه صدور این نوع کارت‌هاست که در مقایسه با سال قبل ۸۱ درصد رشد کرده است. این بانک حدود ۱۶ درصد کل کارت‌های برداشت بانکی را صادر کرده در حالی که 3/9 درصد شعب بانکی متعلق به این بانک است.
بانک صادرات نیز با صدور نزدیک ۱۷ میلیون کارت نقدی معادل 3/15 درصد کل کارت‌های نقدی بانکی در رتبه سوم قرار دارد این در حالی است که شعب بانک صادرات نیز حدود 5/15 درصد است. تعداد کارت صادره این بانک نسبت به شهریور سال گذشته ۲۷ درصد رشد صدور کارت داشته است.
سپس بانک‌های کشاورزی، سپه و تجارت قرار دارند که هر یک به ترتیب 7/13، 6/11 و 2/9 میلیون قطعه کارت صادر کرده‌اند. در حوزه کارت‌های اعتباری نیز بانک ملی با صدور نزدیک ۸۰۰ هزار کارت اعتباری معادل ۴۴ در صد کل کارت‌های اعتباری صادره در رتبه اول قرار دارد و بانک‌های صادرات و پارسیان به ترتیب با صدور ۲۸۱ هزار قطعه و ۲۴۶ هزار قطعه در رتبه‌های بعدی قرار دارند. بانک‌های پاسارگاد، کشاورزی و ملت هم در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
در حوزه کارت‌های هدیه نیز بانک ملت در رتبه اول و بانک‌های پارسیان، صادرات، ملی ، پاسارگاد و اقتصاد نوین در رتبه‌های بعد قرار دارند.

سرانه کارت
بر اساس این گزارش به ازای هر پایانه فروشگاهی بیش از ۶۵  کارت برداشت و به ازای هر خودپرداز بیش از ۵ هزار کارت برداشت صادر شده است.
سرانه هر نفر از تعدادکارت‌های برداشت صادره در ایران با توجه به جمعیت ۷۵ میلیون نفری 5/1 کارت و به ازای هر خانوار شش کارت است.
همچنین در میان بانک‌ها بانک ملی به ازای هر خانوار 2/1 کارت صادر کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :