آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28410
تاریخ انتشار : 22 خرداد 1392 11:44
تعداد بازدید : 827

چگونگی انجام عملیات ارزی و واردات کالا در مناطق آزاد اعلام شد

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طی بخشنامه ای به شبکه بانکی کشور، شرکت دولتي پست بانک و موسسه اعتباري توسعه موضوع اعطای تسهیلات ارزی در مناطق آزاد تجاری – صنعتی و انتقال ارز از سرزمین اصلی به مناطق آزاد تجاری را ابلاغ کرد.

خبرگزاری ایسنا- شعب و واحدهای بانک‌های مناطق آزاد تجاری صنعتی و شعب و واحدهای بانک‌های ایرانی خارج از کشور می‌توانند نسبت به انجام عملیات ارزی و واردات کالا و خدمت با استفاده از انواع ابزارهای پرداخت بانکی از محل ارز متقاضی تعریف شده اقدام کنند.
الف- انجام معاملات ارزی با تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از ایرانی و خارجی توسط شعب مستقر در مناطق آزاد و واحدهای بانک‌های ایرانی خارج از کشور با رعایت موارد زیر بلامانع است:
1- خرید و فروش ارزهای انتقالی از طریق بانک‌های خارج از کشور از جمله حواله‌های ارزی، چک‌های مسافرتی، کارت‌های اعتباری و سایر ابزارهای معتبر بانکی و موجودی حساب‌های ارزی با منشا خارجی بدون هیچ‌گونه محدودیتی توسط شعب مستقر در مناطق آزاد مجاز است. ضمنا خرید اسکناس با رعایت قانون مبارزه با پولشویی و مقررات مربوط مجاز است.
2- خرید و فروش ارز (به استثنای ارزهای خریداری شده از بانک مرکزی و مرکز مبادلات ارزی توسط شعب) و واحدهای مستقر در خارج از کشور آن بانک با رعایت مراتب فوق و تسویه ریالی آن در مناطق آزاد و داخل کشور بلامانع است.
3- استفاده از خدمات صرافی آن بانک صرفا برای انتقال ارز در راستای انجام عملیات ارزی بانک مربوط و در مقابل ارایه اسناد مثبته و با مسوولیت آن بانک بلامانع است.
ب) واردات کالا و خدمات از طریق گشایش اعتبار/ ثبت برات اسنادی به صورت دیدار و حواله
واردات کالا و خدمات و پرداخت کرایه حمل با استفاده از روش‌های فوق در قبال ارایه پروفرما صرفا از محل ارز متقاضی و با دریافت صددرصد وجه ارز اعتبار / برات اسنادی و حواله تابع مقررات صادرات و واردات و امور گمرکی مناطق آزاد تجاری صنعتی و مقررات متحدالاشکل اعتبارات اسنادی و وصولی‌ها با رعایت شرایط زیر امکان‌پذیر بوده و از مقررات صادرات و واردات کشور در رابطه با واردات کالا به داخل سرزمین اصلی مستثنی است.
1- اخذ تعهد ارایه اسناد تجاری حاکی از خرید کالا و خدمت ظرف مهلت سه ماه از تاریخ انتقال وجه الزامی است.
2- با توجه به تامین ارز از سوی متقاضی پیش‌پرداخت ارزی به ذی‌نفع با درخواست کتبی خریدار بدون محدودیت و در مقابل ضمانت‌نامه معتبر بانکی / ضمانت‌نامه مستقیم شرکت‌های بیمه / فروشنده به همان میزان بلامانع است. ضمنا حذف ضمانت‌نامه پیش پرداخت با در خواست و قبول تمامی مسوولیت‌های مترتب توسط واردکننده بلامانع است.
3- در صورت عدم استفاده از کل یا بخشی از وجوه تامین شده برای واردات، استرداد وجوه استفاده نشده به مشتری الزامی است.
4- استفاده از تسهیلات ارزی به منظور واردات کالا به مناطق آزاد از محل منابع بانک‌ها، بانک جهانی، ‌بانک توسعه اسلامی، بانک توسعه تجارت اکو، حساب ذخیره ارزی و فاینانس تابع ضوابط و مقررات عنوان شده در مجموعه مقررات ارزی است.
ج) شرایط گشایش اعتبار / ثبت برات اسنادی مدت‌دار
در خصوص خریدهای مدت‌دار دریافت 30 درصد وجه مربوطه در قالب وثایق معتبر به تشخیص آن بانک علاوه بر اخذ پیش دریافت‌ها و تضامین لازم دریافتی اولیه در هر مورد الزامی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :