آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28439
تاریخ انتشار : 25 خرداد 1392 11:1
تعداد بازدید : 1147

در مراسم گشایش مرکز تحقیقات وب و مرکز نرم افزارهای متن باز ادعا شد:

ایران می خواهد نسل بعدی وب را به جهان معرفی کند

دو مرکز تحقیقات وب و مرکز نرم افزارهای آزاد (متن باز) روز چهارشنبه گذشته با حضور وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات و دفاع گشایش یافت.

فناوران- در مراسم افتتاح مرکز تحقیقات وب و مرکز نرم افزارهای آزاد (متن باز) که روز چهارشنبه در محل ساختمان شماره 2 سازمان فناوری اطلاعات برگزار شد، مظفری نیا، رییس دانشگاه مالک اشتر با تشریح مراحل مختلف سیر تطور وب و با بیان اینکه قطعا نسل های بعدی اینترنت در راه است، گفت: مدت ها بود که از خود
می پرسیدیم که سهم ما در توسعه نسل های گذشته چرا صفر است، در حالی که می توانیم در این عرصه تاثیرگذار باشیم. در این دو سه سال پروژه های خوبی در سطح ملی اجرا شده و ما امیدواریم نسل بعدی وب از جانب ایران به دنیا ارایه شود.
علی حکیم جوادی، رییس سازمان فناوری اطلاعات نیز با بیان اینکه تاسیس مرکز نرم افزارهای آزاد (متن باز) نقطه آغاز یک کار بسیار بزرک ملی است، گفت:
بررسی ها نشان می دهد که کشور برزیل که اکنون به عنوان یه اقتصاد نوظهور با درصد بالای رشد اقتصادی مطرح است، یکی از رویکردهای خود را استفاده از نرم افزارهای متن باز قرار داده و با سرمایه گذاری سنگین در این زمینه، موفق شده شرکت دولتی با بیش از 11 هزار نیوری انسانی و بیش از 850 میلیون دلار گردش مالی فقط در زمینه نرم افزارهای متن باز ایجاد کند.
وی موضوعات امنیتی، استقلال و عدم وابستگی، تحریم و عدم وابستگی به بستر سیستم عامل را از دلایل اهمیت توجه و توسعه نرم افزارهای متن باز اعلام کرد.
حکیم جوادی، تدوین استانداردهای لازم، سرمایه گذاری و حمایت از پروژهای مربوط را از خدماتی دانست که این مرکز در حوزه نرم افزارهای متن باز ارایه می دهد. همچنین، آموزش و اهدای گواهی نامه های مرتبط، اطلاع رسانی، تبلیغات و تحقیق و توسعه و توسعه رقابت و شبکه ای شدن را از جمله کارکردهای این مرکز اعلام کرد.

تحقیق برای ورود به نسل های جدید وب
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز درباره ایجاد مرکز تحقیقات وب برای ورود به نسل های جدید وب و امنیت گفت: گریزی نداریم جز اینکه نحوه زندگی در فضای مجازی را به خوبی بشناسیم.
احمد وحیدی با بیان اهمیت فناوری اطلاعات و فضای مجازی که تمامی ابعاد زندگی را تحت تاثیر قرار داده است، گفت: امروز زندگی سیاسی، فرهنگ و زندگی اجتماعی، اقتصادی تحت تاثیر فضای مجازی قرار دارد و بر این اساس باید به فضای فناوری اطلاعات توجه ویژه ای شود. باید با شناخت کامل از گفتمانی که این فضا ایجاد کرده، آن را به تصرف خود درآوریم.
وزیر دفاع با بیان اینکه در این حوزه با توجه به سرمایه انسانی کشور، دارای مزیت نسبی هستیم، گفت: همین مزیت موجب شده که در نقطه ای بالا در این بخش قرار بگیریم.
به گفته وی، ایجاد دو مرکز نرم افزارهای بومی و تحقیقات وب حرکتی ارزشمند است که می تواند ارزش افزوده بسیاری برای کشور داشته باشد و بالغ بر 100 هزار نفر شغل ایجاد کند.وی با بیان اینکه حضور دانشگاه مالک اشتر در این پروژه نشان از درخشش این دانشگاه در حوزه های
نرم افزاری و پروژه های صنعتی دارد تاکید کرد: با راه اندازی مرکز تحقیقات وب تحقیق برای ورود به نسل های جدید وب و وب هوشمند در دستور کار قرار خواهد گرفت.
وزیر دفاع گفت: با مجهز شدن هرچه بیشتر نرم افزاری و فناوری اطلاعات می توانیم یکی از چند کشور برتر دنیا در این حوزه باشیم و مانند حوزه سیاسی، فرهنگی و سیاست خارجی در حوزه زیرساخ تهای علمی به عنوان یک قدرت برتر بدرخشیم.
وی دستور تشکیل شورای عالی فضای مجازی توسط رهبری را نشان دهنده اهمیت فضای مجازی عنوان کرد.
راه اندازی اولین شهرک فناوری اطلاعات در البرز
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این مراسم از برنامه های این وزارتخانه برای ایجاد اقتصادی دیجیتالی و نیز راه اندازی نخستین شهرک ارتباطات و فناوری اطلاعات در روزهای آینده خبر داد.
محمدحسن نامی از استاندارد سازی تولید نرم افزارهای بومی تحت وب خبر داد و گفت: با راه اندازی این دو مرکز در مقابل تحریم های این حوزه ایستادگی می کنیم.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه از نگاه بهره وری فناوری اطلاعات و ارتباطات بالغ بر 36 درصد در سایر صنایع پیشرفت داشته است ادامه داد: برای مثال ماهاتیر محمد در کشور مالزی سه پروژه اصلی در حوزه فناوری اطلاعات را مد نظر قرار داد که توانست این کشور را به پیشرفت برساند؛ این سه طرح شامل ایجاد سازمان فناوری های نوین، سازمان اقتصادی دیجیتالی و سازمان نرم افزارهای متن باز بوده است. در این راستا و در ایران نیز طرح جامع ایجاد اقتصاد دیجیتالی در دستور کار قرار داده ایم که سعی داریم به زودی آن را به اجرا برسانیم در همین حال راه اندازی مرکز ملی توسعه نرم افزارهای بومی از دیگر اقداماتی است که امروز به آن دست پیدا کردیم.
نامی با تاکید بر اینکه دنیای مجازی به سرعت به دنیای واقعی نزدیک شده است بر نیازهای کشور برای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات تاکید کرد و گفت: به زودی و ظرف مدت چند ماه 10 شهرک فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور ایجاد می کنیم که اولین آن در استان البرز خواهد بود.
وی ایجاد شغل و بهره وری را از جمله مزایای این شهرک ها عنوان کرد.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه ورود ایران به وب 4 دور از ذهن نیست تاکید کرد: نیاز به سایت های مجازی و ارزشمند در کشور با توجه به نیروی انسانی جوان و جویای علم بسیار احساس می شود و در این راستا برای معرفی کردن فرهنگ اسلامی و ایرانی به دنیا از طریق وب در حال مذاکره و امضای تفاهم نامه با دانشگاه و حوزه های علمیه هستیم تا محتواهای علوم ایرانی اسلامی را به صورت نرم افزار تبدیل کرد و وارد
سایت های اینترنتی کنیم.
وی همچنین با بیان اینکه 15 پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات در دانشگاه های کشور ایجاد شده است، گفت: به زودی قرارداد ایجاد این پژوهشگاه های 12 دانشگاه دیگر منعقد می شود.
وی تاکید کرد: با تولید اشتغال در این بخش و با ایجاد مراکز فناوری اطلاعات و تحقیقات وب ایمنی بیشتری در مقابل نرم افزارهایی که در مقابل نرم افزارهای که استکبار جهانی تهیه کرده خواهیم ایستاد و امنیت پایدار ایجاد می کنیم و سهم اقتصادی دیجیتالی را در جهان به خود اختصاص می دهیم.
وی گفت: تا کنون در مقابل حملات سایبری دفاع خوبی داشتیم و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
گفتنی است که در مراسم افتتاح دو مرکز ملی نرم افزارهای آزاد (متن باز) و مرکز تحقیقات وب علاوه بر وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، رضا تقی پور وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات، رئیس سازمان فناوری اطلاعات، معاون وزیر ارتباطات و رئیس دانشگاه مالک اشتر و مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران نیز حضور داشتند. رضا تقی پور رییس مرکز تحقیقات وب است.
در پایان این مراسم نیز تفاهم نامه ایجاد این دو مرکز بین وزرای ارتباطات و دفاع و مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران به امضا رسید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :