آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28440
تاریخ انتشار : 25 خرداد 1392 11:4
تعداد بازدید : 738

سه توصیه به رییس جمهور

در روزهای گذشته به واسطه گستردگی و اهمیت فناوری اطلاعات و ارتباطات کاندیدهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری کم و بیش اظهارات و برنامه هایی در این زمینه ارایه کردند. بگذریم که برخی فاوا را صرفاً اینترنت انگاشتند و به علت توجه قشر جوان به این عرصه وعده های شان محدود به همین حوزه بود و در کنار برنامه های خرد و کلان کاندیدها، نگاه ها بیشتر سمت و سوی جذب آرا داشت. اما امروز که پرونده انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری تقریباً بسته شده، شاید بد نباشد رییس جمهوری بعدی و نمایندگان رسمی وی در حوزه ICT شنونده هم باشند.

علی شمیرانی

اگرچه فعالان صنفی در نگاهی طبیعی هر کدام دغدغه‌های خاص خود را مطرح می‌کنند، اما روزنامه‌نگاران به عنوان «ذینفعان غیرمستقیم فرابخشی» نظرات متفاوتی دارند. اگرچه نظرات این بخش از جامعه نیز می‌تواند متفاوت و متنوع باشد اما شاید سه موضوع حاضر اهمیت و اولویت را بتوان به این شرح برشمرد:
1-حذف یا ادغام نهادهای متعدد تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر: سال‌هاست که نهادهای متعدد با پشتوانه‌های قانونی و اتفاقاً بودجه‌های مجزا برنامه‌ها و طرح‌های گوناگونی را به اجرا در می‌آورند. جالب آنکه با تاسیس هر نهاد جدید در این حوزه نیز الباقی به کار خود مشغول هستند و نهادی حذف یا ادغام نمی‌شود. هر کدام از این نهادها هم می‌توانند تکالیفی را برای دستگاه‌های دولتی و عمومی مطرح کنند که گاه موازی‌کاری‌هایی هم در این عرصه صورت می‌پذیرد.
2-ارتقای جایگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات: شاید دومین اقدام بعد از رفع پراکندگی‌های بودجه‌ای، برنامه‌ای، مقرراتی و کارشناسی در حوزه فاوا، ارتقای جایگاه این مقوله در کشور باشد. ایجاد یک نهاد فرابخشی که از پشتوانه شخص ریاست جمهوری نیز برخوردار باشد، نمونه خوبی است که می‌تواند به بن‌بست‌های این حوزه پایان دهد.
3-ترسیم و تجمیع نقشه راه توسعه ICT: سومین اولویت مهم در این حوزه را می توان یک نقشه راه کلان در کشور دانست. یکی از بزرگ ترین نگرانی‌ها در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به توسعه نا متوازن و غیرهمگن این فناوری در سراسر کشور مربوط می‌شود. شکاف دیجیتالی داخلی یکی از این مشکلات به شمار می‌رود. راهبری فناوری‌های غیرهمگن و عدم تجمیع و برقراری ارتباط برخی طرح‌ها با یکدیگر از دیگر چالش‌هایی است که شاید در آینده‌ای نه چندان دور کشور را با مسایلی روبه رو کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :