آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28458
تاریخ انتشار : 25 خرداد 1392 11:58
تعداد بازدید : 616

انتخابات و قبضه شدن فضای مجازی

هیاهوی یازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری در فضای مجازی هفته گذشته به اوج خود رسید. کاربران در شبکه های اجتماعی بسیاری از نظرات و انتقادات خود را در مورد 8 کاندیدای ریاست جمهوری که 6 تن از آنها پای صندوق های رای نشستند، منتشر کردند و با یکدیگر به بحث و تبادل نظر پرداختند.

بهار ادیبان

تبلیغات انتخاباتی در کنار فیلم‌ها، سخنرانی‌ها و مناظرات کاندیداها فضای مجازی را هفته گذشته قبضه کرده بود و کاربران به نقل قول‌های کاندیداها در مورد برنامه‌های دولت‌شان سرگرم بودند انتشار این نقل قول‌ها به دنبال خود نظرات و انتقادات کاربران نسبت به نقل قول را دنبال داشت. تگ انتخابات (#انتخابات) و مناظره (#مناظره) بیشترین کاربرد را طی هفته گذشته در شبکه‌های اجتماعی به خصوص توییتر داشت. از آنجا که ستاد تبلیغاتی کاندیداها هم در شبکه‌های مجازی فعال بودند، کاربران برای هر کدام از کاندیداها به نام خودشان تگ ساختند تا به راحتی بتوان آنها را دنبال کرد.
درگیر شدن ذهن کاربران با انتخابات ریاست جمهوری باعث شد خبرهای دیگر در فضای مجازی داغ نشود. هر چند مسابقات فوتبال تا حدی مورد توجه کاربران قرار گرفت اما خیلی زود دوباره جای خود را به هیاهوی انتخابات داد. کنفرانس اپل نیز هفته گذشته مانند همیشه مورد توجه کاربران قرار نگرفت. هر چند کاربران هیجان زده و اپل‌دوست از تازه‌های این کمپانی در شبکه‌های اجتماعی اخبار تازه‌ای منتشر و به اشتراک گذاشتند اما همه چیز تحت تاثیر انتخابات بود.
یکی از خبرهایی که در کنار اخبار و تبلیغات انتخاباتی در شبکه‌های اجتماعی پخش شد، خبری بود که گوگل در وبلاگ رسمی خود اعلام کرد. گوگل اعلام کرد طی سه هفته منتهی به روز انتخابات ریاست جمهوری در ایران حملات فیشینگ به کاربران ایرانی گوگل به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرد. گوگل نوشت: «برای حدود سه هفته، ما تعدادی حمله فیشینگ از طریق ایمیل را که هدفشان به خطر انداختن حساب‌های ده‌ها هزار کاربر ایرانی بود، تشخیص دادیم و مختل کردیم. این حملات، که از درون ایران سرچشمه می‌گیرند، موجب افزایش قابل توجه حجم فعالیت‌های فیشینگ در این منطقه شده‌اند.»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :