آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2846
تاریخ انتشار : 17 آبان 1390 7:47
تعداد بازدید : 578

تاثیرات سیل تایلند بر صنعت DDH تا نیمه 2102 ادامه خواهد داشت

روزهای سخت نوت بوک

کارشناسان و تولیدکنندگان بازار فناوری در جهان پیش بینی می کنند که تاثیر کمبود هارددیسک به دلیل سیل های موسمی تایلند علاوه بر سه ماهه پایانی در سه ماهه نخست سال 2012 نیز بازار هارد، PC و حتی نوت بوک را دچار مشکل خواهد کرد.

گزارش: مسعود فیاضی

شرکت وسترن‌دیجیتال که 60 درصد از کل تولیداتش در تایلند انجام می‌شد عملیات دو کارخانه‌اش در این کشور متوقف شده و به نظر می‌رسد نتواند تا پایان سال 2011 روند تولید این دو کارخانه را به حالت طبیعی باز گرداند. این شرکت حتی در این میان بخشی از سهم بازارش را در سه‌ماهه آخر 2011 به رقیبش یعنی سیگیت باخته است و سیگیت عملا در فصل پایانی امسال رهبر بلامنازع بازار خواهد شد.
علاوه بر وسترن دیجیتال، شرکت‌های دیگر مانند NIDC که سازنده موتور هارددیسک است و سایر تامین‌کنندگان قطعات این کالا مانند هد هارد نیز به طور موقت تولیدشان در تایلند متوقف شده است.
از سوی دیگر عرضه هارد توسط هیتاچی در سه ماهه پایانی سال 30 تا 40 درصد و توشیبا 40 تا 50 درصد افت خواهد داشت.
19 میلیون هارد کم داریم
طبق تحقیقات دیجی‌تایمز، نیاز بازار جهانی در سه‌ماهه چهارم سال 2011 حدود 160 میلیون هارددیسک است که از این تعداد سهم سیگیت 48 میلیون، وسترن‌دیجیتال 30 میلیون، هیتاچی 17 میلیون، توشیبا 15 میلیون، سامسونگ 10 میلیون و سهم تولیدکنندگان اویم 21 میلیون است.
بر اساس این گزارش، بازار جهانی هارددیسک در سه‌ماهه چهارم 2011 حدود 12 درصد به میزان 19 میلیون قطعه هارد کمبود دارد و این موضع شکاف بزرگی در عرضه و تقاضا به وجود می‌آورد.
کاهش 50 درصدی هارد در فصل اول 2012
اما نکته مهم‌تر این است که کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که کمبود هارد در فصل نخست سال 2012 بیشتر نمود پیدا خواهد کرد، چون از سویی امکان دارد تا آن زمان وضعیت کارخانه‌های آسیب‌دیده به حالت طبیعی بر نگردد و از طرف دیگر اغلب تولیدکنندگان هارد به طور طبیعی در فصل آخر سال موجودی‌شان را خالی می‌کنند و در سه‌ماهه نخست  نیز عرضه کالا کمتر از فصل‌های دیگر است و این موضع شکاف عرضه و تقاضای هارد را بیشتر خواهد کرد.
کارشناسان می‌گویند عرضه هارددیسک در سه ماهه نخست سال 2012 حدود 40 تا 50 درصد افت خواهد داشت چون فرآیند بازسازی کارخانه‌های آسیب‌دیده تا اواخر سال 2011 و اوایل سال 2012 ادامه خواهد داشت.
فروشندگان PC، دربه‌در دنبال هارد
اما تنها راهکاری که می‌تواند جلوی این شکاف را بگیرد این است که تولیدکنندگان هارددیسک و قطعات مربوط به آن ظرفیت کارخانه‌هایی را که آسیب ندیده است بالا ببرند.
شنیده‌ها حاکی است که فروشندگان بزرگ PC که با کاهش شدید هارددیسک مواجه شده‌اند از تولیدکنندگان هارد ناامید شده‌اند و در بازارهای Gray به دنبال هارد می‌گردند و این موضوع باعث شده که قیمت هارد در بازار Gray‌ نیز بالاتر برود.تامین‌کنندگان PC در تایوان می‌گویند قیمت یک هارددیسک 500 گیگابایتی در این بازارها از 45 دلار به 100 دلار رسیده است. همچنین هارددیسک 320 گیگابایتی که تا پیش از این در بازار Gray حدود 35 دلار معامله می‌شد بین 60 تا 70 دلار به فروش می‌رسد.
به همین دلیل وندورهای PC‌ به دلیل نگرانی از آینده صنعت هارد سفارش‌های‌شان را برای هارددیسک به تولیدکنندگان بیش از حد معمول داده‌اند، اما سازندگان هارد نتوانستند جوابگوی میزان تقاضای سفارش‌شان باشند.
تاثیر کاهش عرضه هارد بر بازار نوت‌بوک
کمبود هارد فقط سازندگان PC‌را دچار مشکل نکرده است و شامل سازندگان نوت‌بوک هم خواهد بود، چون اکثر خطوط تولید آسیب‌دیده در تایلند مربوط به هارد نوت‌بوک بوده است.
کارشناسان می‌گویند در سه‌ماهه پایانی سال مشکلی در صنعت نوت‌بوک به وجود نخواهد آمد و موجودی کالا در این فصل به اندازه کافی خواهد بود، اما تولید نوت‌بوک در سه‌ماهه نخست سال 2012 با مشکل مواجه خواهد شد و به نظر می‌رسد این مشکل از سه‌ماهه دوم سال 2012 بیشتر نمود پیدا می‌کند.
گفتنی است، تولیدکنندگان نوت‌بوک تا حدودی می‌توانند با خرید هارد از شرکت‌های دیگر و یا جایگزین راه‌های جدید ذخیره‌سازی مانند SSD این مشکل را حل کنند، اما در کل این موضوع نوت‌بوک‌سازان را به دردسر می‌اندازد که این مشکل در فروش نوت‌بوک می‌تواند بازار DRAM را هم متضرر کند.
خبرهای جدید نیز حاکی از آن است که تولیدات دوربین شرکت‌های سونی، نیکون و کانن نیز در تایلند متوقف شده است و این موضوع موجب کاهش عرضه دوربین دیجیتال در سه‌ماهه پایانی سال و سه‌ماهه نخست سال 2012 خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :