آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28478
تاریخ انتشار : 26 خرداد 1392 11:32
تعداد بازدید : 740

رشد شگفت انگیز بازار صفحه نمایش های انعطاف پذیر

تقاضا برای صفحات نمایش انعطاف پذیر در هفت سال آینده با رشدی انفجاری روبه رو خواهد شد.

فناوران- بررسی‌‌های isuppli نشان می‌دهد که گسترش دامنه کاربرد‌‌های صفحه نمایش‌‌های انعطاف‌پذیر، از گوشی‌‌های هوشمند گرفته تا صفحات بزرگی که روی دیوار ساختمان‌‌ها نصب می‌شود، حجم بازار این صفحه نمایش‌‌ها در مدت هفت سال، یعنی از 2013 تا 2020 با رشد 250 برابری مواجه خواهد بود.
بر اساس پیش‌بینی‌‌هایی که در گزارش IHS با عنوان «فناوری صفحه نمایش انعطاف‌پذیر و پیش‌بینی بازار» ذکر شده، میزان ارسال به بازار صحفه نمایش‌‌های انعطاف‌پذیر از 2/3 میلیون عدد در سال 2013 به 792 میلیون در سال 2020 می‌رسد. همین گزارش می‌افزاید که حجم بازار این صفحه نمایش‌‌ها در سال 2020 به 3/41 میلیارد دلار در حالی که این عدد، هم‌اکنون فقط 100 هزار دلار است. وینیتا جاکانوال، مدیر فناوری نوین صفحه نمایش در IHS می‌گوید: صفحات نمایش انعطاف‌پذیر ظرفیت بالایی برای رشد دارند و تولید دامنه‌ای کاملا متفاوت از محصولات را ممکن می‌کنند، ضمن اینکه کاربردهایی که پیش از این غیرممکن می‌کرد، به لطف وجود این فناوری امکان‌پذیر می‌شود.
وی می‌افزاید: گوشی‌‌هایی که صفحه نمایش‌اش منحنی و خمیده است، ساعت‌‌های مچی هوشمندی که صفحه‌اش دور دست‌تان حلقه می‌شود، تبلت‌‌ها و پی‌سی‌‌هایی که می‌توان صفحه‌شان را تا کرد، تبلیغات ویدیویی در صفحات غول پیکری که روی دیوار ساختمان‌‌ها به نمایش در می‌آید، همه و همه با صفحات انعطاف‌پذیر ممکن می‌شود. در واقع استفاده‌‌های این فناوری فقط به قوه تخیل طراحان محدود است.
نسل فلکس
IHS در گزارش خود، فناوری‌‌های صفحه نمایش انعطاف‌پذیر را به چهار نسل تقسسیم‌بندی می‌کند. نسل اول، پنل‌‌های مقاوم را شامل می‌شود که هم‌اکنون به بازار وارد شده است. در این پنل‌‌ها از لایه‌‌های انعطاف‌پذیر برای کاهش ضخامت و نشکن کردن آن استفاده می‌شود. هرچند این صفحه نمایش‌‌ها قابل خم کردن نیست.نسل دوم، صفحه نمایش‌‌های تاشو و انطباق‌پذیر است. این صفحه نمایش‌‌ها را می‌توان روی سطوح خمیده استفاده کرد.نسل سوم بر اساس تقسیم‌بندی گزارش HIS صفحه نمایش‌‌های انعطاف‌پذیر و خم‌شدنی واقعی را شامل می‌شود که کاربر می‌تواند خودش به دلخواه شکل آنها را تغییر دهد. این صفحه نمایش‌‌ها قابلیت توسعه و طراحی نسل جدیدی از تجهیزات را فراهم می‌کنند و آینده تبلت‌‌ها و گوشی‌‌های هوشمند را رقم می‌زنند.و در نهایت، نسل چهارم صفحه نمایش‌‌های انعطاف‌پذیر، صفحه نمایش‌‌های دورریختنی هستند. قیمت این صفحه نمایش‌‌ها تا حدی پایین خواهد بود که می‌توان از آنها به جای کاغذ استفاده کرد.
از کوچک‌ها
صفحه نمایش‌های انعطاف‌پذیر با طبیعت سبک و نشکن‌شان، گزینه‌های مناسبی برای محصولات کوچک، مثل گوشی‌های موبایل و پخش‌کننده‌های MP3 هستند. هر چند، وقتی که اندازه بزرگ صفحات هم عرضه شود، این فناوری انعطاف‌پذیر در محصولات دیگری مثل لپ‌تاپ، مانیتور و تلویزیون هم استفاده خواهد شد. بر اساس گزارش IHS، بزرگ‌ترین کاربرد این فناوری در چند سال آینده، تجهیزات الکترونیکی شخصی خواهد بود. این بخش را عمدتا گوشی‌های هوشمند به پیش می‌راند و تا سال 2020 حجم ارسال به بازار آن به 351 میلیون خواهد رسید. در حالی که این میزان در سال 2013 میلادی به دو میلیون واحد محدود است.
منعطف‌ها در SID
صفحات نمایش انعطاف‌پذیر یکی از موضوعات داغ هفته فناوری صفحه نمایش SID بودند که در ماه مه گذشته در ونکوور کانادا برپا شد.در این مراسم کینام کیم، مدیرعامل شرکت Samsung Display در سخنانی، به معرفی فناوری صفحه نمایش‌های OLED انعطاف‌پذیر این شرکت پرداخت و گفت که این فناوری مناسب تجهیزات الکترونیکی پوشیدنی مثلGoogle Glass است.شرکت LG Display هم در جریان هفته فناوری SID، نپل OLED پنج اینچی خود را معرفی کرد که از پلاستیک ساخته شده و هم نشکن است و هم انعطاف‌‌‌پذیر. همچنین فناوری Willow Glass که قابلیت پیاده‌سازی در OLED و LCD را دارد، بسیار مورد توجه قرار گرفت.IHS پیش‌بینی کرده است که OLED در سال‌های آینده، فناوری پیشرو در زمینه صفحه نمایش‌های انعطاف‌پذیر خواهد بود و در سال 2020 میلادی 64 درصد حجم بازار را در اختیار خواهد داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :