آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28487
تاریخ انتشار : 26 خرداد 1392 11:57
تعداد بازدید : 482

40 فونت فارسي اصلاح و استاندارد شد

اصلاح و استانداردسازي 40 فونت فارسي در راستاي افزايش كاربري اين فونت ها در دستور كار دبيرخانه شوراي عالي اطلاع رساني قرار گرفته است و به زودي در اختيار علاقه مندان قرار
مي گيرد.

واحد ارتباطات دبيرخانه شوراي عالي اطلاع‌رساني- فونت‌هاي فارسي اغلب در انطباق با استانداردهاي ملي و بين‌المللي و همچنين از نظر قواعد زيباشناختي، كاستي‌هاي بسياري دارند. از اين رو كارگروه خط و زبان فارسي در محيط رايانه‌اي، اصلاح و استاندارسازي 40 فونت فارسي را در دستور كار قرار داده است.
از مهم‌ترین ويژگي‌ فونت‌هاي اصلاح شده مي‌توان به تنظيم درهم‌رفتگي (kerning) حروف و كاهش حداقل 10 درصدي طول متن اشاره كرد كه در كنار افزايش زيبايي متن، كاهش حجم صفحات يك كتاب، كاهش مصرف كاغذ و هزينه را موجب مي‌شود.
پشتيباني از نيازهاي خاص زبان‌هاي هم‌خانواده فارسي مانند عربي، پشتو، اردو و كردي نيز از ديگر ويژگي‌ فونت‌هاي اصلاح شده محسوب مي‌شود كه با چنين رويكردي شاهد نفوذ فرهنگي در كشورهايي كه از اين زبان‌ها استفاده مي‌كنند، خواهيم بود.
تصحيح محل اعراب، امكان درج فونت در فايل‌هاي PDF، مطابقت با آخرين نسخه استاندارد يوني‌كد، استاندارد ملي 6219، استاندارد‌Adobe Glyph Naming، استاندارد Open Type نيز در 40 فونت فارسي انجام شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :