آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28498
تاریخ انتشار : 26 خرداد 1392 12:9
تعداد بازدید : 589

صدوقی: پلیس فتا سوءاستفاده از نام مشترکان را پیگیری می‌کند

فرقانی: رگولاتوری به محتوای پیامک نظارت نمی کند

احتمالا در ایام تبلیغات شورای شهر و ریاست جمهوری شما نیز پیامک هایی که به جای شماره، اسم یک کاندیدا در ابتدای آن نقش بسته مواجه شده باشید. این موضوع به تنهایی شاید خیلی مهم نباشد اما زمانی که در ابتدای متن پیامک نام مالک سیم کارت قید شده باشد حساسیت اینکه اطلاعات شما چگونه در اختیار این کاندیدای شورای شهر بالا می رود.

البته پیامک‌های تبلیغاتی و ارسال آنها در ساعات مختلف شبانه‌روز بحث تازه‌ای نیست و مدت‌هاست این بحث مطرح می‌شود. اما به تازگی و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و شوراها برخی از کاربران تلفن‌های همراه پیامک‌هایی با مضامینی که اشاره شد را دریافت کرده‌اند که مضمون عجیب و یا مورد استفاده قرار دادن اطلاعات شخصی افراد از جمله نام خانوادگی آنها در پیامکی که معلوم نیست از سوی چه کسی به صورت انبوه ارسال شده، نه تنها تعجب کاربران را برانگیخته بلکه حتی در مواردی کاربران را بابت اینکه اطلاعات شخصی آنها چگونه این چنین منتشر شده نگران کرد.
رگولاتوری بر محتوای پیامک انبوه نظارت نمی‌کند
محمدعلی فرقانی، معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات در این رابطه گفت: موضوع پیامک‌های انبوه و اینکه این پیامک‌ها به دست چه افرادی برسد یا نرسد موضوعی است که مستقیما به درخواست مشترکان برمی‌گردد.
وی با بیان اینکه سازمان تنظیم مقررات ارتباطات پیش از این در این زمینه مصوبه‌ای ابلاغ کرده و براساس آن اپراتورها را موظف کرده است که ساز و کاری برای حل این مشکل پیدا کنند، افزود: اپراتورها اغلب راهکارهای لازم را پیش‌بینی کرده و از خود مشترکان پرسیده‌اند که آیا آنها مایل به دریافت این پیامک‌ها هستند یا نه.
رییس سازمان تنظیم مقررات گفت: البته ممکن است به دلیل آنکه این سیستم حالت اتوماتیک دارد صددرصد جواب ندهد اما به هر حال اگر فردی درخواست کرده باشد که این پیامک‌ها را دریافت نکند اما همچنان پیامک‌های تبلیغاتی برای او ارسال شود ما حتما در صورت اعلام این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.
فرقانی در ادامه با بیان اینکه خود او هم از جمله افرادی است که درخواست کرده پیامک‌های تبلیغاتی برایش ارسال نشود و اکنون هم در این زمینه مشکلی ندارد، گفت: اگر فردی مایل به دریافت این پیامک‌ها نیست و این پیامک‌ها برای او ارسال می‌شود موضوع قابل پیگیری است اما بحث درباره محتوای پیامک‌ها موضوع دیگری است.
وی در خصوص اینکه در حال حاضر به طور مشخص کدام نهاد بر روی محتوای پیامک‌هایی که به شکل انبوه برای کاربران ارسال می‌شوند نظارت می‌کند، افزود:‌ مسلما در سازمان تنظیم مقررات ارتباطات و وزارت ارتباطات این اتفاق نمی‌افتد.
معاون وزیر ارتباطات درباره اینکه آیا ارسال پیامک‌هایی با نام کاربر را دلیلی بر لو رفتن اطلاعات شخصی کاربران نمی‌دانید، گفت: بله. اما کاربران می‌توانند انتخاب کنند که پیامک‌های تبلیغاتی را دریافت نکنند؛ در این میان اگر اطلاعات افراد به این شیوه مورد استفاده قرار گیرد خلاف قانون بوده و حتما با افرادی که اقدام به این عمل کرده‌اند برخورد خواهد شد.
وحید صدوقی، مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران نیز در این خصوص گفت: این بحث توسط پلیس فتا در حال پیگیری است و فردی که این پیامک‌ها را ارسال کرده دچار تخلف شده است.
وی همچنین گفت: قطعا اطلاعات کاربران در اختیار ارسال کننده این پیامک‌ها قرار نداشته و ارسال کننده این پیامک ممکن است این اطلاعات را از سازمان و یا محلی خاص گرفته باشد که در هر صورت این موضوع تخلف بوده و ما این تخلف را اعلام کرده و آن را پیگیری خواهیم کرد.
سرپرست روابط عمومی ‌شرکت ارتباطات سیار نیز در این خصوص گفت: طی بررسی‌های صورت گرفته در شرکت ارتباطات سیار ایران مشخص شده است که در موارد متعدد پیامک‌ها به نام کاربر خط و نه نام مالک ارسال شده که همین موضوع گویای آن است که این اطلاعات ممکن است از مجاری مختلف در اختیار کاندیداها قرار گرفته باشد.
حمیدرضا آقاجانی افزود: کاربران می‌توانند از طریق تماس با ۹۹۹۰ از طریق تلفن همراه و ۰۹۱۲۹۹۹۰ از طریق تلفن ثابت مشکلات خود در این زمینه را اعلام کنند. البته بی‌شک بحث پیامک‌های تبلیغاتی تنها به اپراتور اول ارتباطی مربوط نمی‌شود و اپراتورهای دیگر نیز در این زمینه نقش دارند.
اما به هر حال برخی معتقدند لازم است حداقل همان طور که افرادی که به جرایم مرتبط با اینترنت رسیدگی می‌کنند، در قالب کمیته‌ای مشخص و به مردم معرفی شده‌اند در حوزه پیامک‌ها نیز شاهد چنین اتفاقی باشیم تا از این پس شاید اطلاعات شخصی افراد کمتر مورد سوء‌استفاده قرار گیرد و یا حداقل پیامک‌هایی که از نظر اخلاقی و اجتماعی ارسال آنها مناسب نیست، در میان کاربران و به صورت انبوه منتشر نشود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :