آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28517
تاریخ انتشار : 26 خرداد 1392 12:33
تعداد بازدید : 410

آغاز به کار صندوق هاي قابل معامله از ماه آینده در بورس

مدير نظارت بر نهادهاي مالي سازمان بورس و اوراق بهادار از آغاز به كار فعاليت صندوق هاي قابل معامله از ماه آينده در بازار سرمايه خبر داد.

ايرنا- ايوب باقرتبار با اشاره به جذابيت نوع عملكرد صندوق‌هاي قابل معامله گفت: شركت بورس و فرابورس آمادگي خود را براي پذيره‌نويسي و آغاز به كار صندوق‌هاي قابل معامله اعلام كرده‌اند و با توجه به ساختار صندوق‌هاي قابل معامله (همان ETFها) كه هم سهام بورسي و هم فرابورسي را در بردارد، مي‌تواند در هر كدام از اين بازارها يا به طور هم‌زمان در هر دو بازار فعال باشد. وي همچنین گفت: در زمان حاضر سازمان بورس برنامه فشرده‌اي را براي عملياتي شدن ساز و كار اين ابزار فراهم كرده و از سوي ديگر اساسنامه و اميدنامه آنها نيز نهايي شده، همچنين مقدمات ديگري براي پشتيباني و حمايت از سيستم جديد معاملات اين صندوق‌ها در حال پيگيري است.
باقرتبار افزود: نرم‌افزاري مخصوص براي اين معاملات در نظر گرفته شده كه مراحل اجرايي آن توسط شركت مديريت فناوري با همكاري شركت‌هاي نرم‌افزاري در دست بررسي است.
وي گفت: صندوق سرمايه‌گذاري قابل معامله در بورس گرچه مانند صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري هستند اما مانند يك سهم در بازار سرمايه، معامله و قيمت آن در نتيجه عرضه و تقاضا مشخص مي‌شود و چون NAV (نسبت قيمت به عايدي) آنها به صورت لحظه‌اي به‌روزرساني مي‌شود از شفافيت بالاتري نسبت به ديگر صندوق‌ها برخوردار است.
باقرتبار افزود: چنانچه قيمت خريد و فروش وارد شده، توسط معامله‌گران انحراف زيادي با NAV داشته باشد، بازارگردان وارد معامله شده و بررسي‌هاي لازم را انجام مي‌دهد تا تخلفي صورت نگيرد.
مدير نظارت بر نهادهاي مالي سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: تاكنون چند تن از مديران فعلي صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري درخواست خود را براي راه‌اندازي اين صندوق‌هاي جديد به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال كرده‌اند كه پس از بررسي‌هاي لازم و مشخص شدن سازوكار رسمي صندوق‌ها، فهرست آنها اعلام خواهد شد.
باقرتبار گفت: در اين ميان اولويت با آن دسته از صندوق‌هايي است كه تجربه موفقي در مديريت و سودآوري داشته‌اند.
قابل معامله بودن در بورس، عدم مراجعه به صندوق‌‌ها براي صدور و ابطال واحدها، برخورداري از شفافيت بالا و برخورداري از هزينه‌‌هاي پايين از جمله مواردي بود كه باقرتبار به عنوان مزيت‌‌هاي اين نوع از صندوق‌‌ها نام برد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :