آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28537
تاریخ انتشار : 27 خرداد 1392 10:50
تعداد بازدید : 494

گوگل در همکاری با رقبا به جنگ هرزه نگاری کودک می رود

ائتلاف گندزدایی

گوگل با هدف مقابله با آفت هرزه نگاری کودکان در فضای مجازی قصد دارد پایگاه داده ای از تصاویر هرزه نگاری کودکان ایجاد کند و آن را با رقبای خود نیز به اشتراک بگذارد.

ترجمه: نسترن صائبی
منبع: تلگراف

غول جست‌وجو دیروز اعلام کرد که مهندسان این شرکت در حال طراحی و توسعه یک فناوری جدید هستند که به موتورهای جست‌وجو و سایر ابزار تحت وب امکان می‌دهد که اطلاعات مربوط به تصاویر هرزه‌نگاری کودکان در اینترنت را با هم رد و بدل کنند و به این ترتیب از گسترش چنین تصاویری جلوگیری شود. این نخستین بار است که برای مبارزه با هرزه‌نگاری کودکان از فناوری‌های پیشگیرانه استفاده می‌شود.
انتظار می‌رود پایگاه داده جدید گوگل برای مبارزه با هرزه‌نگاری کودکان در مدت یک سال فعال شود. در حال حاضر سازمان‌های مبارزه با هرزه‌نگاری تعداد زیادی از تصاویر اینترنتی را به عنوان تصاویر آلوده و مخرب نشانه‌گذاری کرده‌اند. این تصاویر در پایگاه داده گوگل ثبت و پس از آن از اینترنت پاک می‌شود. علاوه بر این هرگاه تصاویر موجود در این پایگاه داده دوباره در وب‌سایتی بارگذاری شود، گوگل آن تصاویر را شناسایی و پاک‌سازی می‌کند.
غول جست‌وجو همچنین قرار است طی یک سرمایه‌گذاری دو میلیون دلاری از توسعه کنندگان نرم‌افزاری مستقل به منظور ایجاد ابزارهای مبارزه با هرزه‌نگاری کودکان در دنیای مجازی پشتیبانی کند.
سازمان‌های حمایت از حقوق کودکان ایجاد یک پایگاه داده برای مبارزه با هرزه‌نگاری کودکان را گام رو به جلو و مهمی ارزیابی کرد. اما نخستین گام بلند گوگل در این راستا درحالی صورت می‌گیرد که غول آمریکایی سال‌هاست برای جلوگیری از گسترش محتوای آلوده و به خصوص تصاویر هرزه‌نگاری کودکان تحت فشار سازمان‌ها و نهادهای گوناگون قرار دارد.
دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس هفته گذشته طی بیانیه‌ای اعلام کرد از مواجهه با حجم عظیم محتوای هرزه‌نگاری در اینترنت ناراحت و شگفت‌زده است و شرکت‌های بزرگ باید بهانه تراشی را کنار بگذارند و برای مقابله با این موج خطرناک ساز و کاری بیندیشند.
کامرون گفت: از وفور تصاویر هرزه‌نگاری کودکان بیزار و ناراحتم. شرکت‌های اینترنتی و موتورهای جست‌وجو از راه دسته‌بندی آدرس‌ها و محتوای اینترنتی پول در می‌آورند، بنابراین از آنها می‌خواهم از ابزار و فناوری‌های پیشرفته خود بهره ببرند و این تصاویر نحس و نفرت‌انگیز را ریشه کن کنند.
فشارهای بین‌المللی برای مبارزه با هرزه‌نگاری کودکان در وب زمانی شدت گرفت که مشخص شد مارک بریجر قاتل یک کوک پنج ساله و استوارت هیزل قاتل یک نوجوان دوازده ساله هر دو به سایت‌های هرزه‌نگاری کودکان سر می‌زدند و حتی خودشان هم به انتشار محتوای آلوده می‌پرداختند.
نرم‌افزار پایگاه داده گوگل سال 2008 طراحی شده و از آن زمان تاکنون در حال توسعه است. این پایگاه داده یک سیستم هوشمند است که علاوه بر شناسایی ظاهری تصاویر آلوده، گزارشی از هر عکس ارایه می‌کند. به بیان ساده این ابزار مثل پرونده مجرمان و خلافکاران، برای تصاویر هرزه‌نگاری هم «پرونده» تشکیل می‌دهد و اطلاعات این محتوای آلوده را در اختیار موتورهای جست‌وجوی دیگر قرار می‌دهد.
اسکات رابین، سخنگوی گوگل می‌گوید: ما در حال ایجاد یک پایگاه داده بین‌المللی از تصاویر ضداخلاقی هستیم تا به تمام شرکت‌های IT کمک کنیم از این طریق اینترنت را گندزدایی کنند. دسترسی به این تصاویر بی بروبرگرد مسدود می‌شود.
جان کار، کارشناس امنیت اینترنتی کودکان می‌گوید: گوگل جنبش بزرگی را به راه انداخته است و حال باید رهبران حوزه فناوری را برای مبارزه با محتوای هرزه‌نگاری فرا خواند. گوگل گام مهمی برداشته و تاکنون هیچ سازمان دولتی یا خصوصی در راه مبارزه با تصاویر هرزه‌نگاری کودکان تا این حد مصمم نبوده است.
سوزی‌ هارگریوز، مدیر اجرایی سازمان خیریه «بنیاد دیده‌بانی اینترنت» (IWF) می‌گوید: راه‌اندازی این پایگاه داده، برای آنهایی که در صف نخست مبارزه محتوای هرزه‌نگاری کودکان فعالیت می‌کنند قوت قلب بزرگی است. گاهی برای حل مشکلات بزرگ، تمام دنیا باید دست به دست هم بدهند. ما نمی‌توانیم با پدیده سوءاستفاده جنسی از کودکان مبارزه کنیم ولی حداقل می‌توان از نشر محتوای این چنینی جلوگیری کرد.
IWF یک نهاد انگلیسی است که هدف آن کاهش دسترسی به محتوای خلافکارانه اینترنتی و به خصوص تصاویر مربوط به آزار جنسی کودکان است.
دیوید دراموند، مدیر حقوقی ارشد گوگل می‌گوید: از سال 2008 تاکنون از فناوری علامت‌گذاری تصاویر آلوده استفاده کرده‌ایم و طی این مدت مجموعه وسیعی از محتوای هرزه‌نگاری کودکان را شناسایی و به پایگاه داده خود اضافه کرده‌ایم. هر عکس یک اثر انگشت منحصربه‌فرد دریافت می‌کند و این اثر انگشت در هر نقطه از اینترنت که مشاهده شود پاک خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :