آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28538
تاریخ انتشار : 27 خرداد 1392 10:54
تعداد بازدید : 819

با حرکت به سمت نسل چهارم

براری: اینترنت یک گیگابیتی روی موبایل می دهیم

به گفته قائم مقام وزیر ارتباطات، در حال حاضر ما به نسل سوم ارتباطی دسترسی پیدا کرده ایم و کم کم به سمت نسل چهارم می رویم که اگر به این نقطه برسیم اینترنت با پهنای باند یک گیگابیت را در شبکه تلفن همراه به کاربران ارایه خواهیم کرد.

ایسنا- مرتضی براری با بیان این مطلب گفت: پارسال مخابرات ایران در حوزه ICT بیش از 10 هزار میلیارد تومان گردش مالی داشته که این رقم در ایرانسل حدود چهار هزار میلیارد تومان بوده است و با توجه به گردش مالی موجود در این حوزه این نکته جای سوال دارد که تاکنون دانشگاه‌های ما تا چه اندازه وارد این حیطه شده‌اند.
براری با بیان اینکه در حال حاضر طبق آمارها 25 میلیون ایرانی خریدار بازی‌های رایانه‌ای هستند گفت: اینکه در این بازار دانشگاه‌های ما تا چه اندازه سهم دارند موضوعی است که جای صحبت دارد. ما اکنون بیش از 60 میلیون سیم‌کارت فعال در بازار داریم و دانشگاه‌های ما می‌توانند در ارایه خدمات ارزش افزوده به اپراتورهای مختلف این سیم‌کارت‌ها یاری برسانند.
وی گفت: از سوی دیگر طی این سال‌های تلفن ثابت ما به دلیل آنکه خدمات ارزش افزوده را نداشته به شبکه‌ای زیان‌ده تبدیل شده است در حالی که می‌توان با همکاری دانشگاه‌ها خدمات ارزش افزوده مختلفی برای آن تعیین کرد.
وی همچنین گفت: در حال حاضر بیش از 34 میلیون ایرانی به اینترنت متصل هستند و کاربر اینترنت محسوب می‌شوند که می‌توان با تقویت رابطه بخش ارتباطی با دانشگاه‌ها ارایه خدمات به این کاربران را تقویت کرد.
براری با بیان اینکه ورود ICT به حوزه بانکداری و تاثیری که فناوری اطلاعات در این بخش ایجاد کرده افزود: در حال حاضر در دنیا از فناوری اطلاعات بهره‌های مختلفی گرفته می‌شود و حتی امسال شعارهایی که در این زمینه وجود دارد هم به فناوری اطلاعات و ایمنی جاده‌ها مربوط شده است؛ این در حالی است که طبق آمارهای ارایه شده کشورمان سالانه 25 هزار کشته بر اثر تصادفات جاده‌ای دارد.
وی افزود: به عبارت دیگر در هر چهار سال ما به اندازه یک استادیوم آزادی کشته‌های جاده‌ای داریم که می‌توان در این زمینه هم از فناوری اطلاعات کمک گرفت و باعث کاهش این خطرات شد.
معاون وزیر ارتباطات به رشد روزافزون و رقابت شدید شرکت‌های فعال دراین زمینه اشاره کرد و گفت: اکنون شرکتی مانند فیس‌بوک تلاش کرده و با بهره‌گیری از جامعه شناسان، حقوق‌دانان، روانشناسان و طیف‌های مختلف از گوگل پیشی بگیرد. اکنون ما هم اگر در پروژه‌های متعدد دانشگاهی سرمایه‌گذاری کرده و وارد مرحله تجاری‌سازی شویم، قطعا می‌توانیم اتفاقات مثبتی را رقم بزنیم اما بزرگ‌ترین مشکل ما این است که در تجاری سازی این پروژه‌ها نتوانسته‌ایم ورود پیدا کنیم.
براری گفت: در اطلس فضای مجازی وضعیت اینترنتی تمام کشورها در قالب یک وقفه ترسیم شده است و بر روی این نقشه سایت‌های بزرگ نیز جایگاه خاص خود را دارند؛ در سال 2007 فیس‌بوک بر روی این اطلس مانند یک کشور کوچک بود اما در سال 2010 به یک جزیره بسیار بزرگ تبدیل شده بود، حال ما نیز آماده‌ایم با دانشگاه‌های مختلف همکاری کنیم تا در سال 2015 میلادی شاهد حضور پررنگ ایران در اطلس فضای مجازی باشیم.

موتور جست‌وجوی ایرانی طراحی کردیم اما گوگل نشد
قائم مقام وزیر ارتباطات گفت: در دانشگاه یزد موتور جست‌وجوی ایرانی طراحی کردیم اما نتوانستیم آن را به گوگل تبدیل کنیم؛ اما امروز حمایت وزارت ارتباطات را از هر دانشگاهی که قابلیت تجاری‌سازی محصولات را دارد، اعلام می‌کنیم.
براری گفت: در وزارت ارتباطات معتقدیم که توسعه ICT بدون دانشگاه‌ها میسر نیست و هدف از این تفاهم‌نامه‌، تقویت نقش دانشگاه پیام نور در حوزه ICT است.قائم مقام وزیر ارتباطات در فناوری و امور بین‌الملل گفت: در سال گذشته از 100 رتبه اول کنکور سراسری 81 نفر رشته برق و کامپیوتر را انتخاب کردند که تاکیدی بر پتانسیل علمی‌ بالا در این حوزه است.

اوباما بیشترین سرمایه‌گذاری را در حوزه سلامت از طریق ICT انجام داده است
براری با اشاره به ضرورت سرمایه‌گذاری بیشتر در حوزه ICT گفت: اوباما بیشترین سرمایه‌گذاری را در حوزه سلامت از طریق ICT انجام داده است؛ طبق گفته مشاور بیل‌گیتس که در وزارت علوم حاضر شده بود، محوری‌ترین حوزه سرمایه‌گذاری اوباما ارتقای سلامت توسط شرکت مایکروسافت است.

سهم ICT در بهره‌وری 46 درصد است
قائم مقام وزیر ارتباطات در فناوری و امور بین‌الملل گفت: در برنامه پنجم دوسوم افزایش GDP از بهره‌وری تعیین شده است و طبق اعلام سازمان بهره‌وری، سهم ICT در بهره‌وری 46 درصد است.
وی افزود: همچنین در برنامه پنجم توسعه باید حداقل 20 شرکت دانش‌بنیاد ایجاد شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :