آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28539
تاریخ انتشار : 27 خرداد 1392 10:58
تعداد بازدید : 746

بازار موبایل در انتظار تحولات پس از انتخابات

بازار گوشی که از هفته ها پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در رکود ناشی از انتظار برای نتیجه انتخابات به سر می برد پس از اعلام نتایج و در پی آن کاهش نرخ ارز هم، دست از انتظار برنداشت و همچنان این بازار در انتظار تحولات ، راکد باقی مانده است.

فناوران- از اوایل هفته که نرخ دلار با کاهش همراه شد و انتظار می‌رفت که این کاهش نرخ ارز حال و هوای بازار موبایل را تغییر دهد و به رونق گرفتن بازار منجر شود، اما همچنان اکثر مراکز خرید گوشی در رکود و کسادی به سر می‌برند.
به گفته فعالان پاساژ علاءالدین، قیمت گوشی اصلا ارزان نشده و برخی از گوشی‌های گران‌قیمت هم در بازار کمیاب شده و به این ترتیب با قیمت بالاتری به فروش می‌رسد.
فروشندگان بازار موبایل، وضعیت خرید و فروش گوشی در بازار را بدتر از همیشه ارزیابی کرده و می‌گویند: بازار به شدت در کسادی به سر می‌برد و می‌توان گفت تعطیل است.
بازاریان معتقدند تعطیلات هفته گذشته و برگزاری انتخابات باعث شده که مردم برای خرید گوشی دست‌ نگه دارند و همه منتظر کاهش قیمت‌ها هستند.
در این میان گوشی آیفون 5 اپل در بازار کم شده و در صورت درخواست مشتریان با قیمت بالاتری به فروش می‌رسد.
این گوشی از هفته گذشته تاکنون با افزایش قیمت روبه‌رو شده و نسخه 16 گیگابایتی آن با قیمت دو میلیون و 500 هزار تومان و نسخه سفید رنگ آن با قیمت دو میلیون و 550 هزار تومان عرضه می‌شود.
گزارش‌ها حاکی است رنگ هم در بازار این روزها برای خرید حرف اول را می‌زند. برخی از گوشی‌های گران‌ قیمت از جمله آیفون، گلکسی اس 4 و Xperia Z سونی با کمبود برخی از رنگ‌ها در بازار مواجه شده و درصورت درخواست رنگ خاصی، با قیمت بالاتری در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.
به این ترتیب نسخه مشکی گوشی Galaxy S4 سامسونگ قیمتی برابر دو میلیون و 200 هزار تومان دارد، در حالی که رنگ سفید آن 50 هزار تومان گران‌تر است.
همچنین گوشی Xperia Z سونی هم فقط در رنگ بنفش موجود است و یک میلیون و 820 هزار تومان قیمت دارد و اگر مشتریان رنگ‌های دیگر این گوشی را بخواهند با قیمت بالاتری در اختیارشان قرار می‌گیرد.
همچنین گوشی Xperia AcroS سونی که این روزها در بازار کمیاب شد، نسخه سفید رنگ آن با قیمت یک میلیون و 170 هزار تومان به فروش می‌رسد و نسخه مشکی رنگ آن با اختلاف 80 هزار تومانی، یک میلیون و 250 هزار تومان قیمت دارد.
گفتنی است برخی از گوشی‌ها هم مثل HTC One که از زمان ورود به بازار به مدت دو ماه با قیمت سه میلیون و 100هزار تومان عرضه می شد و کاهش قیمت محسوسی نداشت، این روزها با افت قیمت حدود 600 هزار تومانی همراه شده است و با قیمت دو میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد.
در این میان برخی از گوشی‌های نوکیا با کاهش قیمت اندکی همراه شده که بازاریان این میزان کاهش را ناشی از بی‌اقبالی مشتریان می‌دانند. همچنین برخی از گوشی‌های رده متوسط HTC، سامسونگ، ال‌جی و سونی هم به دلیل نبود تقاضا از سوی مشتریان افت قیمت کمی داشته‌اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :