آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 28540
تاریخ انتشار : 27 خرداد 1392 11:0
تعداد بازدید : 1063

مبادلات اسناد تجاری در گمرک الکترونیکی می شود

رییس کل گمرک ایران با اعلام اینکه مبادلات اسناد تجاری در گمرک الکترونیکی می شود و حذف فیزیکی آن در دستور کار قرار دارد، گفت: ایجاد پنجره واحد در گمرکات اجرایی می شود.

خبرگزاری مهر- عباس معمارنژاد با اشاره به برگزاری جلسه کمیته اقتصاد مقاومتی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: از دو سال قبل موضوع بهبود شاخص‌های تجارت فرامرزی در گمرک ایران آغاز شده و با الکترونیکی شدن مبادله اسناد و حذف فیزیکی آن و ایجاد پنجره واحد در گمرکات اجرایی کشور که در مصوبه هیات دولت احکام ماموریتی آن ابلاغ شده، مرحله اول بهبود شاخص‌ها محقق می‌شود.
رییس گمرک ایران افزود: در واردات سهم گمرک در آماده‌سازی اسناد هشت درصد و سهم سایر دستگاه‌ها 92 درصد است که باید دستگاه‌ها به وظایف خود در کاهش زمان و اسناد اقدام کنند.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در زمینه کاهش اسناد، گمرک آمادگی دارد پس از ثبت سفارش و قبل از واردات، امور مربوط به ترخیص کالا و اخذ مجوز دستگاه‌ها را انجام دهد.
تهران، نخستین مقصد
مدیرکل گمرک تهران با بیان اینکه این گمرک به عنوان نخستین گمرک مقصد، سامانه هوشمند کارنه‌تیر را راه‌اندازی کرد، گفت: با تکمیل این پروژه، زنجیره تسویه از حالت کاغذی به الکترونیکی تبدیل
خواهد شد.
روابط عمومی گمرک ایران-‌ عبدالرضا غلامی، مدیرکل گمرک تهران با بیان اینکه این گمرک به عنوان نخستین گمرک مقصد، سامانه هوشمند «کارنه‌تیر» را نصب و راه‌اندازی کرده، گفت: در راستای توسعه سامانه هوشمند ترانزیت کالا و به منظور تسهیل امور کنوانسیون تیر، سامانه هوشمند کارنه‌تیر به عنوان نخستین گمرک مقصد در این گمرک مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
وی افزود: با بهره‌برداری از سامانه مزبور امکان دریافت اطلاعات از گمرک ورودی فراهم شده و ضریب سلامت انتقال کالا به این گمرک ارتقا می‌یابد.
مدیرکل گمرک تهران افزود: با تکمیل این سامانه، اقدامات جزیره‌ای برای تسویه کارنه‌های تیر یکپارچه شود.
غلامی با اشاره به اینکه با تکمیل این پروژه، زنجیره تسویه از حالت کاغذی به الکترونیکی تبدیل خواهد شد، گفت: در این صورت لاشه کارنه‌تیر در همان روز به دارنده آن ارایه خواهد شد.
به گفته مدیرکل گمرک تهران مدیریت هوشمند و کارآمد سامانه هوشمند کارنه‌تیر منجر به افزایش دقت و سرعت انتقال کالا و انجام تشریفات تسویه آن و همچنین کاهش تخلفات احتمالی در امور کارنه‌تیر می‌شود.
براساس این گزارش، «کارنه‌تیر» سند ترانزیتی بین‌المللی کالا از راه زمینی است که در مبدا صادر می‌شود و به موجب آن کالا از کشورهای بین راه تا مقصد به صورت ترانزیت عبور می‌کند و نیازی به انجام تشریفات ترانزیت در مرز ورودی و خروجی هر کشور نخواهد
بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :